Imali smo prilike kroz GTX 750 Ti okusiti što bi nam potencijalno Maxwell arhitektura mogla donijeti za flagship grafičku karticu.
I dok se maleni GM107 sastojao tek od 5 SM-a (Streaming Multiprocesor) GTX 980 odnosno GM 204 dolazi s čak 16 SM-a i 2048 CUDA jezgre. Osim toga, tu su i 128 teksturnih i 64 render jedinica. Memorija po defaultu dolazi s 4 GB GDDR5 VRAM-a koji uz 256-bitnu sabirnicu te treću generaciju memorijske Delta Color kompresije ostvaruje propusnost od 224 GB/s (+25% u odnosu na Kepler). Kako ne bi ponavljali gradivo koje smo utvrdili na početku godine, ukratko: Maxwell arhitektura ponajprije se odlikuje svojom visokom efikasnošću gdje je output performansi po CUDA jezgri povećan za otprilike 40% u kombinaciji s poboljšanim schedulerom i organiziranijim “datapathom”.
Preuzeti dizajn: Referentni dizajn GTX 980 isti je kao s prijašnje generacije
Na prvi pogled referentni dizajn GTX 980 ne izgleda ništa drugačije od prošle generacije, no u njoj se da naći i pokoji novitet. Primjerice, na stražnjoj strani nalazi se aluminijski backplate koji čini karticu još rigidnijom kako se ne bi savila pod vlastitom masom. Na njoj ćete naći odvojivi dio pločice koji se može ukloniti da bi se stvorilo više prostora u slučaju SLI konfiguracije. Tu je klasični GTX GeForce logo koji svijetli, kao i veliki blow-off ventilator pozicioniran s desne strane masivnoga aluminijskog hladnjaka s toplovodnom komorom koja se nalazi točno na procesoru i koju možete vidjeti kroz pleksi prozor. Očiglednu promjenu doživio je dio s video izlazima, od kojih u referentnom izdanju možete naći tri DisplayPorta 1.3, jedan HDMI 2.0 i jedan DVI-I.
Samo 165 W TDP-a: Maxwell arhitektura gotovo je prepolovila potrošnju GeForce kartica
Više FPS-a, manja potrošnja
Pogledom na tablicu rezultata i testiranja jasno je vidljivo da GTX 980 po performansama “šiša” sad već prošlogeneracijski nVidijin flagship. U prosjeku je od nje bolja od 5 – 10%, no onaj najbitniji podatak je svakako smanjena potrošnja. nVidia ne samo da je povećala performanse već je gotovo za 100 W smanjila ukupnu potrošnju kartice pri opterećenju, što je stvarno impresivan podatak i za kojeg smo se, moramo priznati i pripremili obzirom na viđeno od GTX 750 Ti. Zbog ovog možete primijetiti da GTX 980 ima samo dva 6-pin PCI-e power adaptera koji ju opskrbljuju strujom, iako smo vidjeli da većina vendora stavlja jedan 8-pinski zbog overclocking potreba. Kada smo se već i dotakli overclockinga, osim što po defaultu ima visoki radni i boost takt GPU-a, GTX 980 se overclockira kao navijena. Dostigli smo skoro 1,5 GHz boost takta, što je stvarno impresivno uzimajući u obzir da je riječ o referentnom hladnjaku. Temperature pod punim opterećenjem grafičke kartice jesu u nešto višoj sferi, ali i dalje manje nego što je to bila GTX 780 (Ti) u svojem referentom dizajnu.
Pet video izlaza: Analogni je još tu preko DVI-I-ja i adaptera dok ćete od ostatka naći čak tri DisplayPorta 1.3 i HDMI 2.0
Pregršt noviteta
Osim podizanja podrške za DirectX na novu vrijednost (DirectX 12), nVidia je zaredala s nekoliko novih mogućnosti koje ukratko rečeno poboljšavaju prikaz slike te ju čine još realističnijom. Prvi na redu je DSR (Dynamic Super Resolution) koji zaglađuje neravnine piksela, tj. jednostavnije rečeno, nova fora anti-aliasinga. Oni malo bolje upoznati s tehnikom postojećeg SSAA (Super Sampling Anti-Aliasinga) znaju da je on jako zahtjevan po pitanju resura, što je i jedan od razloga zašto ga rijetko kada vidite implementiranog u game enginima.
S DSR-om nVidija je našla način kako kompletno zaobići limitacije koje igre postavljaju. Pa da skratimo priču, način na koji DSR radi je da virtualno proizvede 4K rezoluciju (recimo za primjer) i onda ju downscalea na 1080p rezoluciju čime dosta zaglađuje sliku. Njezine mane možete odmah logički primijetiti, baš kao i SSAA, i DSR baca na koljena grafičke kartice tražeći zapravo od nje performanse rezolucije s koje slika downscalea.
Sljedeći novitet je još jedan Anti-Aliasing feature koji se krije pod nazivom Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing (MFAA). U kratkim crtama, MFAA filter uz pomoć svog algoritma pruža kvalitetu MSAA filtera uz povećanje performansi. Tako primjerice dobivate kvalitetu slike 8xAA s performansama koje su potrebne za 4xAA.
Posljednje i jedno od važnijih unaprjeđenja jest VXGI (Vortex Based Global Illumination) tehnika realističnog osvjetljavanja prostora koja nas je za još jedan korak približila foto realizmu. Od ove će tehnologije najviše benefita imati profesionalni 3D dizajneri kojima će Maxwell pomoći ne samo softverski, veći i hardverski da u realnom vremenu upravljaju prostorom na kojeg utječe nekakav oblik osvjetljenja.
Nove tehnologije poboljšanja kvalitete i realnosti prikaza: Osim podrške za DirectX 12 API, nVidija je ubacila i pokoju svoju tehnologiju
Nakon svega viđenoga lako smo novoj GeForce GTX 980 dodijelili VIDI preporuku, čak i unatoč, uvjetno rečeno, visokoj cijeni. Pored nje, GTX 780 Ti više nema smisla, pogotovo ne po ovoj cijeni za koju se još uvijek prodaje (vjerojatno će ubrzo pasti). Slijedi nam pregled custom modela raznih proizvođača, ali i isprobavanje nešto slabije, no i dosta jeftinije GeForce GTX 970.