Dok bežične slušalice danas nisu novost, mogu se naći u vrlo širokom cjenovnom rasponu. Čak smo se iznenadili što sve možete dobiti po vrlo atraktivnim cijenama, pogotovo jer se radi o wireless implementaciji koja ipak dodaje komplikacije proizvođačima. Slušalicama je žica uvijek bila slaba točka, koja bi prva u većini slučajeva i „otišla“. Bežične slušalice daju vam dodatnu slobodu, no po nama je primarno to što neće biti povlačenja i motanja kablova na tako dinamičnom komadu periferije. Mi smo složili desetak primjeraka širokog cjenovnog raspona, a testirat ćemo njihove gaming sposobnosti. Za razliku od audio slušalica, ovdje preciznost reprodukcije nije u prvom fokusu, te imaju često „pojačan“ odaziv u dubokim frekvencijama, radi atraktivnijeg gaming doživljaja. Zato ćemo ovdje kroz nekoliko igara vidjeti mogućnost reprodukcije stereo i surround efekata, provjeriti dodatne mogućnosti na samim slušalicama, kao i pomoću njihovog softvera, a na kraju zaigrati i na mobitelu, detalj koji nove gaming generacije i te kako očekuju. Bežične slušalice također moraju paziti i na ergonomiju radi dodatne težine koju zahtijevaju baterija i ostatak hardvera, pa nam to čini dodatnu testnu točku. Na kraju, tu je i mikrofon koji također valja isprobati jer nema goreg od nejasnog voice poziva u multiplayer situacijama. Sve to zaokružit će naš test i tako ćemo u odnosu na traženu cijenu imati jasnog pobjednika u kategorijama ispod i iznad cijene od 100 €, što smatramo granicom gdje se očekivanja kupaca mijenjaju.
All around surround
Tehnologija
Svako iskustvo zahtijeva audio komponentu da bude upotpunjeno, a nijedan sustav neće vas toliko dobro izolirati od okoline kao par udobnih over-ear slušalica.
Dok standardne audio slušalice za cilj imaju vjernu reprodukciju snimljenog zvuka, pa čak i dočaravanje stvarnog, „otvorenog“ efekta slušanja glazbe, gaming periferija ipak se često fokusira na neke druge detalje. Pojačavanje efekata eksplozije, osluškivanje šuljanja neprijatelja u igrama, kao i njihovo precizno lociranje u prostoru korisnici gaming slušalica često će preferirati, što znači fokus i na razvijanje dobrog softverskog surround efekta, kao i EQ postavki koje mogu zadovoljiti vrlo različite želje gaming scene.
Kontrole: na samim slušalicama velik su plus kako bi odmah mogli prilagoditi rad bez izlaska iz igre i pokretanja softvera
Zvuk
Najbitnija funkcija svakih slušalica svakako je reprodukcija zvuka, što može biti vrlo širok pojam. Kako se ovdje ne radi o premium audio slušalicama, naši uvjeti također nisu savršena preciznost, već jasnoća u reprodukciji kod bitnih detalja. Dok je slušanje glazbe svakako plus, gaming slušalice često imaju nešto slobodniju definiciju preciznosti, s pojačanom reprodukcijom dubljih tonova, dok su više frekvencije u drugom planu. Takav pristup često rezultira nešto „toplijim“ zvukom s izraženim bassom. S druge strane, nama je bitno da takve slušalice zadrže preciznost kod kompliciranije audio reprodukcije, odnosno da duboki tonovi ne zaguše ostale detalje.
