Test Copilot+ prijenosnih računala: Jesen 2024.

Test Copilot+ prijenosnih računala: Jesen 2024.

Računala budućnosti na AI pogon

Copilot+ računala temeljena na Qualcommovim, Intelovim i AMD-ovim čipovima donose napredne AI mogućnosti, tehnološki najnaprednije procesore i potencijalno najdulje trajanje baterije. Istražili smo kakve su im doista performanse, jesu li im baterije stvarno toliko izdržljive, te koliko AI mogućnosti doprinose boljem korisničkom iskustvu.

Ne trebamo posebno ni naglašavati da je umjetna inteligencija sve prisutnija u svijetu računala. Sveopći i ubrzani razvoj alata i odgovarajućih modela za umjetnu inteligenciju, posebno s naglaskom na generativni AI, kao i izniman rast popularnosti AI aplikacija u praktičnoj primjeni (ChatGPT i sl.) doveo je do potrebe osmišljavanja zasebnih AI hardverskih jedinica koje mogu omogućiti brzo i učinkovito izvršavanje svih potrebnih zadataka vezanih uz AI, lokalno na samom računalu.

Zasebnu hardversku jedinicu namijenjenu prvenstveno brzom i učinkovitom izvršavanju AI operacija i instrukcija nazivamo NPU, odnosno Neural Processing Unit. Posebno su ovakve jedinice vrlo značajne kod tankih i laganih prijenosnih računala koja u pravilu ne posjeduju zasebnu grafičku karticu i performanse su im uvelike ograničene manjim limitima potrošnje energije.

Protekle godine smo već imali priliku vidjeti prve procesore, odnosno SoC (System on A Chip) sustave s integriranim zasebnim AI jedinicama. Nekako u isto vrijeme pojavila se i sintagma AI računala koja zapravo označava računala s naprednim AI mogućnostima koje, dakako, uključuju i zasebne hardverske AI jedinice. Većina modernih računala posjeduje mogućnost pokretanja i korištenja AI aplikacija, prije svega zahvaljujući modernim procesorima i grafičkim karticama. Međutim, za što brže i učinkovitije korištenje naprednih AI mogućnosti lokalno na samom računalu, gotovo nezaobilazne postaju zasebne hardverske AI jedinice.

 

Copilot-PC-Hero-1536x865.jpg

Copilot+ prijenosna računala predstavljena su tijekom svibnja ove godine i donose napredne AI mogućnosti, te podršku za najnovije tehnologije

 

AI za računala budućnosti

Ove smo godine svjedočili predstavljanju najnovijih generacija procesora i hardverskih platformi koje su namijenjene prijenosnim računalima, a donose napredne AI mogućnosti integrirane unutar svojih SoC sustava. Samim time je ovo godina koju možemo označiti kao prijelomnu za sve veću dostupnost i popularnost AI računala.

Mnogi će se zapravo zapitati što je točno AI računalo i treba li im to? AI računala mogli bismo definirati kao računala opremljena odgovarajućim hardverskim komponentama i softverskom podrškom koja im omogućuje brzo i učinkovito izvršavanje AI aplikacija i drugih operacija vezanih uz AI.

S hardverske strane, ovo u pravilu uključuje određenu kombinaciju glavnog i grafičkog procesora te, dakako, zasebne AI jedinice (NPU). U neke trenutno uobičajene primjene AI-ja lokalno na računalu spadaju aplikacije za stvaranje sadržaja, produktivnost, sigurnost i lakše upravljanje, kao i aplikacije za svakodnevnu komunikaciju online.

Prema nekim podacima uglednih kuća za istraživanje tržišta, AI računala iznosila su 14% ukupno isporučenih računala u drugom kvartalu ove godine. Prema nekim predviđanjima očekuje se kako bi već 2028. godine moglo biti isporučeno oko 205 milijuna AI računala.

 

Snapdragon-copilot-pc.jpg

 Copilot+ računala  su ponajprije bila isključivo dostupna s najnovijom generacijom Qualcommovih Snapdragon X procesora

 

copilot--feature-cocreator.jpg

Cocreator  vam omogućuje da kombinirate svoje crteže u, primjerice, Paintu s tekstualnim AI naredbama (prompt) za kreiranje zanimljivih i kreativnih radova

 

Posve je jasno da će AI računala dominirati tržištem u sljedećih nekoliko godina. Valja napomenuti da se trenutno termin „AI računala“ prvenstveno odnosi na prijenosna računala najnovije generacije, ponajprije jer su zasebne AI jedinice većinom dostupne kod procesora za prijenosna računala. Međutim, očekujemo da će ubrzo i sve veći broj procesora za stolna računala posjedovati zasebne AI jedinice.

Jedan od najznačajnijih događaja koji su zaslužni za ovogodišnji veliki uzlet i povećanje broja AI računala na tržištu svakako je Microsoftova inicijativa, u suradnji s proizvođačima prijenosnih računala, koja je rezultirala predstavljanjem Copilot+ računala u svibnju ove godine.

