VIDI.edu: AI obrazovanje u Hrvatskoj

VIDI.edu: AI obrazovanje u Hrvatskoj

Stručna praksa i rad na projektima važna su priprema za karijere

Cijeli IT sektor jedan je od iznimno progresivnih kotačića u domaćem gospodarstvu, a u nizu hrvatskih tehnoloških tvrtki među kojima su i dva tzv. jednoroga, postoji veliki broj globalno priznatih tvrtki i potreba za radnom snagom je kontinuirana.

I dok je domaći BDP u plusu, da bi se održao rast tvrtki i gospodarstva ključno je pronaći kvalificiranu radnu snagu, što je izazov s obzirom na broj stanovnika i sve izraženije negativne demografske trendove.  

U svjetlu tih okolnosti, maturanti pred sobom imaju još naglašenije važnu odluku koji fakultet ili visoko učilište odabrati ako je u planu ostvariti karijeru u IT svijetu. Naš tradicionalni posebni prilog Vidi.EDU skenira domaće ponuđače STEM obrazovanja, propitkuje kvalitetu diplomanata kroz prizmu profesionalaca iz uglednih tvrtki u domaćem IT-u te otkriva posljednje trendove u nastavi.

Pristup nastavi

Domaće tvrtke već dugi niz godina koriste instrument ljetnih praksi, koje su postale obvezne na fakultetima, kako bi regrutirale nove juniore u svoje timove. Jedna je to od win-win situacija u kojima studenti dobivaju praktičnu nastavu za primjenu teorijskih znanja, fakulteti partnere koji njihovim polaznicima mogu pružiti uvid u trenutačne trendove u industriji, a tvrtke veliki bazen potencijalnih novih zaposlenika. Networking i moguće zaposlenje dodatni su benefit za studente.

Upravo praktičnu nastavu i rad na više projekata unutar samih kolegija ističe većina fakulteta kao način da studentima približe rad na stvarnim projektima u industriji. Dodatni benefit ovakvog pristupa je potreba suradnje s drugim studentima, mentorima i potencijalno naručiteljima, pa se u takvom okruženju stječu važne „meke“ vještine kao što su efektivna komunikacija, rad u timu i odgovornost prema poslu. Iako su ovi programi razgranati i pridaje im se sve više pažnje, i dalje su bolna točka koju nam kontinuirano ističu vodeći ljudi domaćih IT tvrtki.

charlesdeluvio-pjAH2Ax4uWk-unsplash.jpg

Jedan od trendova u svijetu obrazovanja mogao bi dodatno pomaknuti pristup nastavi, a radi se o e-learning platformama za učenje. Neki od vodećih svjetskih predavača koriste ovakve platforme za izrađivanje video lekcija teorije i gradiva utkanog u kurikulum. Studenti mogu kada god žele proći ta predavanja, i tada sama nastava postaje zajedničko praktično rješavanje izazova i nedoumica te napredovanje izvan konteksta osnovnog gradiva.

Očekujući AI

Neupitno najveći buzzword u proteklih nekoliko godina je AI. Umjetna inteligencija je grana koju domaći fakulteti na razne načine uvode u svoj kurikulum, a ona prava primjena koja bi mogla donijeti personalizirani pristup i neke pomake u metodologiji nastave još nije zaživjela, no tehnološki fakulteti vjerojatno će biti prvi koji će to ostvariti. Sa studentske strane, AI alati mogu olakšati studiranje, ali i biti sredstvo manipulacije. Pravi pristup je korištenje tih programa kao alate u nastavi i zadavanje zadataka studentima koje generativni AI neće moći jednostavno riješiti.

Gamifikacija je još jedan aktualan trend koji u kurikulum stavlja elemente poput onih u igrama i gdje se kroz nagrade potiče motivacija. Kvizovi i interaktivni scenariji za bodove u igri ili za prolazak kolokvija neki su elementi koji idu u tom smjeru, a mogli bi novim generacijama ponuditi dodatnu iskru za učenje.

vidi-edu-za-u-tekst-uvodni-tekst-rujan-2024-vidi-343.jpg

Jedan od nužnih pristupa koji je već dulje prisutan na vodećim svjetskim sveučilištima je interdisciplinarnost. Povezivanje različitih kompetencija vodi do novih rješenja i načina razmišljanja, a osim multidisciplinarnih timova unutar pojedinih fakulteta, domaći studenti na raspolaganju imaju i kolegije koje je pripremilo više fakulteta. Dobar primjer je studij Primijenjene kognitivne znanosti, koji je nastao kao suradnja FER-a i Filozofskog fakulteta, kao i studij Biokemijsko inženjerstvo koji stiže kao kolaboracija Medicinskog fakulteta, Fakulteta strojarstva i brodogradnje te FER-a.