Također je bitna jasna reprodukcija u rasponu frekvencija razgovora radi timskog chata koji se odvija istovremeno kada i akcija. Standardno sve slušalice dolaze u stereo izvedbi reprodukcije koja danas ima solidne performanse u gotovo svim gaming naslovima. No, danas brojni naslovi također omogućuju i „surround“ efekt, koji se kod standardnih slušalica dobiva softverski. Ovdje cijela priča postaje nešto kompliciranija jer osim kvalitete samih slušalica, sada uključujete više nepoznanica od same igre do vaših ušiju. Mogli bismo ih usporediti s HDR zaslonom i njihovom podrškom. Naime, jednom kada nabavite slušalice sa surround mogućnostima, prvo morate takav efekt aktivirati, bilo na slušalicama ili unutar njihovog softvera, te ćete brzo primijetiti razliku. No, ovo je tek početak jer sada morate i unutar Widowsa, pod opcijama izlaza zvuka također omogućiti surround opciju kako bi zvukovi također bili originalno reproducirani, da softver ne mora „pogađati“ iz stereo zvuka u surround efekt. Na kraju, sama igra bi trebala podržavati neku vrstu surround reprodukcije zvuka kako biste dobili puni i prije svega, precizni efekt. Ako sve postavke u ovom lancu funkcioniraju kako se očekuje, spremni ste uživati u spomenutim prednostima svojih slušalica. Ovisno o brendu i modelu, često se unutar softvera može dodatno prilagoditi efekt. Ako vaše slušalice ne dolaze sa surround efektom unutar svog softvera, postoje solidne besplatne i plaćene opcije trećih strana koje omogućuju prostornu virtualizaciju zvuka jer se ipak radi o softverskom efektu na kraju krajeva, dok su sve slušalice fizički stereo u modernim izvedbama. Sama veličina drivera u specifikacijama neće vam puno reći, kao niti frekvencijski odaziv jer kako ćete brzo vidjeti, većina stavlja standardan raspon od 20 Hz do 20.000 Hz, kakav se procjenjuje za ljudsko uho. Rezultatu zvuka također doprinose materijali i konstrukcija, jer loše složene slušalice mogu negativno utjecati na vibracije i rezultirati „plastičnim“ zvukom, kao kada u automobilu čujete da neki komad plastike vibrira dok slušate glazbu.
DAC: Mnoge slušalice i dalje nude klasičnu žičanu vezu s audio izvorom, što može biti i minus ako primjerice računalo ima budget matičnu ploču
Ergonomija
Bežične slušalice automatski su teže. Dok to na prvu znači da će se bolje držati za glavu, nagli pokreti lako ih mogu dislocirati s uha. S druge strane, ako se čvrsto drže za glavu, brzo postaju neugodne za nošenje. Tražimo zlatnu sredinu koja će nažalost ovisiti o veličini pojedine glave, a mi na testu imamo veliku glavu s kojom se i najveće slušalice bore. Kako bi se prilagodile, slušalice često implementiraju mogućnost zakretanja pojedine slušalice. Ergonomija će se često osjetno poboljšavati dizanjem cijene, tako da se dodaju jastučići prekriveni umjetnom kožom, a pjena kojom su ispunjeni je veća i gušća kako bi se uho odvojilo od tvrdih dijelova slušalice.
Gaming slušalice nose se često i dugo, pa je komfor vrlo bitan, a dolazi i opcija s tekstilnom površinom jastučića koja će umanjiti efekt znojnih ušiju kakav ćete iskusiti ljeti. Implementacija zamjenjivih jastučića je po nama veliki ergonomski plus, s obzirom da će ih prije ili kasnije biti poželjno zamijeniti.
Mute: Prigušavanje mikrofona velika je tema kod ovakvih slušalica, te postoje razne izvedbe, od tipki, prekidača ili pak fizičkog micanja mikrofona, kako bi se izbjegle neugodne situacije ostavljanjem mikrofona uključenim
Mikrofon
Mikrofon na gaming slušalicama je bitan, no proizvođači se često bore oko njegove implementacije. Uglavnom se javlja kao integrirana komponenta slušalica koju možete pomaknuti kada se ne koristi. Alternativno, tu su i opcije s vanjskim konektorom na koji se mikrofon prikvači kada ga koristite, a imate standardni izgled slušalica kada ga ne trebate, s kakvima biste mogli i putovati bez da izgledate kao okorjeli gamer. Mikrofoni koji se koriste uglavnom su fokusirani na to da uhvate frekvencije ljudskog glasa, no lako mogu hvatati i glasnije zvukove iz okoline. Zato je bitno vidjeti kakav im je dizajn i profil hvatanja zvuka, kao i mogućnosti izolacije iz okoline, primarno kod korištenja modernih taktilnih tipkovnica, blizine ventilatora računala, kao i primjerice zvuka disanja ili udaljenih okolnih zvukova. Ne očekujemo od njih studijsku kvalitetu, no bitno je da nismo naporni u grupnom razgovoru. Dok softveri trećih strana koje koristite za razgovor imaju vlastite audio postavke, volimo kod skupljih slušalica vidjeti vlastite postavke mikrofona kojima se korisnici mogu poigrati za dobivanje željenog efekta.
