Donedavno pomalo zapostavljena P serija iz Dellove ponude osvježena je novim IPS panelom, baš kao i mnogo popularnija Ultra Sharp (U) ponuda više klase koja cilja na polu-prefesionalce. Raspon dostupnih dijagonala je u 22, 23, 24 i 27 inča, mi ćemo se danas pozabaviti cjenovno vrlo primamljivim P2414H modelom…
Puno toga, ali ne baš sve: od ulaznih konektora tu su DVI, VGA i DisplayPort verzije 1.2a, no HDMI-ja nema
Balansirane specifikacije i cijena
Ugrađen je LG-jev AH-IPS panel, matrica koja daje sjajne vizualne performanse i pripada višoj kategoriji IPS panela, dosad rezerviranoj uglavnom za profesionalne monitore. P2414H se vanjskim linijama i dizajnom savršeno uklapa u Dellovu „vojsku klonova“. Sve je tu manje-više dobro poznato. Već standardno odličan stalak sa opcijom pivotiranja, robusna izrada od kvalitetne plastike, s ekranom presvučenim anti-reflektivnom folijom koja vrlo dobro upija okolnu svjetlost. Kako bi Dellov paket bio potpun tu je i 4 portni USB 2.0 HUB (3 downstream i 1 upstream priključak) koji praktično služi kao ekstenzija USB utorima računala, idealno da se ne moramo stalno saginjati ispod stola i tražiti utore na „PC kanti“.
Iako bismo sada već voljeli vidjeti podršku za USB 3.0, ona je još uvijek rezervirana za top klasu. S obzirom na cijenu, opremu i performanse ovog monitora to uopće ne čudi. Od ulaznih konektora tu su DVI, VGA i DisplayPort verzije 1.2a. HDMI priključka nema. U pakiranju, uz monitor, osim standardnog VGA kabela dolazi isporučen i DisplayPort kabel pa dodatna kupovina za digitalnu konekciju više nije obavezna. OSD izbornik je ostao nepromijenjen, pregledan i intuitivan u sva svoja 4 glavna podizbornika. Navigacija je brza pa je do bilo-koje postavke moguće doći u svega tri klika. W-LED pozadinsko osvjetljenje osigurava i malu potrošnju struje, mi smo na tvorničkim postavkama izmjerili potrošnju od svega 22,2 W.
Uniformnost osvjetljenja po površini ekrana kreće se unutar granice od 3 luksa za bijelu i 0.2 luksa za crnu boju, što su rezultati koje smo dobili mjereći statički ANSI kontrast na šahovnici sa 9 polja. Statički kontrast (ovisno o kalibraciji) kretao se oko deklariranih 1000:1, što je iznenađujuće visoko s obzirom da su stvarne brojke često ispod onih koje se reklamiraju. Usporedimo li ga s popularnim modelom U2312HM (monitor koji svakodnevno koristimo) napredak u odnosu kontrasta definitivno je primjetan u korist P2414H, na kojemu je i zloglasni IPS glow efekt znatno manje izražen. Ipak reprezentacija boja s tvorničkim postavkama nije idealna (primjetno kada neke nijanse bijele boje sadrže žućkaste primjese) pa smatramo kako je potrebno poigrati se s postavkama i pravilno podesit gammu.
IPS za igrače
Dell P2414H zasigurno nije zamišljen kao gamerski monitor. Vrijeme odziva IPS matrice u usporedbi s TN modelima nikada neće biti identično. No, ma koliko se trudili, pokušavali i tjerali se primijetiti zamagljene konture objekata koji se brzo miču po ekranu, mi to nismo uspjeli. Pokrenuli smo PixPerAnov autić (overdrive je po defaultu uključen) i uhvatili nekoliko slika fotoaparatom (da se uvjerimo kako nam umor ne zavarava oči i um) i eto ga, mali „duh“ automobila je tu no uz znatno manji „blur“ nego je to uobičajeno.
Napominjemo kako na RTC (Response Time Compensation) nije moguće utjecati u samom izborniku, on je uvijek uključen i želite li na to utjecati morate pristupiti servisnom izborniku (kombinacijom tipki) no kako ta procedura utječe na jamstvo, nećemo je opisivati. Kada govorimo o kašnjenju signala za gaming, treba razlikovati dva osnovna: ulazno kašnjenje i odziv. Ulazno kašnjenje je vrijeme potrebno da monitor/tv isporuči signal sa nekog ulaznog konektora elektronici panela dok je odziv definiran brzinom promjene boje (zakretanja) panela.
Ulazno kašnjenje P2414H kreće se oko 22 ms , tipično vrijeme kod LCD LED televizora je okvirno 25-35 ms što svrstava Dellov monitor visoko na listu želja svakog gamera koji traži performansi prikaza iznad mogućnosti TN monitora. Zaključujemo da je P2414H gamerski monitor, bio to Dellu cilj ili ne.