Copilot+ računala trenutno su najnaprednija AI računala koja koriste operacijski sustav Windows i temelje se na najnovijim hardverskim platformama, odnosno procesorima najnovije generacije. Na samom početku moramo naglasiti da ne treba miješati Copilot+ računala s Copilot AI asistentom unutar Windowsa.

Premda su im nazivi vrlo slični i dijeli ih samo jedan plus, Copilot+ označava novu generaciju AI računala, a Copilot je chatbot unutar Windowsa koji zahtijeva pristup internetu i temelji se na generativnom AI-ju, odnosno GPT-4 LLM modelu.

 

amd-ryzen-ai-300-cpus.jpg

AMD je predstavio nekoliko novih Strix Point procesora nove generacije za prijenosna računala, a dva najmoćnija modela su Ryzen AI 9 HX 370 i Ryzen AI 9 365

 

Recall-hero.jpg

Jedna od najzanimljivijih i najkontroverznijih Copilot+ mogućnosti je Recall, koja omogućuje brzo pronalaženje dokumenata, web stranica i svega ostalog na čemu ste ranije radili putem stalnih snapshotova sustava pomoću AI-ja

 

Što donose Copilot+ računala?

Copilot+ računala definirana su vrlo jasnim hardverskim i softverskim zahtjevima kojima računalo mora udovoljiti kako bismo ga mogli smatrati Copilot+ računalom. Prije svega, mora posjedovati barem 16 GB radne memorije, SSD kapaciteta od barem 256 GB, te hardverski najznačajnije, zaseban NPU odgovarajuće AI računalne snage od barem 40 TOPS-a (Tera Operations per Second).

Softverski gledano, Copilot+ laptopi dolaze opremljeni najnovijom verzijom Windowsa 11 24H2, uz opasku kako je ova verzija Windowsa 11 ekskluzivno bila dostupna sve do sada isključivo kod Copilot+ uređaja. Naime, tek je odnedavno dostupna i moguće ju je instalirati na sva druga kompatibilna računala.

Prvi val Copilot+ računala uključivao je laptope iz Asusa, Della, Acera, Samsunga, HP-a, Lenova, Samsunga, i konačno Microsoftove Surface uređaje.

Također, vrlo je važno naglasiti da Copilot+ laptopi zapravo na velika vrata ponovo uvode procesore temeljene na Arm arhitekturi u svijet Windows računala. Naime, svi prvi predstavljeni Copilot+ laptopi temeljeni su na Qualcommovim Snapdragon X Plus ili X Elite čipovima. Ovo znači da su sve napredne i predstavljene Copilot+ AI funkcije inicijalno bile dostupne isključivo kod laptopa sa Snapdragon procesorima.

 

 amd-ryzen-ai-.jpg

AMD-ovi  Ryzen AI 300 procesori temelje se na jednom monolitnom čipu koji uključuje procesorske jezgre, grafički procesor i NPU jedinicu

 

 intel-lunar-lake.jpg

Intelovi Lunar Lake procesori zapravo su kompleksni SoC-ovi temeljeni na chiplet pristupu koji se sastoje od više zasebnih čipova uključujući procesorske jezgre, NPU jedinicu, integriranu memoriju, grafički čip

 

Svakako jedan od razloga za to je činjenica da su u trenutku predstavljanja isključivo Snapdragonovi čipovi zadovoljavali NPU zahtjeve za Copilot+ računala. Tek nakon toga su predstavljeni AMD-ovi Ryzen AI 300 (Strix Point) i Intelovi Core Ultra 200V (Lunar Lake) procesori koji su također hardverski kompatibilni s Copilot+ standardom. Laptopi s AMD-ovim i Intelovim procesorima bi tek krajem ove godine, putem posebne nadogradnje, trebali dobiti pristup svim naprednim Copilot+ mogućnostima.

Posve je jasno, dakle, da je Microsoft Copilot+ laptope, u suradnji s Qualcommom, osmislio kao direktnu konkurenciju Appleovim MacBookovima temeljenim na Arm arhitekturi. Microsoft se čak otvoreno prilikom predstavljanja Copilot+ računala hvalio najboljom native Arm64 implementacijom, a posebno je naglašavano osjetno poboljšanje trajanja baterije kod Copilot+ računala.

 

Napredan hardver i najnoviji Windowsi

Možemo, dakle, reći da je ovo prvi put da su Arm procesori (Qualcomm Snapdragon) postali ozbiljna konkurencija Intelovim i AMD-ovim x86 procesorima u svijetu Windows računala. Ovdje, međutim, treba reći da Arm procesori zahtijevaju posebnu vrstu aplikacija s podrškom za Arm arhitekturu, dok je izvođenje nekih trenutno dostupnih Windows aplikacija podržano putem emulacije, što uvjetuje osjetno sporiji rad takvih aplikacija.

Da rezimiramo, Copilot+ standard trenutno hardverski podržavaju Qualcommovi Snapdragon procesori X Plus i X Elite, AMD-ova najnovija generacija AI 300 procesora, te Intelovi Lunar Lake Core Ultra 200V procesori. Međutim, inicijalno napredne Copilot+ AI funkcionalnosti dostupne su isključivo kod laptopa sa Snapdragon procesorima, dok bi kod Intelovih i AMD-ovih laptopa trebale biti dostupne od početka studenog, odnosno do kraja godine.

