Troboj premium telefona: Apple iPhone 8 vs. Galaxy S8 vs. HTC U11

Troboj premium telefona: Apple iPhone 8 vs. Galaxy S8 vs. HTC U11

"Ovo je najbolji uređaj koji smo ikada predstavili.“ Tu rečenicu zasigurno ćete čuti na bilo kojoj konferenciji nekog proizvođača koji predstavlja najnoviji, najbrži i sigurno najskuplji uređaj u ponudi. Rečenica koja je pomalo smiješna jer nema baš smisla da nasljednik prošlog modela bude lošiji od prethodnika, barem u ključnim područjima.

Iako je tržište pametnih telefona doseglo zrelu fazu gdje će svaki novi model imati predvidljiv procesor, količinu radne i interne memorije, ekran te i te rezolucije i tu i tu verziju operativnog sustava, diferencijacija između modela postala je novi/stari fokus koji ovoga puta ide u drugom smjeru. I dok je do prije nekoliko godina fokus bio na broju megapiksela, frekvenciji procesora i što većem ekranu, izgleda da je sada na drugim detaljima. Tako će HTC na svom modelu U11 isticati zrcalno kućište i mogućnost pritiskanja bočnih strana, Samsung će se busati o prsa sa svojim velikim AMOLED ekranom koji zauzima ogroman postotak prednje strane, dok će Apple s iPhoneom 8 pokušati dokazati da su osnove dizajna i hardvera već odavno usavršili i da već gledaju desetljeće u budućnost.

iphone fotka


 

Dizajn i ergonomija

Ovaj troboj zanimljiv je zbog triju drugačijih vizija dizajna — HTC je odlučio u potpunosti okrenuti ploču te je umjesto aluminijskog kućišta odlučio predstaviti svoj flagship napravljen s visokoreflektirajućom stražnjom stranom. Testirani je model u plavoj boji oduzimao dah većini koji su ga vidjeli, kao onaj u vrijeme šarenih Lumia telefona kada su jarke i kričave boje bile novost. Bočne strane napravljene su od aluminija koji je obojan u boje stražnjeg stakla. Jedino je izražena kamera s bljeskalicom, no ona nije upadljiva niti narušava impresivnu demonstraciju HTC-ove hrabrosti. Prednja je strana potpuno crna, s kamerom i prorezom za zvučnik s gornje strane te malom ovalnom kapacitivnom home tipkom na dnu, omeđenu s bočnim kapacitivnim tipkama koje nisu vidljive sve dok ih se ne dodirne. HTC je odlučio koristiti standardni omjer, tako da će oni malo tradicionalniji cijeniti takav raspored. Dimenzije U11 veće su nego kod konkurencije i korištenje jednom rukom zajedno sa skliskim kućištem predstavlja dosta riskantnu situaciju. Uz to, čini se da postoji dosta praznog prostora unutar kućišta, pa tako obično kuckanje po uređaju daje dojam da komponente „vibriraju“ iznutra, tj. da imaju prostora to raditi.

iphone 2 svi
S druge strane, Apple iPhone 8 vrlo ćete teško razaznati od prošlogodišnjeg modela. Kada sam ga koristio u društvu, nitko nije uočio da koristim najnoviji model najpopularnijeg pametnog telefona i tek kad sam s namjerom išao pokazivati staklenu stražnju stranu bilo je jasno da nije „sedmica“ u pitanju. Apple je odlučio igrati na sigurno, pa je tako dizajn iPhonea 8 ostao identičan, toliko da su čak i pokrivala i futrole za iPhone 7 kompatibilna s osmicom. Tek okretanjem na stražnju stranu vidljivo je da je umjesto aluminijskog kućišta dominantno staklo, kao i pojednostavljen sitan tekst oko iPhone imena. Naravno, kvalitetna izrada i vrhunski materijali i dalje su tu, tako da će malo tko biti nezadovoljan završnom obradom. Korištenje jednom rukom ugodno je i lagano, a standardni omjer ekrana omogućuje dohvaćanje skoro svakog kutka ekrana i sučelja. Gornja strana otkriva slušalicu koja je ujedno i zvučnik.

