Astrofotografija

Astrofotografija

Preko objektiva do zvijezda

Teleskopom smo fotografirali zvijezde i zaljubili se u novi hobi.

Otkad je svijeta i vijeka, čovjek promatra noćno nebo. Dok je čovječanstvo u svojim začecima nebeska tijela asociralo s bogovima, religijom i mitologijom, kasnije su praćenja kretanja tijela utjecala na razvoj znanosti, kalendara, fizike, te doveli do brojnih novih saznanja i otkrića. No gledati nebo nije isto što i zabilježiti viđeno.

U početku su znanstvenici nakon opažanja i bilježenja kretanja zvijezda iste precrtavali u zvjezdane mape, a nakon geocentričnog modela spoznali smo da Zemlja ipak nije centar svemira kad je Kopernik predstavio heliocentrični model, na kojemu počivaju brojne mape Sunčevog sustava iz Novog vijeka. Moderna astrofotografija svoje korijene vuče iz devetnaestog stoljeća, razvojem fotografije. U tom vremenu su zabilježene prve teleskopske fotografije Mjeseca, pomrčine Sunca i Orionove maglice.

Ipak, tada je astrofotografija bila rezervirana za zvjezdarnice i druge znanstvene institute. Pomaknemo li se još stotinu godina naprijed, svemirska utrka je u punom zamahu, a sve veći broj entuzijasta i hobista promatra svemir, uz porast popularnosti fotografiranja iz kućne radinosti. Uz sve povoljnije kućne teleskope te razvoj digitalne fotografije, astrofotografija nikad nije bila pristupačnija. Danas, kad pratimo nevjerojatna otkrića i gledamo fotografije dubokog svemira teleskopa James Webb, poželimo i sami biti dio te priče.

 

Prvi koraci

Astrofotografija nije jednostavan hobi. Ne možete samo doći u trgovinu, kupiti teleskop i nadati se fantastičnim fotografijama s kojima ćete se pohvaliti prijateljima. Poput ribolova, astrofotografija traži koncentraciju, iznimno strpljenje i znanje, a umjesto riba, „upecat“ ćete najsjajnije zvijezde na nebu. Kako biste brže i lakše prigrlili sve čari astrofotografije, angažirali smo vrsne astrofotografe i amaterske astronome Borisa Štromara i Miroslava Ambruša-Kiša, koji se fotografijom nebeskih tijela bave već više desetljeća.

Uz njihovo profesionalno mentorstvo, ekipa Vidija se uputila na najbolji zagrebački vidikovac gdje smo isprobali sve čari fotografiranja nebeskih tijela pametnim telefonom i profesionalnim fotoaparatom. Za tu svrhu smo koristili teleskop s posebnim nosačima za tijela uređaja kojima smo fotografirali, a sve kako bismo dobili najbolju moguću fotografiju punog Mjeseca, Saturna i vidljivih dvojnih zvijezda, koristeći opremu koja je svima lako dostupna.

Kako biste samostalno mogli krenuti s nevjerojatnim hobijem astrofotografije, donosimo vam pregled najboljih hobističkih teleskopa, how-to vodič za fotografiranje nebeskih tijela, opis programa koje smo koristili, ali i mnoštvo drugih detalja koji bi vam mogli pomoći u pohodu na noćno nebo.

(Stranica 1 od 4)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 4)
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • iPhone 16 Pro ima gumb za kameru sličan onima na DSLR fotoaparatima i nešto veći zaslon

    Novi gumb omogućuje vam fokusiranje, promjenu načina rada i zumiranje bez dodirivanja zaslona

  • FaceApp aplikacija

    Pozdrav redakciji i sretni vam nadolazeći blagdani,

    Nadam se da ne gnjavim previše, no strašno me zanima jedna sitnica.

  • Fujifilmov fotoaparat X-S20 ima novi procesor i za njega traže 300 dolara više

    Upakirana je peta generacija procesora kao i u X-H2 te X-T5, ali i 26-megapikselni senzor, identičan onome u X-S10. Dobio je i novu 8mm ultra-široku leću te redizajniranu X aplikaciju.

  • Usporedni test tableta

    Prozor s pogledom na cijeli svijet

    Svatko tko voli planirati svoj život, tko želi biti produktivan i ponekad pogledati koji film, pronaći će smisao u nabavci tableta.

