Domaći MeanIT predstavio je svoj prvi phablet MQ55, s vrlo dobrim performansama uz obavezno povoljnu cijenu. Phableti su sve poželjnija kategorija na tržištu, a proizvođači mobilnih telefona koriste situaciju te vrlo skupo naplaćuju uređaje tog tipa. Cijena ovog phableta je samo 1199 kuna, a za to ćete dobiti 5,5-inčni ekran, podršku za rad s dvije SIM kartice, 13-megapikselnu kameru te četverojezgreni procesor. Dakle, svi uvjeti za punokrvni phablet su tu. Ono što se u pakiranju uz telefon dobije je oprema kakvu nitko na tržištu ne nudi - čak tri različite maske za zaštitu telefona, OTG kabel za spajanje drugih uređaja na mobitel, slušalice i punjač. Kada biste maske kupovali u slobodnoj prodaji, cijena bi bila oko 300 kuna.
Vizualno, MQ55 dobro izgleda i ne odaje dojam jeftinoće, a rub ekrana je izrađen od imitacije metala. Prednja površina kućišta ima dobru iskorištenost, odnosno pokrivenost 5,5-inčnim ekranom rezolucije 960 x 540 piksela (240 ppi), a stražnja strana nema izbočenu kameru. Debljina kućišta je 8,3 mm, što je odličan rezultat i u usporedbi s mnogim dosadašnjim flagshipovima. Vidljivi kut ekrana je jako dobar, dobra je i kvaliteta slike na ekranu kao i vidljivost na suncu. Baterija kapaciteta 2700 mAh omogućuje jedan do dva dana korištenja ukoliko se telefon koristi optimalno, sa slabijim osvjetljenjem ekrana, i moguće ju je zamijeniti.
Dobra kamera Fotić kao da dolazi iz skupljeg cjenovnog ranga
MTK čipset
Srce meanITovog phableta čini MTK čipset MT6582, a glavne karakteristike ovog štedljivog čipseta su integriran procesor Cortex-A7 s četiri jezgre na taktu 1,3 GHz i podrška za HSDPA (3G). Radna memorija je na granici koju današnji pametni telefoni moraju imati - 1 GB. Primijetili smo kako meanIT omogućuje maksimalno iskorištavanje flash memorije koja preostane od ukupno 8 GB s kojima raspolaže. Oko 2 GB se koristi za operativni sustav i nativne aplikacije, dok se preostalih 6 GB može ravnopravno koristiti kako za spremanje multimedije tako i za instaliranje aplikacija. Naime, svi proizvođači unaprijed ograničavaju korisniku dostupnu količinu memorije za instaliranje aplikacija pa nakon nekoliko desetaka nešto većih aplikacija obavezno morate brisati neke od njih jer, bez obzira što ste dio instalacije prebacili na memorijsku karticu, preostali dio ipak se i dalje nalazi u memoriji telefona. MeanIT je to daleko bolje riješio nego drugi, veliki proizvođači mobitela.
Operativni sustav Android u verziji 4.4 najvjerojatnije neće se moći nadograditi na 5.0 verziju, ali nema straha od usporenosti sustava kroz doglednu budućnost jer meanIT nije dodao nikakav dodatni UI niti aplikacije koje korisnik možda niti ne treba. Sustav je čist, kao kada kupite Googleov telefon Nexus. Povlačenjem prstom s vrha ekrana prikazat će se obavijesti ukoliko ih ima, a povlačenjem s dva prsta pojavit će se prečaci do pojedinih opcija koje se najčešće koriste, s tim da se ne nudi mogućnost njihovog mijenjanja i promjene rasporeda.
Nekoliko stotina kuna MeanIT dolazi s bogatom dodatnom opremom kakvu nismo vidjeli kod niti jednog drugog proizvođača
Kamera na Promise MQ55 je bogata opcijama i podešavanjima - ima HDR, auto fokus, nekoliko načina fotkanja (panorama, estetika lica, fotografija uživo, normalno), bljeskalicu te čak devet različitih rezolucija fotkanja. Nudi standardne postavke balansa bijele boje, ISO, ekspozicije, efekta boja, scene, oštrine, tona i zasićenosti fotografije te fancy fore otkrivanje lica i osmijeha. Nakon što smo se malo poigrali s postavkama i bacili se u ulogu fotografa, rezultat koji smo dobili je bio dosta dobar, fotografije su bile oštre, prikaz boja je bio realan, kao i kontrast. Daleko bolje od cjenovnog ranga u kojem se nalazi ovaj telefon. Prednja kamera s 2 megapiksela nije na razini kao što je stražnja, ali su selfie fotografije zadovoljavajuće. Isprobali smo i video snimanje u FullHD rezoluciji koje nije imalo nikakve trzaje, nema kašnjenja, a slika je oštra.
S obzirom na sve viđeno, meanITov phablet je uspio znatno srušiti cijenu po kojoj se inače prodaju slični uređaji poznatih proizvođača te tako tržištu ponuditi telefon koji se može dobiti bez operaterskog ugovora, a da pri tome ne morate previše odriješiti kesu.