svi 3

Samsung Galaxy S8 svojevrstan je miks novog i starog. I dok dizajn vuče neke korijene još od Galaxyja S6, koji je nagovijestio drastičnu promjenu smjera u dizajnu tada plastičnih i neuglednim Samsungovih telefona, prednja strana dobila je prekrasan AMOLED ekran tankih rubova koji pomalo podsjeća na komunikacijske uređaje u znanstveno fantastičnim filmovima. I dalje je tu staklo na stražnjoj strani i aluminijske bočne strane, no ekran je onaj najčešće korišteni faktor pa je time i najupečatljiviji pri normalnom korištenju. Bez obzira na to, bilo je mjesta za smještanje prednje kamere u gornji rub, zajedno sa infracrvenim senzorom koji se koristi za prepoznavanje zjenice i otključavanje uređaja. Očekivana izvrsna završna obrada podiže granicu vrlo visoko, a ergonomija je poboljšana zbog užih dimenzija, pa je tako lako moguće držati mobitel u jednoj ruci. Korištenje ekrana ipak je malo teže, tako da će oni s kraćim prstima morati „plesati“ s mobitelom kako bi uspjeli povući traku s obavijestima na vrhu.

POBJEDNIK: Galaxy S8

 



Ekran, multimedija

Svaki model ima i prednosti i mane što se ekrana i konzumacije sadržaja tiče. Da se razumijemo, svaki model dat će vrlo dobro ili izvrsno iskustvo gledanja slika i videa.

Galaxy S8 s 5,8-inčnim Super AMOLED ekranom i podrškom za HDR sadržaj dinamičnog kontrasta omogućit će fantastično iskustvo gledanja Netflixa ili filmova iz alternativnih izvora. Međutim, mono zvučnik smješten na donjoj bočnoj strani nije baš kvalitetan i vrlo lako se blokira rukom, pa za dobar zvuk preporučujem korištenje slušalica ili Bluetooth zvučnika. Također, omjer ekrana od 18,5:2 nije baš pogodan za rašireni 16:9 format, tako da će sa obje strane ekrana postojati vertikalna crna linija, što će nekima smetati. Neočekivano, ali prednost je Galaxyja S8 i u posjedovanju 3,5-milimetarskog utora za slušalice, kojeg nema na ostalim dvama modelima, pa će tako klasične slušalice i dalje biti kvalitetan izbor zbog dobrog čipa za zvuk te će za razliku od Bluetooth slušalica baterija ipak malo manje patiti.

Appleov iPhone također nudi vrlo dobro iskustvo gledanja zbog kvalitetnog i sjajnog ekrana. Ipak, dijagonala od 4,7 inča više ne predstavlja dijagonalu koja će biti dovoljna za sve, pogotovo kada su modeli od 5,5 i 6 inča kod konkurenata postali normalna stvar. IPS ekran u tamnim će scenama pokazati svoje nedostatke, no zato će vjerne boje i dobar kontrast biti užitak. Uza sve to, stereo zvučnici puno su glasniji i kvalitetniji u odnosu na iPhone 7 i predstavljaju sam vrh zvučnika ugrađenih u neki pametni telefon. Naravno, u odnosu na neki kvalitetan Bluetooth zvučnik, nedostaje glasnoće i basa, ali u odnosu na stereo zvučnike ostalih telefona, izlazi kao pobjednik. U slučaju malo privatnijeg korištenja, preporuka je koristiti bežične slušalice jer iPhone 8 ne sadrži 3,5-milimetarski utor za slušalice, dok će Lightning konektor biti zauzet punjenjem jer baterija pri gledanju filmova nije baš najizdržljivija.

HTC U11 namjerno je stavljen kao zadnji jer predstavlja najbolji kompromis za multimedijalno iskustvo u troboju. Kvalitetni i glasni stereo zvučnici zajedno s 5,5-inčnim Super LCD ekranom koji prikazuje lijepe i realne boje čine dobro zaokruženu cijelinu koja će ispuniti zahtjeve velikoj većini korisnika. Naravno, voljeli bismo vidjeti AMOLED ekran sa HDR podrškom, malo bolju bateriju kao i utor za 3,5-milimetarske slušalice, no u odnosu na ostala dva modela djeluje kao najbolji izbor. HTC-ov BoomSound moguće je prilagoditi ovisno o tome kada se koriste, pa je tako moguće podesiti posebno zvučnike za glazbu, a posebno za takozvani „Theater“ mod u slučaju gledanja YouTubea ili filmova.