U vremenu u kojem je znanje vrlo dostupno, fakulteti nastoje izgraditi onaj dodatni nivo koji spaja postojeća znanja s praksom, potiče znatiželju i stvara stručnjake koji su spremni za cjeloživotno učenje. U STEM područjima je kontinuirano učenje novih tehnologija jedan od preduvjeta za uspješnu karijeru te je izlazak s fakulteta i učilišta s onom iskrom znatiželje ključan korak prema radu u industriji. Upravo sa stručnjacima iz industrije razgovarali smo o njihovom pogledu na kvalitetu domaćih tech učilišta i fakulteta, jer oni su ti koji zapošljavaju nove diplomante.

Što su nam rekli stručnjaci iz industrije, ali i ostatak priloga VIDI.edu pročitajte u cijelosti na sljedećoj poveznici:

poster-vidiedu-2024-rujan-itbizcrunch.jpg

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • 345 igara: superkolekcija koju morate imati

    345 koje morate imati

    Jeste li ih odigrali sve? Jeste li uopće čuli za sve? Donosimo vam gigantski popis od čak 345 igara koje, prema AI-u, morate imati. Od blockbustera poput Call of Dutyja i Grand Theft Auto V do uspješnica poput I Am Bread u kojoj igrate kao „feta kruva“. Sve su tu. Jesu li sve tu?

  • Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, Samsung One UI 7 nadogradnja unaprjeđuje sigurnost i privatnost

    Samsung je najavio predstavljanje beta programa za One UI 7 nadogradnju sučelja, omogućujući korisnicima uvid u poboljšane sigurnosne mjere namijenjene isključivo za Samsung Galaxy uređaje. 

  • Test Copilot+ prijenosnih računala: Jesen 2024.

    Računala budućnosti na AI pogon

    Copilot+ računala temeljena na Qualcommovim, Intelovim i AMD-ovim čipovima donose napredne AI mogućnosti, tehnološki najnaprednije procesore i potencijalno najdulje trajanje baterije. Istražili smo kakve su im doista performanse, jesu li im baterije stvarno toliko izdržljive, te koliko AI mogućnosti doprinose boljem korisničkom iskustvu.

  • Google povezuje Spotify sa svojim AI pomoćnikom Gemini

    Kada postane dostupno na vašem računu, moći ćete pronaći i reproducirati glazbu sa Spotifyja putem Gemini AI pomoćnika na Androidu.

  • VIDI Hi-Tech Universe 2054 – Što nas čeka u području umjetne inteligencije: Mislav Malenica

    Za 30 godina, kreativnost, kritičko razmišljanje i sposobnost pričanja priča bit će važniji nego ikad, tvrdi Mislav Malenica, CEO tvrtke Mindsmiths. 

  • IFA 2024 Berlin

    100 godina IFA sajma u Berlinu

    Prema očekivanjima, sajam IFA 2024 u Berlinu je sav bio u znaku umjetne inteligencije, koja se našla u uređajima i gadgetima svih oblika i namjena, a u inovacijama su ponovno prednjačili dobro poznati brendovi potrošačke elektronike.

  • NOVI VIDI: AI obrazovanje i OLED monitori za gaming

    Usporedili smo najbolje OLED monitore za igranje, saznali koji hrvatski fakulteti i učilišta nude najbolje AI programe, istražili koji se najbolji laptopi nude studentima...

  • Samsung predstavio Galaxy Tab S10 seriju osmišljenu za umjetnu inteligenciju

    Samsung je predstavio Galaxy Tab S10 Ultra i Galaxy Tab S10+, prve Samsung tablete s integriranom podrškom umjetne inteligencije.

