Pozdrav Zorane,
JTAG debugger može se spojiti s VIDI X mikroračunalom, no kako JTAG minimalno koristi ESP32 pinove od GPIO12 do GPIO15, kada je spojen, od VIDI X komponenata nećete moći koristiti infracrvenu transmiter diodu, Menu tipku, mikrofon te GPIO12 koji je spojen na interrupt pin touch ekrana.
Kako bismo spomenute funkcije odvojili potrebno je mikroprekidače postaviti u položaj kao na slici.
Što se assemblera tiče, ESP32 ima zaista puno verzija jednog te istog procesora te je preporuka programirati ga u njihovu nativnom ESP-IDF alatu u kojem se C++ kôd svakog projekta zasebno kompajlira za ESP32 prema parametrima zadanima u konfiguratoru korištenjem naredbe „idf.py menuconfig“. Detaljnije na linku: https://docs.espressif.com/projects/esp-idf/en/latest/esp32/get-started/index.html#build-your-first-project.
No čak i ESP-IDF ima nekoliko verzija te se C++ kôd pisan za jednu verziju ESP-IDF kompajlera možda neće pravilno kompajlirati u drugoj ESP-IDF verziji, no barem za ESP-IDF postoji detaljna dokumentacija, pa je moguće pronaći rješenje problema na koji se naiđe.
Zbog te doista komplicirane situacije, jer radi se o SoC-u koji zaista može puno stvari (Wi-Fi, Bluetooth itd.), pretpostavljam da bi bilo vrlo zahtjevno te mnogobrojne protokole komunikacije ispočetka pisati u assembleru.
No želite li pokušati, trebat će vam sva moguća dokumentacija o hardveru samog SoC-a.
Pronađite je na linkovima:
https://www.espressif.com/sites/default/files/documentation/esp32_technical_reference_manual_en.pdf,
https://espressif.com/sites/default/files/documentation/esp32_datasheet_en.pdf
I na kraju link na GitHUB projekt na kojem je nastojano okupljanje sve dokumentacije o arhitekturi Xtensa procesora:
https://github.com/espressif/xtensa-isa-doc
te link na njihov PDF izrađen iz objavljenih latex dokumenata:
https://github.com/espressif/xtensa-isa-doc/releases/download/latest/Xtensa.pdf.
Jako dobar primjer otkuda krenuti nalazi se na stackoverflow forumu i linku: https://stackoverflow.com/questions/63900236/programming-esp32-and-esp8266
Uspijete li pokrenuti bilo kakav primjer, čak i „Hello World“, rado ćemo ga objaviti u časopisu VIDI, pa nam se svakako povratno javite uspijete li.