Pobjednik: HTC U11

 


Performanse

Sva tri modela kao high-end pametni uređaji rade brzo i nemaju problema s pokretanjem bilo koje aplikacije. Međutim, u ovom rangu, kada su uređaji oboružani najbržim memorijama i najjačim procesorima, očekivano je da će operativni sustav i servisi raditi pouzdano i glatko. U tom segmentu Apple je zbog integriranog razvoja iPhonea, prilagođavajući hardver softveru, ali i softver hardveru, dugo vremena bio na samom vrhu. Situacija je danas i dalje slična, no s puno manjom razlikom nego prije.

iphone 8 tablica

Kada smo već spomenuli Apple, iPhone 8 na papiru se čini kao inferioran uređaj. Samo 2 GB radne memorije i 6 jezgri procesora ne izgledaju obećavajuće kraj 8 jezgri i 4 GB radne memorije Androida. No baš zbog toga što Apple kontrolira i hardver i softver, rezultati su u velikom broju slučajeva obrnuti. iOS 11 većinu vremena radi glatko i brzo, s aplikacijama koje bez problema ostaju u memoriji dulje vrijeme i spremno čekaju nastavak interakcije. Igre rade glatko i bez štucanja, a potrošnja baterije u stand-by modu među najmanjima je na tržištu. Naravno, manja rezolucija ekrana ne opterećuje grafički procesor koliko na U11 i S8, no iPhone X koristi isti taj procesor koji ima i veću rezoluciju, tako da je to prilično velik dokaz optimiziranosti.

htc u11 tablica 2

HTC U11 i S8, s druge strane, ne zaostaju puno, ali ipak nisu toliko ispolirani. Operativni sustav Android baziran je na kompatibilnosti i radi sa tisućama i tisućama kombinacija komponenti, pa je tako gotovo nemoguće prilagoditi ga da u potpunosti iskoristi hardverski kapacitet komponenti. Google je uložio znatne resurse u optimizaciju, pa tako Android 7 Nougat radi brzo i pouzdano. Međutim, Samsung je već tradicionalno dodao svoje sučelje i mogućnosti koje opterećuju OS, pa će tako češći slučaj trzanja animacija biti vidljiv na S8. HTC pak koristi noviju verziju Androida 7, točnije Android 7.1.1, koji sadrži dodatne optimizacije, dok je HTC Sense sučelje lakše nego Samsungov GraceUX, pa će tako i raditi glađe. No osobno sam nekako više uživao u korištenju S8 jer je odaziv ekrana u odnosu na prst bio bolji. Izgleda da je Samsung poradio na brzini odaziva ekrana, pa će tako animacije i objekti brže pratiti prst, što daje dojam boljih performansi. Zbog toga će Samsung reagirati nekoliko milisekundi brže kod otvaranja aplikacija nego HTC ,što mnogi možda neće niti zamijetiti, ali razlika postoji. Ukratko: HTC U11 radi glađe, ali malčice sporije, dok S8 radi brže, no s malo više trzanja.

S8 tablica
Pobjednik: Apple iPhone 8


Kamera

Vječna tema svake usporedbe pametnih telefona kvaliteta je kamere. Većina nas postepeno je zamijenila svoje kompaktne fotoaparate pametnim telefonima jer su uvijek „tu negdje“, pa su preuzeli ulogu brzog i sposobnog pomagala za ovjekovječenje raznih trenutaka u životu. Naravno, sa svakom novom generacijom apetiti rastu, pa su tako osim kvalitete fotografija postale bitne i ostale komponente — brzina pokretanja, kvaliteta snimanja zvuka, filteri, prednja kamera za selfije... Zadovoljno mogu potvrditi da su kamere na svim trima uređajima izvrsne i da ni s kojim modelom nismo pogriješili. Eh, kad bi sve bilo tako jednostavno...

HTC se u velikom stilu vratio među najbolje, barem što se kamere tiče. Nakon prijašnjih modela iz serije One i eksperimentiranja s velikim senzorima niske rezolucije, izgleda da je iskustvo izrade kamere za originalni Pixel izašlo na vidjelo. Stražnja kamera rezolucije 12 megapiksela doživjela je velike promjene — veličina senzora doživjela je smanjenje u odnosu na HTC 10, no zato je otvor blende povećan, čime kamera prima više svjetlosti odjednom. Zajedno s optičkom stabilizacijom, kamera je u mogućnosti prihvatiti puno više svjetla na dulji period, što se odrazilo na kvalitetu fotografija u noćnim uvjetima. Kvaliteta fotografije izvrsna je, s realnim prikazom boja i oštrinom u detaljima, dok je šum kontroliran i vidljiv tek u lošim uvjetima. Fotografije su dobre svjetline i vrlo se rijetko dogodilo da su bile presvijetle ili pretamne. HDR način fotografiranja u biti spaja više slika u jednu te na taj način izvlači detalje iz tamnijih i svjetlijih dijelova slike, što omogućuje da se, primjerice, ne izgube detalji u sjenama kada je sunce u kadru. Izgleda da je iskustvo razvijanja kamere za Google Pixel pomoglo jer HTC koristi istu tehnologiju za HDR snimke. Sučelje kamere jednostavno je, no s mnoštvom opcija kontrole koje će biti zanimljive naprednim amaterima. Ne očekujte fotografije na razini DSLR-a, ali sasvim su prihvatljive.