  • Brojke ne lažu – Weekend.17 je najbolji i najposjećeniji do sada

    Završio je najveći festival medija, komunikacija, biznisa i umjetne inteligencije u Rovinju

  • IFA 2024: Samsung predstavio još povezaniji svijet za sve uz moć svojih AI proizvoda

    Samsung je na sajmu IFA u Berlinu nastavio predstavljati svoj program „AI for All”, kojim pokušava donijeti AI mogućnosti što većem broju ljudi. 

  • Samsung predstavio energetski učinkovitu AI perilicu rublja i kombinaciju perilice i sušilice

    Samsung Electronics će predstaviti na sajmu IFA 2024 svoju najnoviju liniju energetski učinkovitih uređaja. Novi portfelj proizvoda uključuje BESPOKE AI perilicu rublja s dodatnom A-55 % energetskom učinkovitošću i Bespoke AI perilicu rublja Combo.

  • Gemini AI će uskoro moći "uletjeti" u vaše DM-ove na WhatsAppu i Porukama

    Nove Gemini ekstenzije će dovesti AI chatbota u vaše sustave za razmjenu poruka.

  • Googleov Gemini AI sada može voditi bilješke tijekom vaših Meet video poziva

    Google Meet dobiva novi AI alat pod nazivom "take notes for me", koji će generirati sažetke ključnih točaka tijekom video poziva. Umjesto da nudi doslovan prijepis razgovora, ova značajka koristi Gemini AI za bilježenje ključnih točaka rasprave u Google dokumentu koji će se pojaviti na Google Driveu vlasnika sastanka.

  • VIDI.edu: Projekti i praksa su most između teorije i karijere

    Projekti i praksa za shvaćanje stvarnih poslovnih problema

    Vodeći hrvatski tech fakulteti i učilišta predstavili su svoj način pripremanja studenata kroz programe stručnih praksi i rada na stvarnim projektima. 

  • VIDI.edu: AI u programima top tehnoloških fakulteta i učilišta

    Najbrže raste područje Natural language processing

    Naš tradicionalni pregled najboljih tech fakulteta i učilišta u 15. godini počinjemo pričom o implementaciji AI-ja u kolegije i studijske programe, ali i kroz izazove korištenja od strane studenata.

  • AMD na Computexu najavio nove procesore za stolna i prijenosna računala

    Prema očekivanju, ovogodišnji Computex Taipei sajam je u znaku umjetne inteligencije koja radi lokalno na hardveru proizvođača umjesto na serverima u oblaku.

  • Future Tense - kibernetičke i AI prijetnje budućnosti

    Ovogodišnje izdanje poslovne konferencije Future Tense pokušao je pružiti posjetiteljima dublji uvid u to što čini temelj uspjeha za budućnost poslovanja.

  • OpenAI predstavlja GPT-4o model kao novi korak u razvoju umjetne inteligencije

    U live streamu koji je izazvao uzbuđenje među tehnološkim entuzijastima, Mira Murati, tehnička direktorica OpenAI-a, predstavila je novi AI model pod nazivom GPT-4o.

  • 27 najpopularnijih AI alata

    27 AI alata koje morate imati

    Podijelili smo AI alate u jedanaest kategorija – od onih za generiranje teksta i slika do onih za digitalni marketing. Zatim smo se posavjetovali sa stručnjacima koji ih koriste svakodnevno i odabrali 27 esencijalnih za svakog tko želi dočekati ovu AI (r)evoluciju spreman.

  • Novi broj: AI alati i televizori za UEFA EURO 2024

    Odabrali smo 27 AI alata koje biste trebali imati i usporedili 55-inčne televizore za europsko nogometno prvenstvo.

  • Samsung kaže da radi na novim značajkama za Bixby

    Izgleda da Bixby još nije mrtav. Izvršni direktor tvrtke Samsung izjavio je za CNBC da tvrtka "naporno radi" kako bi opremila svoj glasovni asistent AI značajkama, sugerirajući da tvrtka vidi alate kao što je Gemini kao konkurenciju, a ne kao zamjenu.

    Dobro je to znati, jer su neki već počeli sumnjati. Ranije ove godine, dok je Samsung najavljivao hrpu novih generativnih AI značajki za svoje flagship telefone, njegov glasovni asistent rijetko je spominjan. Samsung i Google također su se veličali time što Galaxy S24 telefoni koriste Gemini Nano - Googleov AI model na uređaju. Nije bilo nezamislivo vidjeti kako Samsung zamjenjuje Bixbyja Googleovim asistentom pokretanim Geminijem, ali izgleda da to nije plan.