Dakako, ove napredne AI funkcionalnosti su najzanimljivije i predstavljaju ključnu odrednicu, odnosno razdvajaju Copilot+ laptope od svih drugih računala na tržištu. Međutim, cijela priča oko ovih naprednih Copilot+ funkcija je prilično zamršena. Naime, nisu sve ove funkcije odmah bile dostupne, barem ne ako koristite službenu verziju Windowsa 11 24H2, a neke su još uvijek dostupne u previewu, odnosno ako hoćete pristup beta verzijama Windowsima 11. Također, u nekim slučajevima ove funkcije zahtijevaju odgovarajuću implementaciju od strane softverske tvrtke koja razvija pojedinu aplikaciju (Adobe i sl.). Ovdje ćemo ukratko pobrojati i opisati neke od najzanimljivijih naprednih funkcija Copilot+ računala.

Recall - cool opcija ili udar na privatnost?

Jedna od najzanimljivijih i najkontroverznijih novih funkcija Copilot+ računala svakako je Recall. Recall koristi AI mogućnosti kako biste brže pronašli neku informaciju na svojem računalu što je, dakako, povezano s aplikacijama koje koristite, web stranicama koje posjećujete ili dokumentima koje uređujete. Zapravo je riječ o tome da AI konstantno radi snapshot (sliku) svega onoga što radite na računalu, što omogućuje praktički u trenu pronalazak neke informacije ili nečega na čemu ste ranije radili.

Recall je prilikom predstavljanja dočekan s brojnim negativnim reakcijama, prvenstveno s obzirom da je bilo jasno da Microsoft nije vodio dovoljno računa o privatnosti korisnika i posebno važnim povjerljivim informacijama. Zbog toga je dostupnost Recall funkcije odgođena za kasnije i tek je početkom listopada postala dostupna unutar Insider Preview verzija Windowsa 11. Pritom, dakako, korisnici mogu odabrati žele li koristiti ovu funkciju.

Oni koji žele koristiti ovu funkciju morat će također koristiti Windows Hello za autentifikaciju na računalo, a Microsoft je dodatno implementirao i filtere za posebno osjetljive osobne informacije korisnika. Recall je dobar primjer kako ovakve napredne AI mogućnosti zvuče dobro na papiru, ali sama implementacija unutar postojećeg softvera mora biti dobro promišljena kako bi se na pravi način zaštitila privatnost korisnika.

Što se tiče produktivnosti na računalu, jedna od najnovijih Copilot+ funkcija svakako je Call to Do. Ova bi opcija trebala olakšati rad postavljanjem interaktivnog overlayja na vrh zaslona. Nakon toga se kod slika ili teksta pojavljuju kontekstualni izbornici koji vam nude predložene akcije i dodatne mogućnosti tijekom rada. Za one koji vole biti kreativni, Copilot+ računala donose nove opcije. Cocreator vam omogućuje da kombinirate svoje crteže u, primjerice, Paintu s tekstualnim AI naredbama (prompt) za kreiranje zanimljivih i kreativnih radova. S druge strane, aplikacija Restyle Image donosi svojevrsnu kombinaciju generiranja novih i uređivanja postojećih slika uz pomoć AI-ja. Možete upotrijebiti unaprijed postavljene predloške kako biste promijenili pozadinu slike ili ono što je u prvom planu, a možete kreirati i posve novu sliku.

 

AI za poboljšanu kreativnost i produktivnost

Svakako jedna od najkorisnijih Copilot+ funkcija odnosi se na proširene i unaprijeđene mogućnosti Live Captions funkcionalnosti. Opcija Live Captions unutar najnovijeg Windowsa 11 omogućuje transkripciju zvuka u tekst i prikaz istog na ekranu. S Copilot+ računalima imate mogućnost automatskog prevođenja ovog teksta sa 44 podržana jezika na engleski.

Još neke od zanimljivijih Copilot+ opcija uključuju Liquid Text, odnosno mogućnost da napravite brže i pametnije zabilješke na dokumentima, pri čemu se koriste AI mogućnosti NPU jedinice i sve se odvija lokalno na vašem računalu.

Nadalje, nedavno su predstavljene još dvije zanimljive Copilot+ opcije unutar Windowsa 11. Prije svega unaprijeđena je pretraga dokumenata i slika unutar File Explorera i Windows Searcha, pri čemu sada možete svojim riječima opisati što tražite bez potrebe za preciznim nazivima slika, dokumenata ili posve gramatički ispravnim rečenicama. Pritom ova funkcija ne traži da budete spojeni na internet.

Osim toga, Microsoft je najavio opciju Super Resolution u aplikaciji Photos koja bi zapravo trebala omogućiti AI-jem potpomognuti upscaling slika s niže na višu rezoluciju.

