VIDI.edu: Projekti i praksa su most između teorije i karijere

VIDI.edu: Projekti i praksa su most između teorije i karijere

Projekti i praksa za shvaćanje stvarnih poslovnih problema

Vodeći hrvatski tech fakulteti i učilišta predstavili su svoj način pripremanja studenata kroz programe stručnih praksi i rada na stvarnim projektima. 

Naš tradicionalni posebni prilog VIDI.edu kroz 15 godina objavljivanja u stopu prati razvoj kurikuluma, implementaciju novih tehnologija koje se neprestano i užurbano razvijaju te smo nerijetko ostali impresionirani načinom na koji naše vodeće visokoškolske STEM ustanove ostaju u korak s trendovima.

Potvrdili su nam to i brojni razgovori s ljudima iz vodećih domaćih IT tvrtki koje imaju visok ugled i u svijetu. Kao pravilo, studenti koji dolaze s hrvatskih IT fakulteta mogu se u većini slučajeva pohvaliti visokom razinom znanja. No to nije jedini sastojak koji je potreban kako bi se odmah krenulo u uspješnu karijeru.     

 

Spajanje teorije i prakse

Postoji veliki nesrazmjer između temeljnih znanja i njihove primjene u stvarnom svijetu na projektima, a upravo tu rupu na različite načine pokušavaju popuniti domaći pružatelji visokog obrazovanja u STEM području. U pravilu, dva su načina na koja većina svoje studente pokušava što više osposobiti za realne scenarije. Radi se o stručnim praksama koje se nerijetko provode baš u spomenutim uspješnim domaćim IT tvrtkama te o radu na projektima iz realnog sektora.

Upravo smo na ovim temeljima krenuli graditi temu za ovo izdanje posebnog priloga VIDI.edu te smo se prošetali kroz najjače fakultete i učilišta i ispitali ih na koji su način oni organizirali praktičnu nastavu, rad na projektima i kontakte s realnim sektorom. 

tim-van-der-kuip-CPs2X8JYmS8-unsplash.jpg

Istovremeno smo prošetali kroz nekoliko uspješnih domaćih IT tvrtki koje su nam dale pogled iz drugog kuta i otkrile što one vide, očekuju te što bi poboljšale u cjelokupnom procesu obrazovanja. Zajednički nazivnik tvrtki i fakulteta je suradnja za koju su obje strane izuzetno zainteresirane i koja se odvija na nekoliko razina, pri čemu su najveći dobitnici sami studenti. Njima se otvaraju brojne mogućnosti razvoja vještina, direktnog pristupa tajnama poslovanja u realnim timovima s rokovima, preprekama i potpuno novom načinu razmišljanja koje nije striktno u okvirima postojećih tehnologija i procesa, već nerijetko zahtijeva i novi način rada.

 

Put do posla

Skriveni benefit za studente kod ovakvog pristupa u kojem studenti viših godina dolaze u tvrtke i rade na projektima ili sudjeluju na nekim oblicima ljetne prakse, jest mogućnost upoznavanja budućih poslodavaca i nisu rijetke priče da su upravo te polaznike praksi tvrtke zaposlile. Za poduzeća je to jedan od učinkovitijih načina pronalaska novih zaposlenika. S obzirom da domaća IT industrija i dalje raste unatoč klimavom globalnom IT sektoru u zadnjih godinu-dvije, ovakav matchmaking doista je pobjeda za sve strane u priči. No o tome kako to doista izgleda, pitali smo predstavnike snažnih domaćih IT tvrtki.

 

Razgovore s predstavnicima domaćih IT tvrtki, ali i predstavljanje domaćih popularnih učilišta i fakulteta, potražite na sljedećoj poveznici.

poster.png

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • Zeleno programiranje: Odabir ekološki prihvatljivog programskog jezika

    IT i očuvanje okoliša

    Prema nekim istraživanjima, podatkovni centri širom svijeta zaslužni su trenutno za oko 2% ukupne potrošnje električne energije. Kad se tome pridoda potrošnja u ostalim dijelovima ICT sektora, situacija postaje još ozbiljnija.

  • Pregled naprednih IT rješenja: Više od 130 HD kanala i 25.000 naslova u EON Video klubu

    EON TV dostupan je preko smart boxa ili putem aplikacije na televizoru, računalu, pametnom telefonu ili tabletu. Usluga dolazi s više od 200 televizijskih i radijskih kanala te više od 25.000 naslova u Video klubu.

