Malo je koja generacija procesora toliko uzdrmala i preokrenula tržište kao što je to bio slučaj s AMD-ovim procesorima s dodatnim 3D cacheom.
Međutim, tržišni uspjeh AMD-ovih X3D procesora stvorio je jednu sasvim novu vrstu očekivanja kod gamera i drugih korisnika kada su u pitanju ostali procesori novih generacija. Zbog toga, primjerice, AMD-ova najnovija generacija Zen 5 procesora nije naišla na osobito dobar odjek prilikom predstavljanja, posebno kada su u pitanju gameri. Svi su jednostavno čekali nove X3D procesore znajući kako će Zen 5 procesori s 3D V-Cacheom biti osjetno bolji odabir za gaming računala.
Druga generacija 3D V-Cachea
Vjerojatno pod dojmom ove činjenice i kao odgovor na potencijalnu prijetnju u obliku Intelove najnovije generacije procesora Arrow Lake, AMD je ovoga puta osjetno požurio s predstavljanjem prvih Zen 5 modela s 3D V-Cache tehnologijom. Svega nepuna tri mjeseca od službenog lansiranja Zen 5 procesora, dostupan je i prvi Zen 5 model s 3D V-Cacheom Ryzen 7 9800X3D. Riječ je o procesoru koji je nasljednik 7800X3D, koji je bio najprodavaniji X3D procesor prethodne generacije.
Ryzen 7 9800X3D, poput prethodnika, posjeduje 8 jezgri koje su sada temeljene na novijoj Zen 5 arhitekturi, ali donosi i neka važna poboljšanja po pitanju 3D V-Cache tehnologije. Podsjetimo se, 3D V-Cache tehnologija zapravo donosi povećanje priručne L3 memorije (cache) od 64 MB u obliku dodatnog chipleta.
No kao što to obično biva, prva generacija X3D procesora nije bila savršena i imala je određene nedostatke po pitanju visine radnog takta jezgri, a nije bio moguć ni klasičan overclocking.
Ryzen 7 9800X3d prvi je procesor s drugom generacijom 3D V-Cache tehnologije koja omogućuje više radne taktove jezgri i klasičan overclocking putem povećanja takta i radnog napona
Naime, kod prethodnih generacija X3D procesora, ovaj chiplet s dodatnih 64 MB 3D V-Cachea nalazi se povrh samog chipleta koji sadrži kompleks jezgri, odnosno CCD. Na ovaj način je zapravo dodatni 3D chiplet onemogućavao odgovarajuće odvođenje topline s procesorskih jezgri, što je rezultiralo većim zagrijavanjem jezgri i onemogućavalo postizanje viših radnih taktova.
S novom Zen 5 generacijom X3D procesora, AMD uvodi važnu promjenu po pitanju smještaja 3D V-Cache chipleta. Sada se ovaj chiplet nalazi ispod CCD-a, odnosno procesorskih jezgri. Ova naizgled jednostavna promjena omogućuje osjetno više radne taktove i klasičan overclocking.
Ryzen 7 9800X3D je prvi AMD-ov procesor s drugom generacijom 3D V-Cache tehnologije. Vidljivo je to odmah po radnim taktovima. Naime, u usporedbi s 7800X3D, njegov nasljednik 9800X3D posjeduje 500 MHz viši osnovni radni takt i do 200 MHz veći boost radni takt, što je itekako osjetno poboljšanje.
Najbržih osam jezgri ikada
Ovaj procesor također dolazi s ukupno 96 MB L3 cachea (32+64 MB), te posjeduje 8 Zen 5 jezgri.
Nova generacija Zen 5 jezgri donosi do 16% poboljšani IPC (instructions per clock), veću količinu L1 cachea i udvostručenu propusnost L2 cachea. AMD je također dodatno poboljšao i optimizirao sve druge elemente procesorskih jezgri.
Poput prethodnika, i Ryzen 7 9800X3D podržava PCIe 5.0 i DDR5 memoriju, posjeduje integrirani RDNA2 grafički čip, te ima nazivni TDP od 120 W. Ovaj novi procesor možete koristiti na praktički svim AM5 matičnim pločama uz odgovarajuću nadogradnju BIOS-a.
