Ako ste među onima koji ne gledaju rado video snimke koje podrhtavaju ili se jako tresu, recimo uslijed vožnje po grbavom terenu ili snimaka trčanja, i smatrate da je video puno kvalitetniji kada je snimka stabilna, onda vam treba jedan ovakav 3-osni stabilizator za mobitel.
WhiteShark je napravio NOBORI, 3-osni stabilizator za mobitel koji će biti dostatan i za veće mobitele. Iako je deklariran za mobitel do 6,5“, nama je bez problema stao mobitel s ekranom dijagonale 6,7“, a gimbal je ostavio dojam da i veći mobitel stane na njega.
Taj prihvat mobitela (hvataljku) morate ručno razmaknuti da biste mobitel postavili u nju. Sa stražnje se strane nalazi vijak kojim možete namjestiti mobitel pod kutom od 0°, 30°, 45° ili 90° u odnosu na ručku stabilizatora. Ta opcija će poslužiti snimate li neke totalno neobične kadrove.
Pored njega se nalazi još jedan vijak kojim možete pomaknuti težište mobitela u centar ručke stabilizatora da bi se motori što manje mučili pri održavanju mobitela u horizontalnom položaju.
Sama ručka stabilizatora ima tri gumba, joystick te jedan slider za kontrolu. Osim toga, tu se nalaze i dvije indikacijske lampice te USB za punjenje gimbala, ali i USB za punjenje mobitela iz gimbalove baterije. Tako možete osigurati dulji rad gimbala, odnosno dulji rad mobitela, ovisno o tome tko kome mora posuditi malo struje.
Naravno, kada se ekipa u VidiLAB-u zaigrala, počeli su padati prijedlozi da tu treba montirati jedan USB ventilator (ROTFLOL) da vas malo hladi putem. A zašto i ne, ako je jako vruće, no možda je bolja opcija tu postaviti neku laganu USB LED rasvjetu koja bi pripomogla malenoj bljeskalici mobitela.
S donje strane gimbala nalazi se matica standardnog vijka za fotoaparate te na nju možete zašarafiti maleni tronožac da biste gimbal mogli odložiti na stol i nastaviti snimati ili pak na njega možete montirati standardni monopod i tako snimiti neke sasvim neobične kadrove.
S mobitelom ga možete povezati uz pomoć Gimbal Pro aplikacije. Ona će vam omogućiti fotografiranje panorama fotografija uzimanjem slika u 3x3 polju ili uzimanjem 5 slika samo s horizontalnim pomakom.
Možda je bolja opcija ona za praćenje lica koja nam je radila vrlo dobro, no ipak je tu i tamo, uslijed naših naglih pokreta van ekrana, znala izgubiti naš trag.
Opcija za praćenje objekata u kadru nam nije radila te zato nismo mogli dati performansama ocjenu veću od 4, no stabilizacija slike zaslužuje i veću ocjenu. Gimbal je moguće koristiti bez preuzimanja aplikacije, iako smo kao benefit korištenja aplikacije dobili prikazan môd u kojem se nalazimo. Naime, gimbal je moguće postaviti u môd stabilizacije po jednoj, dvije ili po sve 3 osi.
Ako želite snimati sami sebe, korisno će biti zaključati os gimbala te ga postaviti u môd praćenja lica, a s obzirom na to da gimbal može stajati na stolu i bez tronošca, dobit ćete vrlo fluidan snimak.
Uz pomoć ovog gadgeta i mobitela s kvalitetnom kamerom, imat ćete dobar alat za video loganje, ali i više od toga.