VIDI Hi-Tech Universe - Dnevnik putovanja: 1994 - 2024 - 2054
dr. sc. Mariju Stipčeviću postavili smo sljedeća pitanja:
- Koja Vas je tehnologija s kojom ste se susreli najviše oduševila u posljednjih 30 godina u svom području?
- Zašto je ta tehnologija bila prekretnica za Vas ili to područje – koji je njen poseban značaj?
- Kako će izgledati Vaša Civilizacija za 30 godina? Hoće li uopće postojati? Hoće li se transformirati i koji su mogući faktori koji će utjecati na to?
80-ih godina prošlog stoljeća govorilo se da smo u „informatičkom dobu“, a pojavom interneta 90-ih i mobitela 2000-ih ušli smo u eru globalnih i mobilnih komunikacija. Tu se pojavila potreba za kibernetičkom sigurnošću, odnosno masovnom uporabom kriptografije, koja pak ovisi o mogućnosti generiranja slučajnih brojeva.
Mene su od 2000. godine fascinirale tri tehnologije: kvantni generator slučajnih brojeva s primjenom u kriptografiji, kvantna računala koja mogu probiti dotadašnju kriptografiju i kvantna kriptografija koja je otporna i na kvantna računala.
Kvantno računalo je koncept ultra-brzog računala s raznovrsnim značajnim primjenama koji savršeno funkcionira na papiru, ali je bremenit brojnim implementacijskim problemima (sporost, netočnost, šum, dekoherencija...) zbog čega trenutno nema primjene.
Mislim da usavršavanje poznatih tehnologija kvantnog računala, koje već predugo traje, neće nikuda dovesti. Treba nam neki revolucionarni novi pristup za kojeg vjerujem da će se dogoditi u budućnosti, a tada će kvantne tehnologije biti ključna sastavnica umjetne inteligencije (UI).
Još kao školarac razmišljao sam da je Priroda možda stvorila Čovjeka, opterećenog bolestima, nepravdom, siromaštvom i ratovima, sa svrhom da Čovjek stvori savršeniju tehničku civilizaciju kao novi oblik života lišenog tih problema (danas bismo to zvali UI) i da onda nestane. Možda smo danas došli do tog ruba? Je li moguća koegzistencija? Naša Civilizacija za 30 godina izgledat će onako kako to budemo zaslužili.