Novi Ryzen 7 9800X3D testirali smo u većem broju zahtjevnih aplikacija i igara, te ga usporedili s njegovim prethodnikom 7800X3D. Pokazalo se kako 9800X3D donosi osjetan porast performansi u odnosu na 7800X3D u svim zahtjevnim aplikacijama, bilo da je riječ o testovima koji prvenstveno mjere brzinu jedne ili svih dostupnih jezgri.
Testna konfiguracija: 32 GB DDR5 6.000 MHz, Nvidia GeForce RTX 4070 Super, Windows 11 Pro 23H2
Posebno je značajan napredak vidljiv kod renderiranja, kodiranja videa i drugih aplikacija za produktivnost i kreiranje sadržaja. Ryzen 7 9800X3D je iznimno brz procesor, najbrži 8-jezgreni procesor koji smo do sada vidjeli.
Dakako, ovo je posljedica osjetno viših radnih taktova u odnosu na 7800X3D. Zabilježili smo radni takt oko 5.220 MHz u gotovo svim situacijama, bez obzira je li opterećena jedna, dvije ili sve jezgre. Sve skupa prati i nešto veća potrošnja energije, ponajprije kada su opterećene sve jezgre. Međutim, 9800X3D je i dalje vrlo energetski učinkovit. Za hlađenje preporučamo koristiti bolji zračni hladnjak ili neko kvalitetnije vodeno hlađenje. Prilikom testiranja koristili smo AiO vodeno hlađenje s 240 mm radijatorom i temperature nisu prelazile 78°C prilikom opterećenja svih jezgri.
Najbolji procesor za gamere
9800X3D je prvi AMD-ov procesor s 3D V-Cacheom koji u potpunosti podržava klasičan overclocking uz otključan množitelj i mogućnost povećanja radnog napona. Nekakav maksimalni radni takt iznosi oko 5,4 GHz uz korištenje koliko-toliko prihvatljivog radnog napona od 1,25 do 1,3 V. Ovdje govorimo o relativno stabilnom radnom taktu uz opterećenje svih jezgri.
Osim klasičnog overclockinga, na raspolaganju vam je i PBO (Precision Boost Overdrive) set opcija koje uključuju dobro znani Curve Optimizer i novost Curve Shaper. Ove opcije omogućuju detaljno definiranje krivulje radnog napona ovisno o temperaturi procesora i drugim parametrima.
Odabirom negativne krivulje radnog napona (undervolting) za -20, procesor i dalje radi posve stabilno na oko 5,2 GHz, a pritom su mu potrošnja energije i zagrijavanje osjetno manji i praktički usporedivi s 7800X3D.
9800X3D se, jasno, ističe iznimnim gaming performansama. 7800X3D je već bio stvarno brz gaming procesor, a 9800X3D to podiže na jednu sasvim novu razinu. U velikoj većini testnih igara smo s 9800X3D zabilježili vrlo solidan porast performansi u odnosu na 7800X3D u slučajevima kada je procesor ograničavajući faktor (niže rezolucije i postavke 3D detalja). Moramo naglasiti da je 9800X3D također uredno bio osjetno brži po pitanju minimalnih fps vrijednosti, što omogućuje daleko ugodnije iskustvo prilikom igranja, bez „trzanja“ i zastajkivanja.
Međutim, nema nikakve sumnje da će vam, kako biste na pravi način iskoristili potencijal ovog procesora, trebati najbrža moguća grafička kartica. U nekim slučajevima je testna grafička vidljivo bila ograničavajući faktor.
Nedvojbeno je da je Ryzen 9800X3D trenutno top gaming procesor i najbrži 8-jezgreni procesor. No cijena mu je astronomski visoka, s obzirom da se prvi primjerci na domaćem tržištu prodaju za nevjerojatnih 600 eura. Tako da trenutno nije osobito isplativ i svoje će mjesto naći isključivo kod skupih gaming računala najviše klase.