Tako sam čitao i o VIDI X pločici te kasnije naišao i na članke o nagradama za najbolje inovacije, VIDI Awards. S obzirom na to da razmišljam o prijavi za koju godinu, zanima me vaša preporuka za besplatan softver za dizajn PCB pločica koji bi mi pomogao u realizaciji mojih ideja. Možete li mi sugerirati nešto što je dovoljno intuitivno za početnike, ali i dovoljno funkcionalno za ozbiljniji rad?
Lijep pozdrav,
Aleksandar
Poštovani Aleksandre,
Izrada vlastitih PCB pločica svakako je izazovan, ali vrlo koristan korak prema profesionalizaciji vaših projekata. Na raspolaganju su razni besplatni alati koji omogućuju visokokvalitetne dizajne i mogu biti izvrsna polazišta za početnike i entuzijaste. Među njima se često ističu softveri poput KiCAD (https://www.kicad.org/) i EasyEDA (https://easyeda.com/), koji su vrlo popularni zbog svoje kombinacije jednostavnosti i naprednih funkcija.
Osim njih možete proguglati i Fritzing, LibrePCB, Autodesk Eagle, a postoje i mnogobrojna druga rješenja. Koje odabrati? Savjetujemo da krenete od nekih YouTube tutorijala o svakom od njih kako biste se lakše odlučili za odabir jedne ili druge aplikacije. Kako biste što jednostavnije započeli novu avanturu, evo i par korisnih sitnica na koje treba pripaziti.
Prilikom dizajna svoje prve PCB pločice, važno je pripaziti na nekoliko detalja koji često stvaraju poteškoće. Na primjer, u fazi prototipa, predlažemo da zadržite dijelove razmaknute, posebno pasivne komponente. Tako ćete tijekom testiranja lakše prilagođavati svoj projekt. Također, testne točke mogu uvelike pomoći u otklanjanju potencijalnih problema – male točkice na ključnim mjestima omogućit će vam brzo dijagnosticiranje osnovnih grešaka bez rizika da ugrozite cijeli dizajn.
Uobičajena početnička greška je korištenje prepunih breadboarda koji su zgodni za jednostavne projekte, ali kod složenijih spojeva mogu uzrokovati frustracije jer se žice s vremenom mogu olabaviti. Ako se odlučite za DIY pristup na tvrdom PCB-u ili tzv. perfboardu, imajte na umu da i to može biti prilično zahtjevno – od lemljenja do mogućih neurednih spojeva.
Drugi detalji, poput postavljanja LED dioda za dijagnostiku napona i funkcionalnosti, uštedjet će vam puno vremena jer ćete moći jednostavno provjeriti je li nešto pošlo po zlu. Osim toga, ostavite slobodne GPIO pinove za kasnije prilagodbe ili dodavanje novih funkcija – to vam pruža fleksibilnost koju ćete cijeniti kad poželite proširiti svoj projekt. Također, svakako provjerite dostupnost dijelova prije nego što se odlučite za finalni dizajn. Povremene nestašice nekih komponenti ponekad mogu dovesti do neugodnih iznenađenja.
Na kraju, softveri poput KiCAD-a ili EasyEDA nude vam već unaprijed dizajnirane footprinte za brojne komponente, no uvijek provjerite dimenzije u datasheetovima kako biste izbjegli naručivanje krivih dijelova. Naposljetku, kada dovršite dizajn svojeg projekta, možete se prijaviti na VIDI Awards i pridružiti se velikoj zajednici inovatora.
Sretno s vašim projektom i slobodno nam se obratite ako imate dodatnih pitanja!