Prednja kamera rezolucije je čak 16 megapiksela te za razliku od prethodnika HTC-a 10 nema autofokus. Ipak, fotografije su dobre kvalitete i oštrine, no zbog malenog senzora i visokog broja megapiksela u uvjetima slabije osvijetljenosti fotografije su mutnije i s više šuma.

Kao nedostatak spomenuo bih performanse. Kamera je malo sporija u pokretanju te postoji lag od kojih pola sekunde od pritiska gumba pa do slikanja. Iako je zapravo cjepidlačenje u pitanju, iPhone 8 i Galaxy S8 imaju brže pokretanje kamere, kao i manji zastoj.

fotke u11
Apple je koristio dobro poznatu formulu iz iPhonea 7, pa nije radio nikakve revolucionarne promjene. U pitanju je senzor jednake rezolucije (12 megapiksela), iste veličine piksela (1.22 um, manji od HTC-a U11 koji ima veličinu 1.4 um) no ovoga puta, uz pomoć brzog čipa A11 i digitalnog procesora, softver na pomalo drugačiji način procesuira informacije koje senzor dobiva. Tako je uz snimanje 4K videa u 60 FPS moguće i snimanje slow-motion Full HD videa u čak 240 sličica u sekundi. Autofokus je brz, iako sporiji nego U11 i S8, koji koriste Dual Pixel tehnologiju, no zato je precizan i vrlo rijetko promaši.

Kvaliteta je fotografija vrlo dobra, boje su vjerno prikazane, bez dodatno pojačanog kontrasta, kao što to radi Samsung. Detalji u sjenama i tamnijim dijelovima slike očuvani su i mogu se izvući pri uređivanju, no nemojte očekivati čuda s JPG-om. Otvor blende od f/1.8 omogućuje hvaćanje više svjetla, tako da su noćne fotografije dosta kvalitetne i s relativno puno detalja. Inače, sam mobitel sprema fotografije u HEIC formatu koji omogućuje manju veličinu slika bez žrtvovanja kvalitete. Kada se slike šalju ili prebacuju računalom, iPhone ih automatski konvertira u JPG, tako da su čitljive i na ostalim uređajima. Razlika u veličini prilično je velika, i do 50 %, stoga bi u teoriji na istu količinu memorije trebalo stati dvostruko više fotografija.

Sučelje kamere standardno je kao i na prošlim modelima, s jednostavnim swipeanjem između različitih načina i formata. Brzina je okidanja zadovoljavajuća i malo je vjerojatno da ćete zbog nje propustiti važan trenutak, no čini se da je Galaxy S8 ipak malčice „brži na okidaču“. Snimanje 4K videa u 60 FPS nevjerojatno je detaljno i lijepo, no za prikaz takvog videa potrebno je imati malo noviji mobitel i računalo s hardverskim dekodiranjem. 4k sadržaj u 60 FPS gotovo je nemoguće naći na YouTubeu, no vjerojatno će se situacija promijeniti kada iPhone 8 postane zastupljeniji na tržištu.

fotke iphone 8
Samsung Galaxy S8 također nije razočarao. Kao jedan od prvih proizvođača Android pametnih telefona s kamerom koja je konkurirala Appleu, Samsung je svake godine ulagao velik trud u nove senzore, leće i procesuiranje fotografije kako bi našao najbolji kompromis. S8 nastavlja se na dosadašnji trud, pa je tako kamera rezolucije 12 megapiksela pogonjena Samsungovim senzorom ISOCELL. Otvor blende od f/1.7 omogućuje ulazak velike količine svjetlosti, pa senzor tako može uhvatiti detalje čak i u slabijim svjetlosnim uvjetima. U pomoć priskače i optička stabilizacija koja smanjuje vibracije. Rezultat su lijepe i kvalitetne fotografije po danu, ali u uvjetima slabije osvjetljenosti. Boje su jarče i kontrastnije nego na U11 i iPhoneu 8, no to je zaštitni znak Samsungovih kamera. Živost boja u kombinaciji s AMOLED ekranom zbilja izgleda prekrasno i kao takva spremna je za momentalno dijeljenje na društvenim mrežama. U slučaju da su ipak potrebne vjernije boje i kasnija obrada u nekom alatu kao što je Photoshop, moguće je slikat i u RAW formatu koji onda omogućuje vrlo napredno i detaljno obrađivanje i izvlačenje još više detalja. Imajte na umu da je veličina takvih slika i veća od 30 MB i da je potrebno računalo za otvaranje i uređivanje tog formata.

