Antonelli Barišić Kulaš postavili smo sljedeća pitanja:
- Koja Vas je tehnologija s kojom ste se susreli najviše oduševila u posljednjih 30 godina u svom području?
- Zašto je ta tehnologija bila prekretnica za Vas ili to područje – koji je njen poseban značaj?
- Kako će izgledati Vaša Civilizacija za 30 godina? Hoće li uopće postojati? Hoće li se transformirati i koji su mogući faktori koji će utjecati na to?
U nastavku pročitajte njen odgovor:
Najviše me fascinira napredak u računalnom vidu i razvoju neuronskih mreža koji nam je omogućio da razvijamo vizijske sustave inspirirane ljudskim i životinjskim načinom vizualnog prepoznavanja i shvaćanja svijeta. Za dronove je to značilo da se šire granice razumijevanja okoline u kojoj lete.
U primjeni neuronskih mreža na dronovima, ključnu ulogu je odigrao Nvidijin razvoj GPU-ova, posebice Jetson serije koju koristimo u robotici i dronovima za procesiranje slike i neuronskih mreža. Ova tehnologija omogućuje nam da kompleksne modele pokrećemo direktno na dronu, što nam osigurava brze reakcije u stvarnom vremenu. U tom kontekstu, dolazak 5G mreže predstavlja još jedan ključan napredak, omogućujući veću brzinu prijenosa podataka i smanjujući ograničenja vezana za resurse na samom dronu.
U budućnosti očekujem nastavak napretka dronova i sve veću integraciju dronova u industriji i hitnim intervencijama. S hardverske strane, produženje vremena leta bilo bi jedno od najvažnijih postignuća, što bi značajno povećalo njihovu učinkovitost. U budućnosti će se pojavljivati sve više daljinskih operacija dronovima, čija su se rješenja sa stanicama za punjenje već pojavila na tržištu.
Zanimljiva nadogradnja na dronove su robotske ruke, što otvara novi set operacija koje možemo napraviti dronom, od postavljanja senzora do manipulacije objektima. Sa strane softvera, podići će se stupanj autonomije dronova, što znači da će se dio operacija dronom odvijati autonomno i bez upravljanja od strane čovjeka.
Takvi dronovi će biti svjesni svog okruženja na razini da imaju 3D mape prostora oko sebe, prepoznaju prepreke i semantički raspoznaju objekte od interesa za svoju operaciju. Ovo je već dugo prisutna tema u istraživanju te je tehnologija zrela za primjenu u industriji i hitnim intervencijama.