  • Pregled naprednih IT rješenja: KONČAREV PROZA Station

    Rezultat dugogodišnjeg samostalnog razvoja i perjanica domaće IT industrije u segmentu kibernetičke sigurnosti

  • Programiranje: Zašto je programski jezik Cobol još uvijek živ?

    Zašto je još uvijek živ?

    Pravi "djedica" na području programskih jezika.

  • VIDI.edu: AI obrazovanje u Hrvatskoj

    Stručna praksa i rad na projektima važna su priprema za karijere

    Cijeli IT sektor jedan je od iznimno progresivnih kotačića u domaćem gospodarstvu, a u nizu hrvatskih tehnoloških tvrtki među kojima su i dva tzv. jednoroga, postoji veliki broj globalno priznatih tvrtki i potreba za radnom snagom je kontinuirana.

  • VIDI.edu: AI u programima top tehnoloških fakulteta i učilišta

    Najbrže raste područje Natural language processing

    Naš tradicionalni pregled najboljih tech fakulteta i učilišta u 15. godini počinjemo pričom o implementaciji AI-ja u kolegije i studijske programe, ali i kroz izazove korištenja od strane studenata.

  • Huawei: Gigant i na području razvoja softvera

    Huawei i razvoj softvera

    Mobilni uređaji, pametni satovi, softver u oblaku...

  • NASA i razvoj softvera

    NasaLib, VERVE i ostalo

    Svemirska agencija i njezin utjecaj na IT.

  • (Ne)zgodni emotikoni

    Pozdrav doktore,

    Imam jedan neobičan problem.

  • GitHub Copilot

    AI podrška za programere

    Kako jednostavnije pisati programski kod - dok nas ne zamijeni AI.

  • MariaDB 11.1.2

    Mlađa sestra poznate baze podataka

    Prošlost, sadašnjost i budućnost

  • Go - Googleov programski jezik opće namjene

    Programski jezik Go

    Kontinuirani razvoj i rast popularnosti.

  • Zaštita od kibernetičkih napada

    Učinkovit odgovor na cyber prijetnje bez velikih ulaganja u resurse

    S obzirom na opću digitalizaciju i kontinuirani porast kibernetičkog kriminala, rad bez sigurne i zaštićene IT infrastrukture je nezamisliv. Alati za penetracijska testiranja mogu otkriti ranjivosti svakog sustava, a razinu sigurnosti moguće je podići nizom servisa.

  • VIDI.edu: Sve što trebate znati o domaćim tech učilištima

    Saznajte što tvrtke traže od IT diplomanata, kako studiji inkorporiraju nove tehnologije u svoj kurikulum i sve što trebate znati o hrvatskim tech učilištima.

  • Windows 11 - skrivene mogućnosti

    Nekoliko skrivenih mogućnosti kao pomoć programerima

    Započnimo današnji tekst s jednom, na prvi pogled, vrlo kontroverznom tvrdnjom – „korisnici računala slabo poznaju operativne sustave svojih računala“.

  • PureBasic 6.00 - BASIC za 21. stoljeće

    Razvoj aplikacija za različite operativne sustave

  • Zabava s API-em

    Web rješenja za zanimljivije ljeto

    Ako kao prosječni programer bar povremeno pratite seriju “Teorija velikog praska” (u originalu “The Bing Bang Theory”), onda ste vjerojatno imali prilike naletjeti i na Sheldonov serijal koji je u samoj seriji emitiran preko Youtube kanala.

  • Codon - brzo izvođenje koda u Pythonu

    Ubrzanje i preko 100 puta

    Započnimo današnji tekst s nekoliko općepoznatih tvrdnji o programskom jeziku Python.

  • Python interpreter

    Pozdrav doktore,

    Dešava mi se da mi IDLE, Python razvojno sučelje, javi grešku za neku vrlo jednostavnu naredbu za koju sam siguran da bi trebala raditi.

  • Kako naučiti programirati?

    Pozdrav kompletnoj redakciji,

    Vaš sam pretplatnik jer me zanima sve o računalima i puno sam naučio iz vašeg časopisa.

  • Kako naučiti programirati?

    Pozdrav kompletnoj redakciji,

    Vaš sam pretplatnik jer me zanima sve o računalima i puno sam naučio iz vašeg časopisa.