Sučelje je kamere intuitivno i prosječan korisnik ne bi trebao imati problema sa snalaženjem. Sve osnovne opcije dostupne su swipeanjem dok je u „Pro“ načinu rada moguće podesiti ekspoziciju, ISO vrijednost, balans bijele, fokus, način mjerenja svjetlosti kadra itd. Na taj je način moguće staviti 10 sekundi dugu ekspoziciju, što je korisno ako je mobitel na stalku jer se onda mogu uhvatiti kadrovi dugačkih svjetala automobila ili zvijezda na vedrom nebu.

Sve u svemu, mislim da su sva tri modela izuzetno dobra, no malenu prednost dao bih Galaxyju S8. Kvaliteta je fotografije najbitnija, ali Samsungu pripadaju plusevi u obliku intuitivnog sučelja, brzine pokretanja kamere i okidanja fotografije, kao i procesuiranje koje je spremnije za instant objavu na Facebooku, Instagramu ili Snapchatu. Dvostruki pritisak home tipke za pokretanje kamere u bilo kojem trenutku jednostavno nema konkurencije.

fotke S8
POBJEDNIK: Galaxy S8

 



Zaključak

Danas je jako teško izabrati loš mobitel jer su gotovo svi proizvođači „pogodili“ u osnovnim mogućnostima i performansama. Sada se otkrivaju nova područja gdje će Samsung, Apple, HTC, Sony, Google ili netko treći naći svoju glavnu prednost, pa smo dobili modele za svakog od nas — netko će preferirati prekrasan i neobičan dizajn – HTC U11 je pravi izbor. Netko će htjeti optimiziran operativni sustav koji jednostavno radi — za njega će Apple ponuditi odličan izbor. Netko treći trebat će kompaktan uređaj s velikim ekranom i utorom za 3,5-milimetarske slušalice — taj ne treba gledati dalje od Galaxyja S8.

Pobjednik ovog troboja bio bi upravo Galaxy S8, ali za stvarno sitnu mrvicu.

(Stranica 1 od 6)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 6)

Vezani sadržaj:

  • Rotirajući bezel se vratio: Stigli Galaxy Watch8 Classic i Watch8

    Samsung je predstavio Galaxy Watch8 seriju. Vraća se rotirajući okvira na Classic modelu. Dolazi i niz pametnih funkcija za zdravlje, san i stil.

    S novim Watch8 i Watch8 Classic modelima, Samsung kombinira klasični dizajn s modernim senzorima, umjetnom inteligencijom i unaprijeđenim softverom. Tako su ovi pametni satovi postali još korisniji, ne samo za zdravlje, već i svakodnevnu organizaciju i stil.

    005.jpg

    Galaxy Watch8 dolazi u minimalističkoj izvedbi, u veličinama 44 i 40 mm. Watch8 Classic je rezerviran za one koji preferiraju bezvremenski izgled i 46 mm format. Ključna razlika? Mehanički rotirajući bezel koji pruža intuitivno kretanje kroz izbornike, a uz to i taktilno zadovoljstvo koje ekrani ne mogu ponuditi.

    Izdržljivi i kompaktni

    Vizualno, satovi su tanji i elegantniji – do 11 % u odnosu na prethodnike – a zahvaljujući „jastučastom“ obliku kućišta i dinamičnim kopčama koje se kreću s rukom, nošenje je osjetno ugodnije. Zaslon je za 50 % svjetliji, s do 3000 nita, što omogućuje jasnu vidljivost i na najjačem suncu. Safirno stakloIP68 otpornost i MIL-STD-810H certifikat jamče izdržljivost i u outdoor uvjetima.

    S hardverske strane, Samsung koristi 3-nanometarski Exynos W1000 čip, najbrži dosad u Galaxy Watch liniji. U kombinaciji s do 64 GB interne memorije (Classic model), sat može bez problema upravljati novim AI značajkama.