Konačno, uz velik broj Copilot+ opcija unutar samih Windowsa 11 i Microsoftovih aplikacija, Copilot+ računala bi trebala omogućiti i neke napredne AI opcije prilikom uređivanja slika i videa kod aplikacija kao što su CapCut, Da Vinci Resolve Studio, te kod Adobeovih alata kao što su Photoshop, Lightroom i Express.

Valja spomenuti i neke dodatne opcije unutar Windows Studio Effectsa, AI-jem pogonjenog seta funkcija za ugrađene kamere. Primjerice, Portrait Light automatski prilagođava osvjetljenje prikaza ovisno o osvjetljenju prostorije, a dostupna su i tri nova kreativna filtera (ilustrirani, animirani ili akvarel).

Ovaj pregled najzanimljivijih Copilot+ opcija završit ćemo opaskom kako, s obzirom da nismo testirali Snapdragon Copilot+ laptop, a ove opcije u trenutku testiranja Intelovog i AMD-ovog laptopa nisu bile dostupne, nismo imali priliku detaljno iz prve ruke isprobati sve Copilot+ napredne mogućnosti.

 

Snapdragon X - prvi pravi Arm za Windowse

Nakon što smo vam predstavili Copilot+ računala i koje napredne mogućnosti posjeduju, malo ćemo se detaljnije pozabaviti s hardverskim tehnologijama na kojima se temelje Copilot+ računala.

Svakako pritom moramo krenuti od Qualcommovih Snapdragon X procesora koji su temelj svih prvih dostupnih Copilot+ računala.

Riječ je o najnovijoj generaciji procesora temeljenih na Arm arhitekturi koji su prije svega dizajnirani za laptope s Windowsima. Premda je i ranije bilo pokušaja koji su u svijet Windows prijenosnih računala trebali donijeti sve prednosti energetski učinkovite Arm arhitekture, ovaj najnoviji pokušaj donosi suradnju Qualcomma i Microsofta te osim novih Snapdragon X procesora uključuje i nove aplikacije i novu verziju Windowsa s podrškom za Arm procesore. Snapdragon X procesori donose također po prvi put posve zasebnu Qualcommovu arhitekturu prilikom dizajniranja Arm procesora, nešto slično onome što već duži niz godina radi Apple.

U pozadini svega je Qualcommova akvizicija, startup tvrtka Nuvia koja je razvijala zasebne Arm procesore primarno za primjenu kod poslužitelja.

 

snapdragon-elite-architecture.jpg

Snapdragon X Elite procesori temelje se na posve novim zasebno dizajniranim Oryon procesorskim jezgrama koje su optimizirane za što bolje performanse

 

Snapdragon X procesori, odnosni SoC sustavi sastoje se od nekoliko ključnih komponenata (procesorske jezgre, grafički procesor, AI jedinica), a trenutno su dostupni u dvije verzije. Snapdragon X Elite uključuje procesore s ukupno 12 jezgri, dok Snapdragon X Plus varijante donose procesore s 10 ili 8 jezgri.

Snapdragon X procesori temelje se na TSMC-ovom 4 nm proizvodnom procesu i donose dosad najmoćnije Qualcommove procesorske jezgre Oryon. Kod Snapdragon X Elite procesora imamo ukupno 12 ovakvih jezgri uz radni takt koji doseže prilično visokih 4,2 GHz prilikom opterećenja jedne ili dvije jezgre. Snapdragon X Elite i Plus procesori dolaze s integriranom LPDDR5X memorijom kapaciteta do 64 GB i brzine do maksimalnih 8.448 MHz uz višekanalni pristup memoriji.

Nadalje, Snapdragon X procesori uključuju integrirani grafički čip Adreno X1-85 koji podržava DirectX 12 Ultimate, omogućuje hardversko kodiranje i dekodiranje AVC, HEVC i AV1 video codeca, te maksimalnu rezoluciju od 4K za prikaz slike.

Snapdragon X procesori također posjeduju moćnu zasebnu hardversku AI jedinicu Hexagon brzine do 45 TOPS-a.

Konačno, treba spomenuti da svi Snapdragon X procesori donose podršku za USB 4, PCIe 4.0 x4 i UFS 4.0 uređaje za pohranu podataka, te kako imaju integrirane WiFi 7 i Bluetooth 5.4 module, te opcionalno 5G modem.

Ono što je svakako zanimljivo jest kako Snapdragon X procesori potencijalno troše više energije nego na što smo navikli kada su u pitanju Arm procesori. Premda je ovaj raspon potrošnje dosta široko definiran i iznosi od 15, pa sve do visokih 80 W. Ovo svakako ukazuje da je Qualcomm prilikom dizajniranja Snapdragon X procesora ciljao prije svega na što bolje performanse, premda je i dalje riječ o poprilično energetski učinkovitim čipovima, posebno u usporedbi s konkurencijom u svijetu Windows prijenosnih računala.

 

Lunar Lake - odgovor na Snapdragon prijetnju

Upravo je energetska učinkovitost ključna odrednica i najnovijih Intelovih Lunar Lake procesora namijenjenih tankim i laganim laptopima najnovije generacije. Možemo reći da je Lunar Lake svojevrsni Intelov odgovor na Snapdragon X procesore za laptope.