    Izvršni potpredsjednik Samsunga za mobilne uređaje, Won-joon Choi, rekao je za CNBC: "Vjerujem da moramo redefinirati ulogu Bixbyja, tako da Bixby može biti opremljen generativnom AI", dodajući da će trebati biti "pametniji" i sposobniji za prirodniji razgovor. Trenutačno, Samsung nije jedina tehnološka tvrtka koja se trudi uključiti AI u svoj glasovni asistent - očekuje se da će Apple najaviti AI-ificirani Siri na ovogodišnjem WWDC-u.

    U međuvremenu, AI značajke Galaxyja S24 stigle su na prošlogodišnje telefone putem ažuriranja One UI 6.1. Galaxy AI, kako se cijeli paket naziva, a koji je besplatan. Ako Samsung planira naplatiti svoje AI značajke u budućnosti, morat će ponuditi puno više nego što je trenutno sposoban. Bez obzira kako ta vizija izgledala, Bixby se čini dijelom nje.

  • WhatsApp testira AI chatbota koji će živjeti u vašoj tražilici

    WhatsApp bi trebao dobiti par nadogradnji potpomognutih umjetnom inteligencijom koje imaju za cilj pomoći ljudima da odgovore na teška pitanja u hodu, kao i uređivati slike na platformi.

  • MediaTek prezentirao svoje AI mogućnosti na MWC-u

    Poznati proizvođač čipseta i relativno česta alternativa Snapdragonu kod Android pametnih telefona MediaTek prezentirao je mogućnosti hardverski pogonjene generativne umjetne inteligencije u Barceloni

  • Google najavio nove AI alate za snažniju online sigurnost

    Google je najavio inicijativu koja pruža alate umjetne inteligencije i ulaganja kako bi ojačao online sigurnost, budući da se nova tehnologija sve više koristi kako bi se štitila od cyber-kriminala, ali i za njegovo provođenje.

  • AI performanse na modernim računalima

    AI - novi benchmark za mainstream računala

    Umjetna inteligencija je na velika vrata ušla u svijet računala, posebno kada govorimo o generativnom AI-ju. Istražili smo kakve su AI performanse mainstream računala. Koliko su moderne grafičke kartice i procesori brzi u izvršavanju zahtjevnih AI zadataka?

  • Što predviđaju hrvatski tech lideri za 2024.

    CEO Tech Predictions

    Tko može bolje predvidjeti trendove od onih koji su odgovorni da ih prvi prepoznaju? To su naravno ljudi koji vode tehnološke tvrtke, njihove razvojne odjele, inovacijske centre ili su na vrhu uspješnih tech učilišta. Njima je to zadatak, ali i osobna opsesija.

  • Fake News i sigurnost privatnih podataka

    Pozdrav redakciji Vidija!

    Imam jednu dilemu i jednu nepoznanicu. Zanima me kako se umjetna inteligencija koristi za borbu protiv lažnih vijesti na internetu?

  • Popravljanje grešaka AI-em

    Pozdrav doktore,

    Mnogi ljudi govore o korištenju ChatGPT-a za programiranje i ispravljanje grešaka u kodu. No meni to baš i ne ide za rukom.

  • Umjetna inteligencija u borbi protiv ranjivosti softvera

    U vrijeme kada se tehnologija razvija brže nego ikad, umjetna inteligencija (AI) postavlja se kao ključni igrač u borbi protiv ranjivosti softvera. Na nedavnom panelu trideset i prve najveće hakerske konferencije na svijetu - DEF CON, predstavljenom od strane Perri Adams iz DARPA-e, stručnjaci iz vodećih tehnoloških tvrtki poput Google-a, Microsoft-a, Anthropic-a i OpenAI-a okupili su se kako bi raspravljali o budućnosti sigurnosti softvera i ulozi koju AI može igrati u tome.

  • 12 tvrtki natječe se u utrci da stvori detektora AI deepfake materijala

    Tehnološki giganti, ali i startupovi, utrkuju se stvoriti detektora deepfake fotografija i videa kako bi se zaustavio rast dezinformacija koje stvara AI u vrijeme ChatGPT-a.

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.