    Nove funkcije i AI

    Zdravstvene funkcije idu dalje od klasičnog brojenja koraka. Galaxy Watch8 serija donosi neka od prvih mjerenja te vrste u industriji pametnih satova: vaskularno opterećenje kao pokazatelj stresa krvnih žila tijekom sna, antioksidativni indeks koji mjeri razinu karotenoida u tijelu u samo pet sekundi, te AI-pokretan rezultat energije, koji analizira fizičko i mentalno stanje korisnika i nudi prijedloge za balans tijekom dana.

    003.jpg

    Praćenje sna je također preciznije: sat nudi „trening za spavanje“, prepoznaje moguće znakove apneje, a vodič za vrijeme spavanja pomaže u optimizaciji odmora. Ako sat detektira povišeni stres, može vas upozoriti i ponuditi vježbe disanja u realnom vremenu, zahvaljujući alatu za svjesnost (Mindfulness Tracker).

    Za one koji se žele više kretati, tu su napredne fitness funkcije, uključujući Running Coach koji kreira personalizirani plan treninga na temelju forme i kondicije. Značajka Together potiče natjecanje s prijateljima, čime vježbanje postaje više igra nego napor.

    Prvi Wear OS 6 sat na tržištu

    Watch8 serija prva je na tržištu s predinstaliranim Wear OS 6 i integracijom Google Gemini asistenta. Tako je moguće zatražiti glasom pokretanje vježbe, rezervirati stol u restoranu ili poslati poruku direktno sa zapešća, bez vađenja mobitela. Novi One UI 8 Watch donosi i poboljšano sučelje, s Multi-info pločicama i Now Barom koji u prvom planu drže ono što je korisniku najbitnije, bilo da je to broj otkucaja srca, raspored ili obavijesti.

    sat-1.jpg

    Galaxy Watch8 Classic ističe se i većom pohranom te vizualnim identitetom koji se oslanja na tradicionalne satove, uz zadržavanje suvremenih funkcija. Idealna je to opcija za korisnike koji žele istovremeno i pametan sat i stilsku nadopunu odjeći bez kompromisa.

    Knox sigurnost i na satu

    Samsung i dalje jača fokus na privatnostiKnox sigurnosna platforma, poboljšana KEEP enkripcija i kvantno-otporna kriptografija sada su dostupni i na satu, ne samo na telefonu.

    Galaxy Watch8 serija dostupna je za prednarudžbu od 9. srpnja, a u prodaji od 25. srpnja. Povratak rotirajućeg bezela, nova AI rješenja i jasna orijentacija prema zdravlju čine Watch8 i Watch8 Classic možda i najzrelijom generacijom pametnih satova koje je Samsung dosad izradio.

    sat-2.jpgSamsung je novu generaciju satova predstavio zajedno s novim preklopnim telefonima. Sve o Galaxy Z Fold7 preklopniku pronađite ovdje, dok za informacije o kompaktnom Galaxy Z Flip7 možete pročitati ovdje.

     

  • Samsung predstavio i Galaxy Z Flip7: Saznajte sve novitete
    Samsung Galaxy Z Flip7 je najtanji Flip dosad, s velikim vanjskim zaslonom, naprednom umjetnom inteligencijom i značajno jačom baterijom.

    Iako kompaktan i lak poput novčanika (svega 188 g), donosi ozbiljne novitete: od najvećeg FlexWindow vanjskog zaslona do sada, preko poboljšane kamere i baterije, pa sve do integracije moćnih AI značajki.

    Robustan bez kompromisa u dizajnu

    Z Flip7 se ističe novim 4,1-inčnim Super AMOLED zaslonom na poklopcu, koji se sada proteže od ruba do ruba. Uz 2600 nita svjetline, vidljivost je izvrsna i na otvorenom. Glatko skrolanje i pregled aplikacija omogućava stopa osvježavanja od 120 Hz i na vanjskom i na 6,9-inčnom glavnom zaslonu. Dodate li tome Vision Booster tehnologiju, vanjski zaslon postaje odlično rješenje, ne samo za notifikacije, već i za AI asistenciju, uređivanje fotografija, ili čak video pozive.

    flip_pressrelease_4_250707.jpg

    Dizajn je tanji i čvršći nego ikad. To možemo pripisati Corning Gorilla Glass Victus 2 staklu i ojačanom Armor Aluminum okviru. Nova generacija šarke imena Armor FlexHinge osigurava još glađe preklapanje i dugoročnu izdržljivost. Sklopljen, uređaj mjeri samo 13,7 mm debljine.