Nova Lunar Lake generacija procesora dolazi pod nazivom Core Ultra 200V i uključuje veći broj procesora za laptope s ukupno 8 jezgri i nazivnom potrošnjom energije od 15-37 W. Valja naglasiti da su ovi procesori temeljeni na posve novoj Lunar lake arhitekturi i predstavljaju trenutno najnaprednije visoko integrirane SoC-ove namijenjene ugradnji u laptope.

Velika i značajna promjena kod Lunar Lake procesora svakako je i korištenje još naprednijeg chiplet dizajna u odnosu na Meteor Lake prethodnike, te ponajprije korištenje TSMC-ovih proizvodnih procesa, uključujući najnapredniji 3 nm, prilikom izrade.

Svi Intelovi Core Ultra procesori serije 200V donose kombinaciju četiri jezgre visokih performansi (Lion Cove) i četiri energetski učinkovitije jezgre (Skymont). Dosad najnapredniji chiplet dizajn uključuje zapravo veliki broj zasebnih čipova (tiles) poput CPU, GPU, NPU i drugih, koji su potom povezani pomoću napredne Intelove Foveros tehnologije. Procesorske jezgre izrađene su korištenjem 3 nm proizvodnog procesa, dok su ostali dijelovi, odnosno chipleti, bazirani na 5 ili 6 nm (SoC tile) proizvodnom procesu. Ovdje je vrlo važno naglasiti da procesorske jezgre po prvi put nakon dugog niza godina, kada govorimo o Intelovim procesorima, ne podržavaju Hyperthreading tehnologiju - sve radi poboljšane energetske učinkovitosti.

 

lunar-lake-package-prikaz.jpg

Intelovi najnoviji Lunar Lake procesori zapravo su kompleksni SoC-ovi koji  se sastoje od velikog broja zasebnih čipova (chiplet tiles) koji su onda povezani u jednu cjelinu pomoću napredne Foveros tehnologije

 

CapCut-Copilot--feature.jpg

CapCut je jedna od aplikacija koje bi trebale donijeti napredne AI mogućnosti ako koristite Copilot+ računalo

 

Svi Intelovi dijelovi slagalice

Značajnu novost svakako predstavlja i činjenica da je sada i memorija integrirana s procesorom, odnosno dio je Lunar Lake SoC-a. Ovi procesori dolaze s ukupno 16 ili 32 GB integrirane LPDDR5X memorije brzine do 8.533 MHz, koja s ostalim dijelovima sustava komunicira putem više kanala.

Lunar Lake procesori donose i dosad najnaprednije Intelove integrirane grafičke procesore Arc 140V ili Arc 130V koji se temelje na Xe 2 arhitekturi. Ovi grafički čipovi u potpunosti podržavaju DX12 Ultimate, Ray Tracing i XMX AI instrukcije. Također, kod Lunar Lake procesora nalazimo vrlo naprednu multimedijalnu i video podršku koja uključuje hardversko kodiranje i dekodiranje AV1 videa, podršku za DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1 videoizlaze, kao i podršku za istovremeni prikaz preko tri videoizlaza 4K rezolucije i do 60 Hz.

Konačno dolazimo do još jednog bitnog dijela Lunar Lake chiplet slagalice, a to je integrirana AI jedinica, odnosno NPU. Ovaj se Intelov NPU temelji na četvrtoj generaciji ove tehnologije i posjeduje ukupno 6 neural compute enginea koji omogućuju ukupnu potencijalnu snagu do 47/48 TOPS-a kod najmoćnijih verzija Lunar Lake procesora. U svakom slučaju, Intel posebno naglašava iznimne AI mogućnosti svoje najnovije Lunar Lake platforme, uključujući maksimalnu snagu do 120 TOPS-a (najmoćniji Core Ultra 200V modeli) što se odnosi na kombinaciju AI mogućnosti grafičkog čipa, NPU jedinice i procesorskih jezgri (67+48+5 TOPS).

Lunar Lake procesori također donose trenutno najnaprednije mogućnosti što se tiče pohrane podataka i bežične povezivosti. Primjerice, ovdje imamo podršku za PCIe 5.0 i PCIe 4.0 NVMe diskove, kao i podršku za do tri Thunderbolt 4 priključka. Što se tiče bežične povezivosti, podržani su WiFi 7 i Bluetooth 5.4.

Nema nikakve dvojbe da je Intel prilikom dizajniranja Lunar Lake procesora u prvi plan postavio što bolju energetsku učinkovitost. Jasno je da su kod ultraprijenosnika što energetski učinkovitije performanse prilikom korištenja manjeg broja jezgri važnije nego veći broj dostupnih jezgri. Ovo bi se trebalo pozitivno odraziti na trajanje baterije, kao i korištenje TSMC-ovog 3 nm proizvodnog procesa.

