Nova generacija Antecovih cjenovno pristupačnih CX kućišta donosi moderan, atraktivan dizajn koji uključuje tzv. panoramski pogled na unutrašnjost kućišta. Naime, kućišta poput testiranog CX800 RGB Elite posjeduju bočnu i prednju staklenu stranicu, koje omogućuju jedan iznimno atraktivan dizajn s neometanim pogledom na unutrašnjost. CX 800 RGB Elite je kućište kompaktnih dimenzija i kvadratnog oblika u kojem i dalje ima dovoljno prostora za ugradnju moćnijih hardverskih komponenti i naprednijih sustava hlađenja. Veliki adut ovog kućišta predstavlja čak šest ugrađenih RGB ventilatora. S obzirom na vrlo pristupačnu cijenu, ovo je svakako veliki plus.
Panoramski pogled u unutrašnjost
Antec s novom CX serijom mainstream gaming kućišta slijedi neke nove, moderne smjernice dizajna. Ponajprije ovdje možemo vidjeti kvadratne dimenzije kućišta, koje je osjetno šire od klasičnih Mid-Tower kućišta, ali i nešto niže. Također, odlikuje ga tzv. dual chamber dizajn po pitanju hlađenja.
Ovdje se radi o tome da je prostor unutar kućišta zapravo podijeljen na dva odvojena dijela. Jedan veći dio je prilagođen efikasnom hlađenju procesora i grafičke kartice, dok je drugi odvojeni dio namijenjen ugradnji napajanja i diskova.
Kao i uvijek, kada govorimo o Antecovim mainstream kućištima, kvaliteta izrade i završne obrade su na vrlo visokoj razini. Dakako, atraktivnosti ovog kućišta pridonosi velika staklena površina te velik broj ugrađenih RGB ventilatora. Ono što nam se nije osobito dopalo su klasični vijci kojima je pričvršćena bočna staklena stranica. Danas smo nekako navikli na modernija i praktičnija rješenja.
Kod ovakvog dizajna sa staklenom prednjom stranicom uvijek je pomalo upitno hoće li protok zraka biti dovoljno dobar. U ovom slučaju, Antec se oslanja na poprilično veliku površinu s donje i druge bočne strane koja sadrži brojne proreze i rupičaste površine za bolji protok zraka. Sličnu površinu nalazimo i s gornje strane, uz dodatak magnetskog filtera za prašinu.
Što se tiče podrške za vodena hlađenja, možete ugraditi 360 mm radijatore s donje i gornje strane, te 240 mm s bočne strane, dok 420 mm radijatori nisu podržani. Pritom ovdje treba reći kako u slučaju korištenja vodenog hlađenja nećete moći dalje koristiti sve ugrađene RGB ventilatore. Dakako, to je moguće ukoliko ugradite zračni hladnjak koji može biti maksimalne visine do 175 mm. Također, podržane su moderne grafičke kartice duljine do 410 mm.
Atraktivnije ne može?
Sama unutrašnjost kućišta je vrlo prostrana i dobro organizirana uz već spomenutu podjelu na dva dijela. Ugradnja komponenti je dosta jednostavna, uz napomenu kako ćete napajanje morati ugraditi vertikalno za razliku od uobičajene horizontalne ugradnje. Svakako se mora naglasiti i veliki dostupan prostor koji omogućuje da vrlo uredno posložite kabele. Osim toga, CX 800 spada u najnoviju seriju kućišta koja podržava matične ploče najnovije generacije s priključcima sa stražnje strane ploče. Ove ploče još nisu u velikom broju dostupne na tržištu, no za očekivati je da će ih ubrzo biti sve veći broj.
Posve je jasno kako je CX 800 RGB Elite, usprkos nazivno nešto kompaktnijim dimenzijama, kućište pogodno za ugradnju moćnijih hardverskih komponenti i naprednijih sustava hlađenja.
S obzirom na cijenu koja iznosi dobrano manje od 100 eura, CX 800 RGB Elite predstavlja vrlo isplativo mainstream gamersko kućište modernog i nadasve atraktivnog dizajna. Naravno, nije bez nedostataka, a ono što valja izdvojiti je kako su ugrađeni ventilatori nazivno fiksne brzine i potencijalno bučniji. Međutim, najveći nedostatak predstavlja izostanak USB-C priključka, te samo jedan USB 3.0 priključak na samom kućištu.