Specijalne funkcije: poput prebacivanja audio signala s igre na voice chat, ili pak aktivacija surround sustava puno znače za brzu kontrolu sustava
Wireless funkcionalnost
Kao dio naziva same teme, bežična funkcionalnost nam je dosta bitna kod ovog testa slušalica. Danas gaming slušalice mahom koriste USB receivere pomoću kojih se prijenos podataka odvija na 2,4 GHz signalu. To im omogućuje solidan signal s dobrom udaljenošću prijema, visoku kvalitetu zvuka te, najbitnije, vrlo nisku latenciju kako zvuk ne bi kasnio. Sve slušalice na testu koriste USB receiver, no nisu sve kompatibilne i s konzolama. Dok se primarno fokusiramo na PC, XBox i PlayStation i dalje imaju solidnu količinu korisnika koju svakako ne bismo ignorirali, a neki proizvođači upravo za njih nude dodatne funkcije koje se pak isplati pogledati, a omogućuju, primjerice, prilagodbu EQ postavki koja se može aplicirati i na signal iz konzole. Osim Wi-Fi signala, danas očekujemo i Bluetooth opciju kao verziju bežične veze. Primarno uvelike povećava mogućnosti slušalica jer se tada mogu spajati i na nebrojene druge uređaje. Tako gaming nije limitiran samo na stacionarne uređaje, već se širi i na mobitele i tabete, a čija se scena povećava ogromnom brzinom radi svojeg jednostavnog korištenja i pristupačnosti, da ne spominjemo nove handheld konzole. Tako smo isprobali i ovu funkcionalnost jer se Bluetooth veza može diferencirati po tome želite li nisku latenciju uz nešto nižu kvalitetu ili primjetnu latenciju za standardnu kvalitetu. Za gaming je niska latencija primarni izbor, pa smo sve to isprobali i na slušalicama.
higijena: Bitno je moći očistiti same jastučiće koji su u konstantnom dodiru s vama bez da trgate same slušalice
Izolacija buke i soundstage
Izolacija buke kod gaming slušalica uglavnom nije nešto o čemu proizvođači razmišljaju. Točnije, izolacija se svodi na onu pasivnu, odnosno koliko god zvuka sam fizički dizajn može blokirati. Dok će svakako utišati zvukove, to se primarno odnosi na više frekvencije, dok ćete i dalje čuti, primjerice, zvukove izvana, poput automobila i motora. Koliko slušalice dobro prianjaju na vašu glavu također će igrati ulogu, a idealno je da vam uho stane unutar jastučića, kako za izolaciju buke, tako i za ergonomiju. Zato su slušalice mahom oblog dizajna (barem jastučića), a ulogu u svemu igra i sama kvaliteta pjene kao i vanjski materijal jastučića i samih slušalica. Bolja izolacija od okoline omogućit će vam da preciznije čujete što se događa u virtualnom svijetu, a danas se puno govori o soundstageu. Soundstage je taj željeni 3D osjećaj zvuka kada zatvorite oči i možete odrediti odakle dolazi. Cilj da se on poveća želja je svih proizvođača, a upravo se zato implementiraju razna softverska rješenja. Ako možete u trenutku odrediti odakle otprilike dolazi zvuk u igri, znači da slušalice solidno obavljaju svoj zadatak, iako ovdje, naravno, ne možete očekivati kvalitetu profesionalnih slušalica fokusiranih na glazbu.
Dodaci: Mikrofon se često može odvajati od slušalica koje onda možete nositi i na putovanja, za slušanje mutimedije na putu
Kvaliteta izrade i dodaci
Slušalice su više od dva drivera koji proizvode zvuk. Bitno je da konstrukcija slušalica bude dovoljno čvrsta, a da ne „pucketaju“ dok ih koristite, problem koji se javlja od nekih plastičnih primjeraka. Također želimo da pojedine komponente ne vibriraju i stvaraju neželjene zvukove, što je razlog zašto dobar dio proizvođača koristi i ljepilo. Dok su metalne komponente poželjne, slušalice moraju biti adekvatno elastične kako bi se prilagodile glavi, bez straha da puknu na zglobovima i nakon čestog korištenja. Zato volimo i lagano gumiran, elastičan dizajn plastike koja ide preko glave, a osigurava višegodišnje ugodno iskustvo nošenja. Metalne komponente također treba koristiti s težinom na umu gdje ipak preferiramo lakše slušalice koje onda mogu imati težu bateriju. Danas baterije lako potraju preko tridesetak sati rada, no kao i kod ostale periferije, bitno je imati na umu da bilo kakav dodatak RGB efekata znači i osjetno kraće trajanje baterije. Dok su takve slušalice atraktivne, imajte na umu da ćete ih morati puniti duplo češće. Osim samih slušalica, gledali smo i kakve dodatke dobivate, od zamjenskih jastučića za uši, žica za punjenje ili 3,5 mm audio povezivanja, itd. Dodatke neće svi koristiti, no uvijek su dobrodošao detalj, pogotovo kod skupljih modela.