 

Ryzen AI 300 - 12 super učinkovitih Zen 5 jezgri

Treća vrsta modernih procesora koja pogoni najnovije Copilot+ uređaje su AMD-ovi Ryzen AI 300 procesori temeljeni na Zen 5 arhitekturi. AMD je s novom generacijom mobilnih Zen 5 procesora (Strix Point SoC) u potpunosti promijenio i nazive svojih mobilnih procesora, tako da ih sada znamo pod nazivima Ryzen AI.

Nova generacija uključuje trenutno tri Zen 5 mobilna procesora: Ryzen AI 9 HX 375, Ryzen AI 9 HX 370 i Ryzen AI 9 365. Usprkos promijenjenim nazivima, možemo ih gledati kao nasljednike Zen 4 mobilnih procesora, odnosno Ryzena serije 8000U koja se temeljila na Hawk Point SoC-u.

Ryzen AI 9 HX 375 i 370 procesori uključuju ukupno 12 Zen 5 jezgri (4+8), dok ih kod Ryzena AI 9 365 imamo 10 (4+6). AMD koristi konfiguraciju s 4 nešto moćnije Zen 5 jezgri i 8 ili 6 nešto kompaktnijih i energetski učinkovitijih Zen5c jezgri. Ove se jezgre ne razlikuju previše, premda energetski učinkovitije jezgre imaju na raspolaganju manje priručne memorije (cache).

Zanimljivo je da se, za razliku od Intelovih Lunar Lake procesora, AMD i dalje kod svojih mobilnih procesora najnovije generacije oslanja na monolitni dizajn. Što znači da su sve komponente Ryzen AI 300 procesora integrirane na jednom čipu proizvedenom korištenjem TSMC-ovog 4 nm FinFET proizvodnog procesa. AMD i dalje smatra da je ovo energetski učinkovitije rješenje za laptop procesore. Ukupna potrošnja ovih procesora definirana je u rasponu od 15 do 54 W (nazivno 28 W).

Svi novi Ryzen AI 9 procesori posjeduju odgovarajući grafički čip koji se ovog puta temelji na trenutno najnaprednijoj AMD-ovoj RDNA3.5 arhitekturi. Ryzen AI 9 HX 375 i 370 procesori posjeduju moćniji grafički čip Radeon 890M s ukupno 16 CU jedinica, dok kod Ryzena AI 9 365 nalazimo Radeon 880M s ukupno 12 CU jedinica.

 

tablica-ai-laptopi.jpg

 

Moćniji XDNA engine

Značajno unaprjeđenje kod nove Zen 5 generacije AMD-ovih mobilnih procesora predstavlja i AI jedinica XDNA2. Ova jedinica donosi osjetno poboljšane računalne mogućnosti s ukupno 50-55 TOPS-a maksimalne snage.

Nova generacija Ryzen AI procesora podržava DDR5 memoriju brzine do 5.600 MHz ili LPDDR5X memoriju brzine do 8.000 MHz. Međutim, pristup memoriji je ograničen na dva kanala.

Također, ovi procesori podržavaju isključivo PCIe 4.0 po pitanju pohrane podataka, ali podržavaju do 8 USB priključaka. Multimedijalne mogućnosti su im pritom odlične uz hardversku podršku za kodiranje i dekodiranje svih popularnih videoformata uključujući AV1. Kontroler za prikaz slike također donosi podršku za najmodernije videoizlaze poput DisplayPorta 2 i HDMI 2.1.

 

MicrosoftLiveCaptions.jpg

 Opcija Live Captions omogućuje transkripciju zvuka u tekst i prikaz istog na ekranu. S Copilot+ računalima imate mogućnost automatskog prevođenja ovog teksta sa 44 podržana jezika na engleski

 

Improved-Windows-Search-1900x1069.jpg

Novija Copilot+ opcija koja je predstavljena tek nedavno donosi poboljšane mogućnosti pretraživanja uz pomoć umjetne inteligencije

 

Konačno, svakako moramo spomenuti nazivnu podršku za USB 4 tako da će po tom pitanju svi Ryzen AI 9 laptopa imati USB 4 priključke. Također valja pretpostaviti da će većina dolaziti s najmodernijom bežičnom povezivošću, uključujući WiFi 7.

U svakom slučaju, vidljivo je da najnovija mobilna generacija AMD-ovih procesora za laptope donosi iznimno energetski učinkovit dizajn s relativno velikim brojem moćnih i kompaktnih Zen 5 jezgri. Osjetno je unaprijeđena i zasebna AI jedinica, odnosno XDNA engine, a grafički čip također donosi napredniju arhitekturu i bolje mogućnosti.

U ovom trenutku, Ryzen AI 9 procesori donose najveći broj jezgri koji možete pronaći unutar lako prenosivih laptopa iznimno malih dimenzija i vrlo male mase.

 

Copilot+ za tehnološki najnaprednije ultraprijenosnike

Čini se da je AI revolucija u svijetu računala u punom jeku. Predvodnici ovog trenda svakako su Copilot+ prijenosna računala. Međutim, osim naprednih AI mogućnosti, Copilot+ laptopi temeljeni su na tehnološki trenutno najnaprednijim čipovima za tanka i lagana prijenosna računala. Procesori poput Snapdragona X, Intelovih Lunar Lake procesora (Core Ultra 200V) i AMD-ovih Ryzena AI 300 (Strix Point) omogućuju dosad ponajbolju energetsku učinkovitost, superioran omjer performansi i utrošene energije, te posljedično dosad najdulje trajanje baterije kod ultraprijenosnika.