  • Picverse Photo Editor

    Novi život starih fotografija

    Fantastičan alat za moderniziranje starih fotografija pomoću umjetne inteligencije

  • Canon EOS R

    Canonov prvi 8K fotoaparat punog kadra

    Entuzijastima fotografije i  videografima predstavljen je Canonov prvi 8K fotoaparat punog kadra iz sustava Cinema EOS u vidu modela EOS R3 i R5.

  • Mala škola fotografije mobitelom

    The birds and the bees fotkanja mobitelom

    Bilo da imate novi mobitel ili tek razmišljate o kupnji, mogućnost fotografiranja jedna je od glavnih funkcija. Znati što uzeti, ali i kako iskoristiti sve mogućnosti uvelike će vam poboljšati rezultate. Mi smo kao fotoaparat koristili Motorolu Edge 30 Pro, no isti savjeti će vrijediti i za druge telefone s kvalitetnim kamerama.

  • Kako napraviti vlastiti ambilight uz pomoć Govee Immersion Wi-Fi TV backlight kita

    Svjetla nikad dosta

    Govee je proizvođač pametne rasvjete koji se konstantno razvija, a mi ovom prilikom testiramo ARGB rasvjetu za pozadinu vašeg televizora.

  • Panasonic Lumix GH6

    Najbolja kamera s mikro 4/3 senzorom do sada

    Novi GH6 donosi značajna poboljšanja za one koji se već nalaze u njihovu ekosustavu, a naprednije funkcije čine ga atraktivnim i za potencijalne nove korisnike.

  • Novi Vidi broj 308: Veliki test robotskih usisavača i pregled najjačih svjetskih superračunala

    Superračunala, roboti i nove Windoze

    Testirali smo 8 najboljih robotskih usisavača, istražili najjača hrvatska i svjetska superračunala i recenzirali Windows 11 OS.

    U novom broju časopisa Vidi br. 308 za studeni 2021. kao noseću temu donosimo veliki test najboljih robotskih usisavača. U hardverskoj rubrici kroz ruke smo propustili nove Apple iPhone 13 Pro Max i Mini telefone, OLED TV iz Hisensea i gigantski Samsungov gaming monitor Odyssey 9 Neo.ž

  • Hibridni ured - uređaji, aplikacije i kako se s hibridnim načinom rada nose hrvatske tvrtke

    Posao ne smije stati

    Bez obzira rade li zaposlenici od kuće ili u uredu, posao se mora obavljati. Nove tendencije govore o radu dijelom od kuće i dijelom u uredu, a u našoj opsežnoj temi uz sugovornike iz poznatih hrvatskih tech tvrtki prošli smo posebno kroz cjeline poput kolaboracijskih alata, VPN rješenja, hardvera za rad od kuće i drugih te pokazali da tehnologija nije bauk nego saveznik u zahtjevnim promjenama

  • Najbolji kolaboracijski alati za organizaciju posla i suradnju na projektima

    Organizacija bez premca

    Proteklih godinu i pol dana nas je naučilo brojne nove stvari oko organizacije posla. Čak i najveći zagovornici uredskog 9-5 posla naučili su da se može raditi od kuće. Veliku ulogu u tome odigrali su kvalitetni kolaboracijski alati kojeg tehnološke kompanije već dugo koriste.

  • Google Flutter 2

    Podrška za sve veći broj platformi

    Nekoliko godina nakon što je Flutter doživio svoje prvo predstavljanje na Googleovoj razvojnoj konferenciji 2017. godine (prva službena verzija, 1.0, predstavljena je početkom prosinca 2018 godine), od 3. ožujka 2021. godine programerima je službeno postala dostupna i verzija 2.

  • INFOGRAFIKA: Koje sve osobne informacije dajete tech gigantima

    Što sve internetske tvrtke znaju o vama

    Ako ste jedan koji se boji cjepiva protiv COVID pandemije zbog straha od čipiranja i mogućnosti da će vas moći pratiti, bez brige sami već dajete toliko informacija da je takva investicija Velikog Brata nepotrebna.

  • Kako biti anoniman i siguran na Internetu?

    Prošle godine prisilno se promijenio način poslovanja i rad od kuće postao je novi način za mnoge. Preko noći kompanije su bez plana sigurnosti poslali svoje zaposlenike kući. Istražili smo koji su to sigurnosni izazovi i kako na njih odgovoriti te kako donekle zadržati anonimnost na internetu

  • Kolačići: Kome sve šaljete podatke pristankom na privole na web stranicama

    Podatke šaljete na više od 700 tvrtki u svijetu

    Znate li da kada bez čitanja samo prihvatite korištenje i spremanje vaših podataka i kolačiće, oni odlaze na više od 700 kompanija diljem svijeta od kojih su neke smještene u Kini, Indiji i drugim zemljama izvan Europske Unije?