  • Sizzy

    Preglednik za web developere

    U postolara su najgore cipele, kaže stara narodna mudrost koja pokazuje kako majstor koji izrađuje neki proizvod najčešće koristi prilično lošu verziju tog istog proizvoda.

  • Što je i kako treba pripremiti dokumentaciju za softver

    Dobra dokumentacija zlata vrijedi

    Jedna od čestih pogrešaka koju su godinama radili programeri (a neki to rade još uvijek) je to da tijekom razvoja svog softvera nisu istovremeno pripremali kvalitetnu prateću dokumentaciju. I onda su se nakon toga čudili kako prodaja softvera baš ne ide kako su zamislili, iako imaju „genijalno dobar softver“.

  • Stariji programeri - ima li mjesta za njih u modernom IT svijetu

    Programeri  veterani u novom IT svijetu

    Odavno je poznata činjenica da starijim glumcima ne ide baš dobro u Hollywoodu. Ako iza sebe nemaju barem jedan serijal vrlo uspješnih filmova (najbolje akcijskih) na temelju kojih mogu snimiti novi nastavak, ili ih Sylvester Stallone ne može uključiti u svoj serijal za starije zvijezde (The Expendables), nema baš puno nade za dobivanje novih uloga. Eventualno u nekom umjetnički orijentiranom naslovu. Vjerovali ili ne, pogotovo ako do sada o tome niste baš previše razmišljali, još gora situacija vlada u IT industriji. Pogotovo u programerskoj branši. Dovoljno je biti prisutan na jednom meetupu (kakvih u zadnje vrijeme ima dosta i u Zagrebu) i uvjeriti se kako je tu zbilja teško pronaći sijede dame i gospodu koji bi sebe nazivali programerima.

  • React VS Svelte

    Okršaj JavaScript biblioteka

    U svijetu JavaScript biblioteka, to jest na teritoriju u kojem zadnjih godina vlada React, izgleda da se konačno pojavio prilično „neugodan“ izazivač s tendencijom zauzimanja postojećeg teritorija. Naziv mu je Svelte, a u ovom tekstu probat ćemo napisati poneku rečenicu o tijeku i mogućim raspletima ove uzbudljive bitke.
    U slučaju da je ovo prvi put da se susrećete s nekim ili s oba spomenuta alata, slijedi osnovni uvod o tome o čemu je zapravo riječ. Kasnije ćemo se posvetiti najvažnijim razlikama koje bi mogle dovesti do pobjede jedne ili druge strane.

    Kako drugačije napisati uvodne rečenice u trenucima globalne krize u kojoj stalno čitamo slične izraze?

  • VIDI-X sa JTAG debugingom

    Dobar dan.

    Imam namjeru koristiti VIDI X u sklopu predmeta Građa računala. Zanimaju me dvije stvari:

    1. Može li se VIDI X konfigurirati da radi s JTAG-om za debugging?

    2. Postoji li neki resurs za asemblerski jezik na esp32?

    Na kraju sam našao samo direct port manipulation, a assembler sam u AVR Assembleru koristio. Esp32 bi mi bio puno bolji.

     

    Lijep pozdrav,

    Zoran

  • Jezici upita za baze podataka

    Kako pristupiti podacima u bazi podataka

    SQL, MQL i Cypher

  • Memgraph

    Proizvod domaće pameti

    Baza podataka temeljena na grafovima

  • MongoDB Atlas – Poznata noSQL baza u oblaku

    Odlična alternativa za relacijske baze podataka

    Iako među domaćim programerima još uvijek nije tako dobro poznata (a pogotovo ne i korištena) kao relacijske baze podataka, MongoDB se kao najpoznatiji predstavnik baza dokumenata već dosta vremena nalazi na globalnom vrhu popisa najpopularnijih baza podataka.

  • Zorin OS Lite - Operativni sustav za prastara računala koji ih pretvara u iskoristive strojeve

    Novi život za stara računala

    Ako već niz godina koristite računala za bilo kakvu namjenu, onda ste već sigurno skupili i odgovarajuću količinu „smeća“ po kući ili po uredima. Riječ je o starim računalima koja su praktično neupotrebljiva za korištenje u kombinaciji s modernim, resursno vrlo zahtjevnim aplikacijama. Što se može napraviti s takvim računalima? Baciti ih u smeće ili se možda ipak mogu upotrijebiti i za nešto korisnije?

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.