Nažalost, laptop sa Snapdragon X procesorom nismo imali priliku testirati. Međutim, na raspolaganju smo imali laptope s Intelovim Lunar Lake procesorom i AMD-ovim Ryzenom AI 300, tako da možemo usporediti tehnologiju i performanse najnovijih Intelovih i AMD-ovih mobilnih procesora.

Ponajprije, prilično je zanimljivo da se Intelovi Lunar Lake procesori i AMD-ovi Ryzeni AI 300 tehnološki dosta razlikuju, odnosno temelje se na različitim dizajnerskim filozofijama.

Za Intel Lunar Lake predstavlja svojevrsnu prekretnicu, a pritom je riječ o iznimno naprednom i sofisticiranom SoC sustavu temeljenom na chiplet pristupu s AI jedinicom i novim grafičkim procesorom. Intel se s Lunar Lake procesorima fokusirao na što bolju energetsku učinkovitost, a pritom Intel po prvi put za proizvodnju procesorskih jezgri drugih komponenata koristi TSMC-ove proizvodne pogone. Posve je jasno da je Lunar Lake prilično svestran SoC, pri čemu je broj procesorskih jezgri kod Core Ultra 200V serije ipak ograničen na 8.

 

asus-zenbook-14s-info-copilot.jpg

Ovdje možemo vidjeti odgovarajući brending Copilot+ računala unutar Asusove aplikacije koja omogućuje osnovne informacije o Zenbooku S14

 

Recall-Settings-1900x1069.jpg

Najnovija preview verzija Windowsa 11 donosi mogućnost korištenja kontroverzne Recall opcije koja je ranije odgođena, sada s osjetno bolje riješenim opcijama za zaštitu privatnosti korisnika

 

Super štedljivi i brzi

Nasuprot tome, AMD kod Ryzen AI HX procesora i dalje sve komponente integrira u jedan monolitni čip i ne koristi chiplet dizajn kao kod svojih procesora više klase za stolna računala. U konačnici, AMD-ovi Ryzen AI procesori posjeduju do 12 brzih Zen 5 jezgri s podrškom za hyperthreading (SMT) što je dakako osjetno više od 8 kod Lunar Lake procesora.

Zbog toga testirani Zenbook S16 s AMD-ovim Ryzenom 9 AI HX370 omogućuje osjetno bolje performanse u svim aplikacijama koje mogu iskoristiti veći broj dostupnih procesorskih jezgri (3D rendering, kodiranje videa i sl.) od Zenbooka S14 s Intelovim procesorom Core Ultra 7 258V. Intelov Lunar Lake se ipak dobro drži u testovima performansi jedne ili manjeg broja jezgri, gdje je vrlo konkurentan ili čak i brži.

Moramo naglasiti da laptop s AMD-ovim procesorom, usprkos boljim performansama, ne troši više energije. Štoviše, vrlo je energetski učinkovit prilikom opterećenja svih dostupnih jezgri.

Pomalo iznenađujuće, međutim, kada govorimo o performansama integriranog grafičkog čipa, Intelov Arc 140V odnosi pobjedu u odnosu na AMD-ov Radeon 890M - barem ako usporedimo performanse dva testna Asusova Zenbooka. Intelov ARC 140V je iznimno brz integrirani grafički procesor temeljen na najnovijoj Xe 2 arhitekturi, pri čemu svakako veliki utjecaj na performanse u igrama ima i integrirana brza LPDDR5x memorija. U testnim igrama se Arc 140V pokazao uredno bržim od Radeona 890M. Malo je drugačija slika ako pogledamo rezultate u testovima koji prvenstveno mjere računalnu snagu grafičkog procesora. Ovdje je Radeon 890M nešto brži u OpenCL testu Geekbencha 6, dok je Arc 140V brži u AI testu UL-ovog Procyona.

 

ryzen-ai-370-hx-cpuz.jpg

 Ryzen AI 9 HX 370 trenutno je najmoćniji AMD-ov mobilni procesor najnovije generacije i posjeduje ukupno 12 Zen 5 jezgri

 

intel-258v-cpuz.jpg

Intelov procesor Core Ultra 7 258V temelji se na Lunar Lake arhitekturi, te posjeduje 4 moćnije i 4 posebno štedljive procesorske jezgre

 

Intel vs. AMD - performanse ili izdržljivost?

Možemo reći da su ukupno gledano AI performanse Intelovog Lunar Lakea i AMD-ovog Ryzena AI 300 poprilično podjednake, pri čemu Intelovo rješenje ipak ima malu prednost.