    Novi Exynos 2500 čipset

    Unutar kućišta, Samsungov novi Exynos 2500 čipset temeljen na 3 nm tehnologiji osigurava bolju AI obradu i energetsku učinkovitost. Galaxy Z Flip7 prvi je Flip model s DeX podrškom, što znači da ga možete spojiti na vanjski zaslon i koristiti kao prijenosno računalo. To je još jedna značajka koja ovaj uređaj pretvara u mnogo više od stilski zanimljivog telefona.

     

    sm-f761_zflip7_fe_tabletopl30back_white_250509.jpg

    AI funkcije su ključne za Flip7. Gemini Live, ugrađen i u FlexWindow, omogućuje glasovne naredbe bez otvaranja uređaja. Fleksibilni widgeti, Now Bar i Now Brief nude personalizirane informacije (vremenska prognoza, glazbene preporuke, kalendari, promet), dok Stretch Clock pametno prilagođava prikaz vremena ovisno o slici na pozadini. AI je prisutan i u svakodnevnim zadacima. Primjerice, korisnik može pokazati kamerom dvije odjevne kombinacije i pitati „Koja je bolja za kišni dan u Parizu?“, a Gemini će odgovoriti.

    Sustav kamera straga donosi 50 MP širokokutni senzor i 12 MP ultraširokokutnu kameru. Zahvaljujući Real-Time Filterima, Dual Preview funkciji i novom Zoom Slideru, FlexCam iskustvo je bolji selfie studio nego većina prednjih kamera na tržištu. Sve to funkcionira i bez otvaranja telefona.

    Veća baterija i cjenovno pristupačniji Z Flip7 FE model

    Z Flip7 također dolazi sa 4300 mAh baterijom – najvećom u Flip seriji – što omogućuje do 31 sat video reprodukcije. Uz brzo žično i bežično punjenje, energija nikad nije problem.

    Pohvalno je i što je Samsung ove godine ponudio i pristupačniju verziju: Galaxy Z Flip7 FE. Iako pojednostavljen, zadržava ključne adute: 6,7-inčni zaslon, 50 MP kameru i pametno Flex iskustvo, pa je dobar izbor za one koji žele flip format po nižoj cijeni.

    flip_pressrelease_1_250707.jpg

    Za kraj, ni sigurnost nije zaboravljena. Knox Matrix i nova KEEP enkripcija pružaju zaštitu osjetljivih podataka na razini aplikacije, a dodana je i kvantno-otporna kriptografija u Siguran Wi-Fi. Pročitajte više o tome ovdje.

    Galaxy Z Flip7 tako postaje ozbiljan kandidat za korisnike koji žele praktičan, moćan i pametan uređaj u formatu koji stane i u najuži džep.

    Dostupan je za prednarudžbu od 9. srpnja, a opća prodaja počinje 25. srpnja. Dolazi u crnoj, plavoj i koraljno crvenoj boji.

    Uz Galaxy Z Flip7, predstavljen je i Galaxy Z Fold7 preklopni telefon. Sve o njemu pronađite klikom na poveznicu.

  • Najtanji i najpametniji dosad: Samsung predstavio Galaxy Z Fold7

    fold_pressrelease_1_250707.jpg

    Samsung je predstavio Galaxy Z Fold7, ultra lagani preklopni telefon koji kombinira naprednu AI tehnologiju, robusnost i profinjeni dizajn.

    Novi Fold donosi ozbiljan korak naprijed u svijetu preklopnih telefona. Kombinira minimalnu masu, sofisticiranu konstrukciju i inovacije umjetne inteligencije. Sve to upakirano je u kućište koje je lakše od Galaxy S25 Ultra i tanje nego ikad. No ovaj Fold ne igra samo na formu. Zahvaljujući moćnom procesoru i pametnim softverskim trikovima, donosi sadržajno najbogatije mobilno iskustvo u Z seriji dosad.

    sm-f966_zfold7_openback115_jetblack_250425.jpg

    S masom od svega 215 grama i debljinom od 8,9 mm sklopljen, odnosno samo 4,2 mm rasklopljen, Galaxy Z Fold7 postavlja novu normu za prijenosnost u kategoriji preklopnih uređaja. Osim impresivne elegancije, donosi i novu razinu otpornosti. To pripisujemo Armor FlexHinge šarki s višestrukim „šinama“ koja smanjuje naprezanje materijala i novom Corning Gorilla Glass Ceramic 2 staklu koje kombinira čvrstoću i tanak profil. Okvir je izrađen od Advanced Armor aluminija, dodatno pojačavajući izdržljivost uređaja.

