Naravno da im taj lijek kojeg su kupili nije pomogao no sada im želim blokirati pristup takvim navlakušama koje se reklamiraju na našim portalima bez cenzure kao i ostale čudotvorne gluposti, a da opet imaju pristup web portalima gdje čitaju drugi sadržaj koji je prihvatljiv jer ga kreiraju novinari, a uređuju urednici, bar se nadam.
Vaš dugogodišnji čitatelj Ante,
Pozdrav.
Poštovani Ante,
Tzv. chumbox domene mogu se blokirati na nekoliko načina, no najbolje je kombinirati više tehnika za potpunu zaštitu. Inače, chumbox je oblik oglašavanja povezan s neobičnim naslovima, odnosno „mamcima za klikove“. Domene postavljaju chumboxove na svoje web stranice jer tvrtke koje stoje iza chumbox domena plaćaju promet prema tim domenama.
Najlakša metoda je kao DNS u mrežnim postavkama svojeg uređaja (PC, smartphone) unijeti IP adresu 88.198.70.38 za DNS. Ukoliko u Postavkama Windowsa upišete DNS, dobit ćete najčešće dva rezultata. Postavke za Wi-Fi i Postavke Etherneta. Ovdje kliknite na Uredi pored opcije Dodjela DNS poslužitelja i upišite IP adresu 88.198.70.38
Time ste blokirali promet prema svim domenama s popisa koje ima navedena IP adresa. Jedna od domena koju smo pronašli na blokiranom popisu je taboola.com te smo je uzeli za primjer provjere je li blokada uspjela. Za provjeru upišite ove dvije naredbe u Terminal na Windows računalu:
nslookup taboola.com
nslookup taboola.com 88.198.70.38
Iza prve naredbe ćete kao rezultat dobiti IP adresu domene taboola.com, a iza druge ćete potvrditi da kada je DNS postavljen na 88.198.70.38, dobivate nule umjesto prave IP adrese. Time je blokiran promet na tu domenu. Ovo morate napraviti na svim uređajima koje želite imati zaštićene. Kada se spojite na novu Wi-Fi pristupnu točku, ona će dobiti vlastitu DNS adresu te je ponovno treba editirati i postaviti na gore navedenu. Trajnije rješenje je tu IP adresu upisati u sučelje vašeg rutera te će tako biti zaštićeni svi uređaji dok se spajate na vlastiti ruter. Za ovo pogledajte u dokumentaciju svojeg rutera kako to napraviti, jer svaki ruter ima DNS postavke na drugom mjestu.
Moguće je da ponekad ne radi nešto kako ste očekivali jer ljudi koji održavaju spomenutu IP adresu i njenu listu blokiranih domena mogu pogriješiti. No ovo je rješenje koje je zaista lako implementirati, a prestane li vam raditi web stranica koja vam treba, uvijek DNS možete vratiti na onaj koji ste imali ranije ili jednostavno koristiti Google DNS sa IP adresom 8.8.8.8
Nešto kompliciranije rješenje je modificirati hosts datoteku Windows računala. Pokrenite Notepad kao administrator. To možete tako da u Start izborniku upišete Notepad. Zatim desni klik na Notepad u rezultatima pretrage te odaberite Run as administrator (Pokreni kao administrator). Otvorite hosts datoteku tako da u Notepadu kliknete na File > Open (Datoteka > Otvori). Upišite ili navigirajte do lokacije:
C:\Windows\System32\drivers\etc
Hosts datoteka nije .txt, pa u donjem desnom kutu prozora za otvaranje promijenite tip datoteke iz Text Documents (.txt) u All Files (.*) kako bi se prikazala hosts datoteka.
Odaberite hosts i kliknite Open (Otvori).
Na dno datoteke dodajte po jednu liniju za svaku domenu koju želite blokirati, koristeći sljedeći format:
127.0.0.1 nazivdomene.com
Za chumbox domenu iz našeg primjera, unesite:
127.0.0.1 taboola.com
127.0.0.1 www.taboola.com # Chumbox blokada
Svaka domena mora biti na zasebnoj liniji. Poddomene poput www morate također navesti. Po želji, možete dodati komentar na kraju linije koristeći znak # (npr. # Chumbox blokada). Obratite pažnju na to da ova metoda neće funkcionirati za domene s asterisk znakom poput (*.taboola.com).
Spremite izmjene klikom na File > Save (Datoteka > Spremi) ili pritisnite Ctrl + S.
Zatim zatvorite Notepad i osvježite DNS cache ili jednostavno Restart računala (ponekad i samo gašenje i paljenje web preglednika pomaže). Osvježiti DNS cache bez restartanja možete tako da otvorite Command Prompt (CMD) kao administrator i upišete:
ipconfig /flushdns
Testirajte blokadu ranije spomenutom naredbom „nslookup taboola.com“ ili pokušajte otvoriti neku od blokiranih domena u web pregledniku. Trebali biste dobiti grešku ili praznu stranicu, što znači da je blokada uspješna.
Imate li želje i volje dalje proučiti naprednije tehnike blokiranja, posjetite GitHub repozitorij na linku:
https://github.com/Ultimate-Hosts-Blacklist/Ultimate.Hosts.Blacklist
Taj repozitorij već ima uređenu hosts datoteku u Windows obliku koju možete postaviti na svoje računalo. No datoteka je velika i u ovom trenutku sadrži popis od 698.798 domena na koje se blokira promet. Nakon preuzimanja, trebat ćete ju preimenovati i postaviti u folder umjesto originalne hosts datoteke.