Veliku prednost za Intel, međutim, zabilježili smo po pitanju trajanja baterije gdje je Zenbook S14 s Lunar Lakeom bio daleko ispred Zenbooka S15 s Ryzenom AI 300. Premda je rezultat laptopa s AMD-ovim procesorom vrlo impresivan, Zenbook s Lunar Lakeom je u istom testu izdržao nevjerojatnih 7 sati dulje. Ovo samo potvrđuje da se isplatio Intelov fokus na što bolju energetsku učinkovitost. Nedvojbeno je, međutim, da su ova dva laptopa u samom vrhu po pitanju dugotrajnosti baterije kada govorimo o uređajima s x86 procesorima.

 

pcmark-modern-office.jpg

Najnovija Copilot+ prijenosna računala omogućuju iznimno dugo vrijeme trajanja baterije, pri čemu smo s Intelovim Lunar Lake procesorom zabilježili preko 21 sati u našem standardnom PC Mark Modern Office testu

 

intel-arc-140v-gpuz.jpg

Intelov grafički procesor Arc 140V trenutno predstavlja najnapredniji integrirani grafički procesor za tanka i lagana prijenosna računala

 

Konačno, kada sažmemo prve dojmove dvoboja Intela i AMD-a u svijetu najnaprednijih tehnologija za ultraprijenosnike, zaključit ćemo da Zenbook S14 s Intelovim Lunar Lake procesorom omogućuje vrlo dobre performanse u svakodnevno korištenim light aplikacijama, donosi osjetno dulje trajanje baterije, posjeduje nešto brži integrirani grafički procesor i ima vrlo respektabilne AI mogućnosti. Međutim, Intelov Lunar Lake Core Ultra 7 258V zaostaje za AMD-ovim Ryzenom 9 AI HX 370 po pitanju procesorskih performansi, posebno u zahtjevnim aplikacijama gdje je AMD-ov procesor osjetno brži. Pritom je ukupno gledano i energetski učinkovitiji s obzirom na performanse i potrošnju energije. AMD-ov procesor također ima vrlo sposobnu AI jedinicu, tako da po tom pitanju nema jasnog pobjednika.

Što se tiče pak usporedbe s prethodnim generacijama mobilnih procesora za ultraprijenosnike, oba nova procesora od Intela i AMD-a su nedvojbeno superiorna u odnosu na, recimo, Intelov Meteor Lake.

Pojednostavljeno rečeno, ako želite malen, tanak i lagan laptop iznimno dugog vremena autonomije, laptopi s Intelovim Lunar Lake procesorom bit će bolji odabir. Ukoliko su vam pak najvažnije što bolje performanse procesora, uređaj pogonjen Ryzenom AI 300 ima veliku prednost u tom slučaju.

 

Super-resolution-photos.jpg

Jedna od novijih opcija za Copilot+ računala je mogućnost upscalinga s niže na višu rezoluciju unutar aplikacije Photos

 

Isplati li se kupiti Copilot+ laptop?

Copilot+ ultraprijenosnici doista predstavljaju jedno zanimljivo osvježenje u svijetu računala i mogu se pohvaliti naprednim AI mogućnostima. Međutim, je li sve to skupa samo Microsoftov marketinški trik ili se ispod površine krije ipak nešto više? Isplati li se kupiti Copilot+ računala?

U svakom slučaju, odgovor je da, ali najmanje zbog razvikanih Copilot+ mogućnosti. Riječ je o tehnološki najnaprednijim ultraprijenosnicima izvrsnog omjera performansi i utrošene energije koji omogućuju dosad nezabilježeno dugo vrijeme rada na bateriji.

S druge strane, potencijalno impresivne AI mogućnosti nisu još iskorištene na pravi način. Većina najavljenih Copilot+ funkcionalnosti i ne djeluje osobito dojmljivo ili korisno, a neke od najzanimljivijih (npr. Recall) trenutno su tek u preview fazi i nisu dostupne svim korisnicima. Nadalje, ove napredne opcije zahtijevaju korištenje Windowsa 11 24H2, a pritom je jasno da ova najnovija verzija Windowsa 11 nije do kraja optimizirana za sve nove mogućnosti.

Također bismo voljeli vidjeti više cjenovno pristupačnijih Copilot+ uređaja, s obzirom da im je u pravilu trenutno cijena dobrano veća od 1.000 eura. Zaključno, određenu nepoznanicu predstavljaju Copilot+ laptopi sa Snapdragon X procesorima koje, nažalost, ovoga puta nismo uspjeli testirati.

U ovom trenutku, Copilot+ uređaji zapravo utjelovljuju tehnološki najnaprednije ultraprijenosnike na tržištu, a AI mogućnosti su tek zgodan, razvikani dodatak koji bi tek u budućnosti trebao pokazati svoju pravu vrijednost.

 

 windows-24h2.jpg

Neke od naprednih AI mogućnosti koje već poznajemo od ranije uključuju dodatne opcije za ugrađene kamere poput zamućenja pozadine, fokusiranja prilikom video poziva i sl.

 

windows-studio-effects.jpg

Svi Copilot+ laptopi zahtijevaju korištenje najnovije verzije Windowsa 11 24H2 koja donosi podršku za sve napredne AI mogućnosti i najnovije generacije procesora

 

(Stranica 1 od 3)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 3)
Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.