ZTE na našem tržištu pokriva sve cjenovne rangove, a model Blade A512 spada u onaj niži, pri čemu se može pohvaliti solidnim specifikacijama i performansama, a doista nam se svidio u području ergonomije.
Pa počnimo upravo od izgleda. S prednje strane je staklo ispod kojeg se krije 5,2-inčni ekran HD rezolucije. Ostatak kućišta izveden je od brušene mat plastike koja daje odličan grip i zaobljenim linijama i veličinom savršeno liježe u ruku. Iako je taj dojam vrlo subjektivan, ovaj je uređaj u samom vrhu po ugodnosti korištenja u ruci. Tipke na ekranu su softverske, s desne strane su power i tipke za glasnoću. Sa stražnje strane nalaze se kamera i bljeskalica, a ispod ekran smješten je zvučnik.
Sama izrada je pristojne kvalitete, ako vam ne smeta plastika i izostanak čvršćih i elegantnijih materijala. Za zvučnike nam ovo nije top pozicija, ali više od toga smeta osrednja glasnoća. Ono što smo kroz par tjedana korištenja primijetili je slabija kvaliteta mikrofona pri čemu vas sugovornik i najmanjim udaljavanjem od usta neće najbolje razumjeti.
S kamerom smo se prilično dobro upoznali i rezultati 13-megapikselne zadnje su promjenjivi ovisno o svjetlosnim uvjetima, a slično je i s prednjom 5-megapikselnom kamerom. Ono što često spašava stvar je opcija HDR-a s kojom smo snimili nekoliko fenomenalnih fotografija, ali u dobrim svjetlosnim uvjetima. Niti HDR opcija ne pomaže uvijek. Ukupno, za ovaj cjenovni rang ovo su vrlo pristojne kamere i s malo truda dobit ćete i zadovoljavajuće rezultate.
Blade A512 dolazi s Qualcommovim Snapdragon 425 čipsetom i performanse su mu vrlo dobre. Konstantno je bez reseta bilo otvoreno 20-ak aplikacija, a responzivnost je bila dobra. Nekoliko puta je štekalo u brzom prebacivanju na mobilni podatkovni promet u slučaju izlaska iz Wi-Fi dometa, kod surfanja nije bilo problema, a office aplikacija Writer je malo kašljucala kod editiranja dokumenata, ali čini se da je to bio problem s tom neoptimiziranom aplikacijom, budući da takav slučaj nismo uočili u ostalim korištenim appovima. Uz četverojezgreni procesor na 1,4 GHz tu je i 2 GB radne memorije te interni prostor od 16 GB (podržava do 256 GB karticu.
Od tehnologija za povezivost, ne podržava ac Wi-Fi, ali podržava LTE i Bluetooth 4.1. Nema NFC, čitač otiska prsta, ali ima dual SIM. Neke su stvari morale biti žrtvovane kako bi se dobila ovakva cijena. Ekran je u toj grupi ako se gleda (HD) rezolucija, ali što se tiče svjetline i prikaza nema zamjerki na IPS LCD zaslon.
Uređaj dolazi s Androidom 6.0 i radi se o gotovo nativnom iskustvu Androida bez proizvođačevih nadogradnji, što nam se zapravo i svidjelo. Baterija se ne može vaditi, a njenih 2540 mAh dat će vam siguran cijeli dan naprednog korištenja, možete navući i do dan i pol, ali sigurnije je navečer napuniti telefon.
Ukupno, radi se o vrlo solidnom uređaju u rangu cijene od 1250 kuna, koji ima očekivane nedostatke, ali neće razočarati u svojim osnovnim pametnim zadacima.