VIDI Hi-Tech Universe - Dnevnik putovanja: 1994 - 2024 - 2054
Mariju Vuksanu postavili smo sljedeća pitanja:
- Koja Vas je tehnologija s kojom ste se susreli najviše oduševila u posljednjih 30 godina u svom području?
- Zašto je ta tehnologija bila prekretnica za Vas ili to područje – koji je njen poseban značaj?
- Kako će izgledati Vaša Civilizacija za 30 godina? Hoće li uopće postojati? Hoće li se transformirati i koji su mogući faktori koji će utjecati na to?
U nastavku pročitajte njegov odgovor:
Kibernetička sigurnost, u smislu kako je shvaćamo danas, nije mnogo starija od časopisa VIDI. Ključno za njen nastanak je bilo masovno prihvaćanje osobnih računala krajem 1980-ih i početkom 1990-ih, a zatim i ulazak interneta u širu upotrebu, što je krenulo sredinom 1990-ih. Iako je prvi računalni crv nastao kao eksperiment još 1971., a prvi koji je učinio štetu 1988., tek su prodor kompjutera u urede i kućanstva širom svijeta, i zatim njihovo spajanje na Internet, otvorili golemu, globalnu površinu za napade i zloupotrebe.
Akteri loših namjera su to iskoristili. Tako su nastala i rješenja za otkrivanje i sprječavanje računalnih napada, principi zaštite, specijalizirana struka, centri znanja, i sve što danas čini kibernetičku sigurnost.
Postojat će i kibernetička sigurnost i white hat hakiranje, i sigurno će do tada doživjeti više transformacija. Osnovni principi vjerojatno će se zadržati – u našoj Civilizaciji to je stalna borba onih koji napadaju i onih koji brane. Utrka će biti brža i složenija. Vodit će se s novim alatima i tehnikama koje budu dolazile. Bez obzira na društvene i kulturne i tehnološke promjene, vjerujem da će još dugo vremena postojati pojedinci i grupe koji žele nešto napasti i zlorabiti, bilo zbog financijske koristi, iz aktivističkih pobuda, ili u koordiniranim akcijama iz kojih stoje države i interesne grupe. A njih treba znati i moći otkriti i spriječiti.
Čak i u slučaju velikih društvenih promjena za koje je danas teško zamisliti kakve će biti, za očekivati je da se neke značajke ljudske prirode neće mijenjati. A dok je tako, bit će potrebe za zaštitom i sprječavanjem kibernetičkih napada i šteta koje zbog njih nastaju. Umjetna inteligencija će vrlo vjerojatno igrati važnu ulogu u budućoj transformaciji branše. Nastat će jači alati i za hakere i za sigurnosne stručnjake koji sprječavaju njihove napade. Očekujem i veliki napredak u automatizaciji, ali je gotovo nemoguće predvidjeti dokle bi ona mogla stići u naredna tri desetljeća.
Također, razvojem interneta stvari (IoT) mogli bi nastati novi oblici sigurnosnih rizika o kojima će se morati voditi računa.