Pravo iznenađenje s kamerama stiže nam iz tajlandskog HTC-a. Nakon što su „štedjeli“ s megapikselima na kamerama svojih glavnih flagshipova unatrag dvije godine, sada su to odlučili itekako nadoknaditi - novi model Desire Eye dolazi s ukupno 26 megapiksela.
Pogled na prednji dio telefona otkriva „kiklopovsko oko“ i samim time telefon pomalo neobično izgleda jer nismo naviknuti imati tako veliku leću fotoaparata na prednjem dijelu kućišta. Jasno, zbog pozicije prednje kamere budite spremni i na stalno čišćenje leće, naročito u ljetnim mjesecima.
Dvije (ipak različite) kamere
Prednja kamera od 13 megapiksela, kao i stražnja od 13 megapiksela nisu baš identične te se razlikuju i na papiru i u praksi. Stražnja ima 28-milimetarsku leću, a prednja 22 mm. Otvor blende također nije isti - stražnja nudi f/2.0, a selfie f/2.2. U praksi su fotografije bolje i kvalitetnije sa stražnjom kamerom. Nije u pitanju osvjetljenje jer i prednja kamera ima bljeskalicu kao i stražnja, a i nije baš zgodno kada vam u oči s udaljenosti od nekoliko desetaka centimetara bljesnu dvije bljeskalice i zaslijepe vas.
Prednja bljeskalica ima smisla ako ćete kameru fiksno postaviti na neku udaljenu poziciju te uključiti vremenski odgođeno okidanje. Stražnja kamera daje fotografije s više detalja, vjernijim bojama. Fotke napravljene sa stražnjom kamerom su zaista dobre, u gotovo svim uvjetima; oštre su i s dobrim prikazom boja. Moguće je istovremeno napraviti fotografiju (ili video zapis) s obje kamere, što je rješenje ukoliko dobru fotografiju ne želite pokvariti sa živom osobom ili pak zakloniti neki detalj na fotografiji.
Trebate li fotografije za osobne dokumente (u rasteru 4x4) tada ćete moći i to napraviti uz pomoć kamere HTC-a Desire Eye (to je foto efekt Foto kabina). Video se snima u FullHD rezoluciji (obje kamere to omogućuju), a kvaliteta je opet bolja sa stražnjom kamerom.
U bijelom kućištu s crvenom linijom na boku kućišta smještena je prosječnog kapaciteta za ovakav gabarit telefona baterija od 2400 mAh. Veliki ekran i snažni hardver, koliko god da je Android softver optimiziran, potrošači su kojima elektrona nikada nije dosta. U praksi smo imali oko jedan trajanja baterije. Dadnete li svoju suglasnost aplikaciji Power To Give, tada će baterija još manje trajati; radi se o aplikaciji koja dopušta da se resursi telefona troše kada je telefon u stanju mirovanja, s ciljem pomaganja u nekom od projekata koji zahtijevaju milijune računala koja rješavaju određene vrlo složene matematičke operacije.
Možete birati kojem projektu želite dati svoj doprinos (neki od projekata imaju nazive Einstein@home, Asteroids@home, World Community Grid).
HTC Desire Eye je bogat dodatnim opcijama kao što je dječji mod, što je vjerojatno jedna od najkorisnijih funkcija na pametnim telefonima, ukoliko imate malu djecu kojoj doslovce svaki dan morate otimati telefon iz ruku. Spadate li u korisnike koji drugima vole pokazivati određene sadržaje s telefona, ali nešto ipak žele zadržati za sebe, i u tom slučaju je dječji mod rješenje za zaštitu privatnosti. Nadalje, automobilski mod s velikim ikonama je koristan ukoliko želite tijekom vožnje koristiti telefon smješten na nosač te razgovarati preko vanjskog zvučnika ili pak telefona spojenog na audio sustav vozila.
Flagship ili ne?
Na prvi pogled Desire Eye odaje dojam kao da se radi o uređaju iz srednje kategorije, međutim snažni čipset Snapdragon 801, odličan FullHD ekran s dobrim vidljivim kutom i prikazom slike, uz 2 GB radne memorije čine ga flagshipom. Jasno, završna obrada nije kao na modelu M8, ali s njim dijeli jedan bitan element, a to su stereo zvučnici. Oni su kod testiranog Desire Eye modela vješto skriveni, a da se radi o stereo zvuku shvatite tek kad pojačate kakvu dobro pjesmu. Na kraju dodajmo i kako Desire Eye može nakratko završiti i u vodi jer je vodootporan (IPx7).