  • Mini PC Build na AMD i Intel platformi

    Mini PC za maxi gaming

    Tko kaže da moćno high end gaming računalo mora biti velika „kanta“ s hrpom dodatnih ventilatora? Posložili smo dva super cool i atraktivna mini gaming računala koja unutar višestruko manjeg kućišta omogućuju brutalno dobre performanse u svim igrama

  • Top 5 telefona do 1000 kuna

    Koji smartphone kupiti do 1000 kuna?

    Može li se u cjenovnom rangu do 1000 kuna uopće naći pristojan pametni telefon?

  • Usporedni test: Koje gaming kućište odabrati?

    Odijelo čini računalo


    Skupili smo raznovrsna kućišta namijenjena svakodnevnim računalima. Ne budite ograničeni na osnovnu ponudu, jer uz malo traženja možete naći uistinu vrhunske modele

  • Vodič za kupnju: Što je bitno kod odabira robotskog usisavača?

    Postoji iznimno velik raspon modela robotskih usisavača, a to se reflektira u cijenama koje se kreću od petstotinjak kuna, pa sve do najjačih uređaja koji imaju i po deset puta višu cijenu. U ovom članku bavit ćemo se osnovnim razlikama među pametnim usisavačima i na što trebate obratiti pozornost prilikom odabira.

  • PlayStation 5 i Xbox Series X su stigli- što donose konzole nove generacije?

    Crni ili bijeli monolit?

    Dugih sedam godina nakon trenutne generacije, oba tabora pripremaju impresivne konzole bez uskog grla u konfiguraciji.

  • DVB-T2 prijemnik ili novi televizor?

    Još je malo vremena ostalo do prelaska na novi standard emitiranja zemaljskog digitalnog televizijskog signala. Dosadašnji DVB-T standard zamijenit će DVB-T2 dok će se program kodirati HEVC kodekom.

  • Koji laptop do 6000 kuna odabrati

    Svestrana klasa za sve namjene

    U proteklom razdoblju prijenosna računala postala su dosta tražena roba. Provjerili smo stoga što se trenutno može pronaći na tržištu u ultrapopularnoj mainstream kategoriji laptopa do 6000 kn! Mogu li novi prijenosnici s AMD-ovim Ryzen procesorima serije 4000 konačno prekinuti Intelovu dominaciju u svijetu prijenosnih računala i ponuditi nam posebno isplative mainstream laptope?

  • Isplati li se kupiti AMD XT CPU refresh procesore

    Osvježena serija procesora za entuzijaste

    AMD je osvježio svoju mid-range i high-end ponudu bržim verzijama postojećih procesora zadržavajući im postojeće cijene. Isplati li se sada uskočiti u AMD okruženje ili pričekati seriju 4000 procesora?

  • Što donosi Intelova 10. generacija procesora - još jedno osvježenje u nizu

    Intel je izbacio svoju novu liniju mainstream procesora i novih čipseta za matične ploče koje dolaze uz procesore. Što je sve novo, provjerili smo u testu.

  • Palac gore za kupnju: Pet mobitela do 2222 kuna

    Koji pametni telefon odabrati?

    Pametni telefoni u ovom cjenovnom rangu dolaze s impresivnim hardverskim karakteristikama i bilo je teško izdvojiti samo pet kvalitetnih modela.

  • Palac gore za kupnju: Koje slušalice odabrati?


    Slušalice su idealan gadget, bilo da se radi o gaming modelima za višesatno Battle Royal igranje ili bluetooth audio slušalicama za besprijekoran zvuk u pokretu.

  • 5 trikova u digitalnom marketingu koje sigurno ne koristite, a trebali biste

    Tips & tricks za uspješne online kampanje

    Kako s nekoliko jednostavnih trikova iskoristiti potencijal koje nude Google i Facebook usluge oglašavanja fokusiranjem na ključne stavke
  • Koji robotski usisavač odabrati- Top 10 modela na hrvatskom tržištu

    Pročešljali smo domaće tržište i pronašli 10 najzanimljivijih robotskih usisavača.

  • Koju bluetooth tipkovnicu odabrati- Top 5 modela za Android, iOS i Windows uređaje

    S našeg tržišta probrali smo pet najzanimljivijih bluetooth tipkovnica koje možete koristiti s tabletima, računalima i drugim uređajima koji podržavaju ovaj bežićni protokol.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.