    Zaslon i čip

    Zaslon, vjerojatno najvažnija komponenta svakog Fold modela, i dalje dominira. Glavni 8-inčni Dynamic AMOLED 2X zaslon nudi još više prostora za multitasking i kreativu, sada uz 11 % veću površinu i vršnu svjetlinu do 2600 nita. Vanjski 6,5-inčni zaslon sa širim omjerom stranica (21:9) omogućava ugodno korištenje i bez rasklapanja.

    Fold_PressRelease_3_250707.jpg

    Unutar kućišta skriva se Snapdragon 8 Elite for Galaxy. To je najjači čip dosad u ovoj seriji. Ovaj procesor specijalno je prilagođen Galaxy uređajima, s naglaskom na obradu AI zadataka direktno na uređaju, što omogućava funkcije poput prijevoda u stvarnom vremenu ili generativnog uređivanja fotografija bez potrebe za mrežnom povezanošću.

    Kamera i AI mogućnosti

    Na području kamere, Z Fold7 dolazi s prvim 200-megapikselnim senzorom u Z seriji, čime prelazi granicu u kvaliteti mobilne fotografije. Uz podršku AI alata, fotografije u noćnim uvjetima, grupni selfiji, kao i uređivanje u hodu funkcionira glatko i impresivno. Novi ProVisual Engine donosi bržu obradu snimki. Značajke poput Night Video i 10-bitnog HDR videa proširuju kreativne mogućnosti.

    AI nije prisutan samo u kameri. Tu je i One UI 8, novo korisničko sučelje koje koristi multimodalnu umjetnu inteligenciju za poboljšanje svakodnevne upotrebe. Korisnici mogu razgovarati s Gemini Live asistentom koji razumije i glas i sliku, koristiti Circle to Search za brzu pretragu u kontekstu igre, ili koristiti napredne alate poput Drag & Drop AI generiranog sadržaja između aplikacija.

     

    sm-f966_zfold7_backl30_silver_shadow_250425.jpg

    S novom generacijom Knox sustava, sigurnost također ide korak dalje. Knox Matrix sada uključuje KEEP sustav šifriranja koji svakoj aplikaciji dodjeljuje vlastito sigurno okruženje, dok post-kvantna enkripcija štiti osjetljive podatke čak i na otvorenim mrežama. Ukratko, sigurnost i privatnost korisnika sada su implementirani na hardverskoj i softverskoj razini. Više o novim Knox rješenjima pročitajte ovdje.

    Galaxy Z Fold7 je spoj naprednijih rješenja koja Samsung trenutno može ponuditi, u formatu koji je elegantan, moćan i praktičan. S njime preklopni telefoni prestaju biti eksperiment, već postaju ozbiljan opcija u odabiru novog telefona.

    Samsung Galaxy Z Fold 7 dostupan je za prednarudžbu od 9. srpnja 2025., a u slobodnoj prodaji naći će se od 25. srpnja 2025. Bit će dostupan u plavoj, crnoj i srebrnoj boji.

    Uz Galaxy Z Fold7, predstavljen je i Galaxy Z Flip7. Sve pojedinosti o novom Flipu pronađite ovdje.

  • Samsung najavljuje Galaxy Unpacked za srpanj: Što nas očekuje?

    Samsung je službeno potvrdio da će sljedeći Galaxy Unpacked događaj biti održan 9. srpnja 2025. u Brooklynu, New York.

  • Vrh ponude novih Samsung TV-a čine 8K Neo QLED model QN990F i S90F OLED sa 144 Hz

    Samsung 8K Neo QLED model QN990F i S90F OLED sa 144 Hz

    Nova generacija TV-a donosi napredne procesore koji će odlično odraditi upscale na višu rezoluciju. Kod premium Samsung QN990F ćete uz to dobiti One Connect Box i 240 Hz stopu osvježavanja ekrana, a kod naprednog QD-OLED modela Samsung S90F ogroman kontrast, savršen prikaz crne i brzi odziv panela.

// možda će vas zanimati



Pretraži Nabava.net portal za najbolju cijenu

Najbolje cijene za Troboj premium telefona: Apple iPhone 8 vs. Galaxy S8 vs. HTC U11

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.


Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.