Cubot R15 Pro našao se na testu te smo ga podvrgnuli standardnoj listi benchmarka da ocijenimo gdje se nalazi. Bitno je u raspravi uzeti u obzir da je riječ o mobitelu ispod 1000 kuna što smo naravno i napravili. Razvoj mobitela dosegnuo je nevjerojatne proporcije, a danas su i entry level modeli dizajnirani kako bi se maksimizirao zaslon, odnosno smanjili rubovi.
A rubovi su impresivni te, kao i kod ostalih modela, deblja ostaje samo brada u koju se smještaju svi potrebni konektori. U sredini vrha zaslona nalazi se maleni notch za kameru u sada već standardnom izdanju. Prva generacija ovakvih IPS zaslona imala je velike probleme sa sjenama oko notcha, no ovaj Cubot ih nema. Dapače, ekran ima solidne kuteve gledanja i sasvim zadovoljavajuću svjetlinu za korištenje na dnevnom svjetlu.
Dolazi s već postavljenom zaštitnom folijom kako bi se izbjeglo grebanje. Staklo zaslona nije otporno kao na flagship mobitelima pa svakako imajte još jedan sloj zaštite gore. Rubovi su standardne debljine te su gumbi za glasnoću i zaključavanje sa desne strane.
Konektor je USB C na dnu, a na vrhu se nalazi audio izlaz. Stražnja strana malo spušta ukupan dojam jer se radi o plastičnom pokrovu koji morate skidati kako biste došli do SIM i MikroSD kartica. Tu je i senzor otisaka prsta koji radi pristojno jer, iako nije najbrži, svaki puta je točno očitao prst.
Dolazimo i do hardvera. Straga su dvije kamere, no samo je jedna “prava” od 16 megapiksela te će joj trebati jako puno sunčevog svjetla za prolazne slike, dok ostale uvijek ispadaju mutno. Selfie kamera ima 13 megapiksela, ima fiksni fokus koji je potrebno naći kada se slikate i upamtiti tu udaljenost za oštre selfije svakoga puta.
Naravno, puno svjetla je potrebno za oštru sliku, a mobitel morate držati vodoravno kako vam ne bi izobličio lice zbog širokog kuta slikanja.
Jedina bolna točka je procesor, a riječ je o Mediatekovom Helio A22 čipu. Prosječne radnje obavit će solidno, no uvijek će se čekati radnja trenutak predugo, od otvaranja tipkovnice kada kliknete na polje do učitavanja aplikacija. S druge strane, bez problema možete igrati većinu naslova koji su dizajnirani za ovakve modele poput Asphalta 9, dok god vam ne smeta niža grafička kvaliteta.
Ipak ima samo četiri Cortex A53 jezgre koje su inače namijenjene pozadinskim zadacima, ali barem baterija od 3000 mAh zato dugo traje, ovisno o svjetlini zaslona. Dobivate i 3 GB radne memorije što je OK s obzirom na cijenu, no 32 GB pohrane brzo će se popuniti pa svakako iskoristite Googlove Cloud usluge.
Za kraj moramo pohvaliti čisti Android 9.0 bez ijedne bloatware aplikacije što je svakako plus.