VIDI Hi-Tech Universe 2054 – Što nas čeka u području otvorenog softvera: dr. sc. Svebor Prstačić

VIDI Hi-Tech Universe 2054 – Što nas čeka u području otvorenog softvera: dr. sc. Svebor Prstačić

Budućnost otvorenih tehnologija i otvorenog koda je ustvari i budućnost raspodjele znanja. Ako umjesto komponenti otvorenog koda u potpunosti prepustimo povjerenje umjetnoj inteligenciji, naše razumijevanje i znanje će biti sve manje, upozorava dr. sc. Svebor Prstačić, voditelj Centra informacijske potpore na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu.

 

VIDI Hi-Tech Universe - Dnevnik putovanja: 1994 - 2024 - 2054

VIDI svemir čudesno je prostranstvo u kojemu smo kroz 30 godina postojanja susreli 30 naprednih Hi-Tech civilizacija. One koje smatramo dostojnim predstavnicima tih tehnoloških područja našeg interesa, pitali smo što možemo očekivati da će u područjima u kojima su oni stručnjaci u idućih 30 godina, biti ono što će biti game-changer, upravo onaj faktor X koji će možda i promjeniti tu cijelu tehnološku civilizaciju.

 

dr. sc. Sveboru Prstačiću postavili smo sljedeća pitanja: 

  • Koja Vas je tehnologija s kojom ste se susreli najviše oduševila u posljednjih 30 godina u svom području?
  • Zašto je ta tehnologija bila prekretnica za Vas ili to područje – koji je njen poseban značaj?
  • Kako će izgledati Vaša Civilizacija za 30 godina? Hoće li uopće postojati? Hoće li se transformirati i koji su mogući faktori koji će utjecati na to?

U nastavku pročitajte njegov odgovor:

Teško je izdvojiti neku pojedinu tehnologiju u svijetu u kojem je sve integrirano i prožeto tehnologijom. Smatram da je trenutak u kojem se nalazimo ključan da ustvari prepoznamo vrstu tehnologija koje su omogućile ovo tehnološko društvo u kojem živimo. Otvorene norme, otvoreni kod, Linux - temelj su brze inovacije, startupa, načina brzog razvoja softvera, usluga, temelj su samog interneta, svih Android telefona i temelj velike većine privatnih i javnih oblaka.

U tehnološkom društvu u kojem živimo, većina korisnika, ali i nas koji gradimo IT sustave, sve ih češće uzima zdravo za gotovo, a postaje bitnije nego ikada prije da osiguramo njihovu održivost. 

Društvo gradi civilizaciju, a kada se društvo temelji na privatnim interesima, razvoj zastaje radi osobnih dobitaka. Moramo osigurati da tehnologija ostane slobodna i dostupna. S umjetnom inteligencijom smo na uzlaznom putu produktivnosti, ali riskiramo da funkcioniranje i znanje svakog pojedinca u velikoj mjeri prepustimo ili barem pojačamo komercijalnim AI uslugama. Budućnost otvorenih tehnologija i otvorenog koda je ustvari i budućnost raspodjele znanja. Ako umjesto komponenti otvorenog koda u potpunosti prepustimo povjerenje umjetnoj inteligenciji, naše razumijevanje i znanje će biti sve manje. 

Veliku ulogu će imati obrazovni sustav, regulacije na razini svake pojedine države, EU, ali vjerujem da ćemo pronaći put. 

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.