VIDI Hi-Tech Universe - Dnevnik putovanja: 1994 - 2024 - 2054
dr. sc. Anji Barešić postavili smo sljedeća pitanja:
- Koja Vas je tehnologija s kojom ste se susreli najviše oduševila u posljednjih 30 godina u svom području?
- Zašto je ta tehnologija bila prekretnica za Vas ili to područje – koji je njen poseban značaj?
- Kako će izgledati Vaša Civilizacija za 30 godina? Hoće li uopće postojati? Hoće li se transformirati i koji su mogući faktori koji će utjecati na to?
U nastavku pročitajte njen odgovor:
Na području digitalnog zdravstva, najviše me impresionirala brzina ulaska digitalnih tehnologija, koje su nekako preko noći prešle iz prve u petu brzinu. To vjerojatno znači da je društvo za nju bilo zrelo, pa je u doba pandemije nekoliko stvari dosta brzo zaživjelo, a odmah zatim je uzlet umjetne inteligencije u javnosti popularizirao taj aspekt digitalne transformacije, na kojem se također radi već dugi niz godina.
Zdravstveni podaci se danas prikupljaju do sada neviđenom brzinom te razvoj modela temeljenih na umjetnoj inteligenciji čini hvalevrijedan pomak u digitalnom zdravstvu prema onome što uvijek nedostaje, a to je vrijeme i fokus medicinskih djelatnika na čovjeka. AI postoji već 70 godina, preko 50 godina se sporadično primjenjuje u medicini, najveći pomaci se vide na području gdje se analiziraju slike (npr. radiologija) i nešto novije vremenske serije signala kao što su EEG i EKG mjerenja te takozvani tablični podaci, u kojima je uvijek najizazovniji korak doći do kvalitetnih i dobro označenih podataka.
Odnedavno se bilježi veliki napredak tekstualnih modela, no smatram da je ovo područje još daleko od zrelog i tek će budućnost pokazati koji danas razvijeni jezični modeli zaista imaju održivu primjenu u medicini i zdravstvu.
U budućnosti vidim potpuno brisanje svijesti o tome kako se podaci prikupljaju: danas već uređaji oko nas bilježe naše kretanje, disanje, cikluse spavanja, itd. Izazov će biti u šumi podataka naći i iskoristiti one korisne te zaštititi one osjetljive, i legislativa ide u tom smjeru (Aktom o umjetnoj inteligenciji trenutno i Aktom o sekundarnoj upotrebi zdravstvenih podataka u narednih nekoliko godina). Ljudi će još uvijek liječiti ljude, no na temelju kompletnijih informacija. Neće se pitati je li ovaj alat UI ili nije, kao što danas nitko ne propitkuje jesu li slika na MRI-ju ili signal na EKG-u dodatno procesirani, nego se barata uređajem poznajući što on radi dobro, a što su mu slabe točke.
Uloga UI-ja bit će kao uloga bilo kojeg drugog matematičkog računa, a korisnici će iz osobnog iskustva steći dojam kojim izvorima vjeruju, a kojima ne - zato je bitno da se izlažu prvo pouzdanim alatima kako ne bi bili odvraćeni masovno produciranim rješenjima kojima je cilj brza zarada, a ne istinski napredak medicine. Dakle, očekujem da nećemo poznavati digitalno zdravstvo jer ćemo ga jednostavno zvati - zdravstvo.
Živjet ćemo dulje, koristiti usluge liječnika na daljinu i uživo, i dolaziti im naoružani cijelim setom informacija o svom sadašnjem i prošlim zdravstvenim stanjima, nestat će neki danas zamorni aspekti liječničkog posla, a nastati novi, vjerojatno još efikasniji i svakako kompleksniji.