Metodologija
Slušalice smo testirali u nekoliko gaming naslova, od FPS igara, preko avantura, do izometričnih igara. Prvenstveno je bitno imati jasnoću kod reprodukcije zvuka, pogotovo kada se puno toga događa, da zvuk ne postane distorziran. Nakon toga smo gledali preciznost kojom se raspoznaje stereo sadržaj, kao i surround efekti, ako ih slušalice podržavaju. Tu je, naravno, bilo i slušanje glazbe, a trenutno nas drži moderan „country“ koji često miješa pop i rock, za solidan izazov slušalicama. Zvuk tako nosi solidnih 40% ocjene u testu.
Nakon zvuka, najbitnija je ergonomija. Slušalice mogu biti najbolje na svijetu ako su neudobne, pa taj dio odnosi 25% ukupne ocjene. Ovdje gledamo udobnost duljeg nošenja, odnosno težinu i implementaciju mekih dijelova slušalica za višesatno korištenje.
Soundstage je kod gaming slušalica vrlo bitan. Dok nam za razliku od audio slušalica preciznost reprodukcije nije prioritet, određivanje smjera izvora zvuka u prostoru od iznimne je važnosti za svakoga tko želi izvući maksimum iz gaminga. Tako ovdje soundstage nosi 15% ocjene, a uključuje stereo i surround efekte.
Kvalitetu izrade ne moramo puno opisivati, no odnosi se na očekivanja koja imate od slušalica koje ćete aktivno nositi na glavi. Ne očekujemo da ih bacate, no tu i tamo će neizbježno pasti na pod, a trebaju imati i opciju da ih se lako može očistiti, što postaje bitno nakon višegodišnjeg korištenja. Kvaliteta izrade nosi 15% ocjene.
Na kraju, tu su i mogućnosti povezivanja. Iako se tema fokusira na wireless slušalice, što je neki standard na koji ciljamo, sve dodatne funkcije automatski su plus u našoj tablici te ovaj dio nosi 10% ukupne ocjene.
Udjeli u testiranju za grand prix ocjenu:
Pregled modela
Corsair HS80 Max
Idemo do krajaMAX verzija ovih slušalica donosi i atraktivna poboljšanja sa solidnim napretkom u reprodukciji sadržaja, pogotovo kada se ubacite u gaming. |
HyperX Cloud Alpha Wireless
Višegodišnja tradicijaAko ste proveli u zadnjem desetljeću vrijeme tražeći idealne gaming slušalice, velika je šansa da je HyperX bio dio užeg izbora. |
JBL Quantum 360X
Gospon, a di vam je certifikat?JBL je ove slušalice naoružao svim bitnim certifikatima i dozvolama kako bi mogle ponuditi odlično iskustvo na velikom broju platformi. |
JBL Quantum 610
Fokus na surroundJBL ima bogatu ponudu slušalica, a Quantum serija bavi se gaming scenom s vrlo širokom ponudom opcija, od kojih model 610 predstavlja zlatnu sredinu. |
Logitech G435
Negdje treba početiLogitech je ovu liniju slušalica namijenio mlađim korisnicima, no vrlo udobno se mogu smjestiti i na najveće glave s gotovo neprimjetnom težinom. |
Logitech Pro X 2 Lightspeed
Optimizirane do krajaKao jedne od skupljih na testu, Logitech Pro X 2 slušalice nude solidan broj opcija, zajedno s optimiziranim aspektima za odlično iskustvo korištenja. |
Razer Barracuda X
Svestrana zabavaRazer je poznato ime gaming periferije, a njihove slušalice lako je preporučiti svakom gameru, pogotovo u ovoj cjenovno atraktivnoj kategoriji. |
Redragon H510 (Zeus X) Wireless
Sve je bolje bez žiceRedragon nudi više verzija Zeus X slušalica, no smatramo kako je bežična verzija idealan odabir za moderan setup. |
White Shark Falcon
Početak pričeOve svestrane slušalice dopast će se korisnicima koji žele „sve-u-jednom“ rješenje bez puno razmišljanja. |
White Shark Gorilla Pro
Laka preporukaOvo su još jedne iznimno lagane slušalice, idealne ako vam dulje vrijeme korištenja težih modela smeta. |
Tablica modela