Za razliku od većine drugih gotovih računala koja obično testiramo, ponajprije namijenjenih gamerima i kućnim korisnicima, računala namijenjena profesionalnom korištenju u prvi plan stavljaju neke sasvim druge osobine. Prije svega stabilnost i pouzdanost, uz što bolje performanse. Ovdje sama estetika i nije toliko važna, nego funkcionalnost.
Računalo za profesionalce
FuturaIT u svojoj ponudi ima veći broj Workstation PC računala koja su prije svega namijenjena profesionalnom korištenju. Bilo da govorimo o 3D animaciji, obradi slika, videa ili razvoju igara, ova bi vam računala trebala omogućiti odlične performanse uz uzornu stabilnost i odgovarajuću opremljenost.
Testirali smo jedan ovakav Futurin Workstation PC koji se temelji na vrlo moćnim hardverskim komponentama, prije svega AMD-ovom procesoru Ryzen 9 7950X s 16 jezgri i Nvidijinoj grafičkoj kartici RTX 4080 Super. Nadalje, svakako jedna od ključnih prednosti ovog računala je ugrađenih 48 GB radne memorije, što je memorijska konfiguracija na koju nismo navikli, a omogućuju je noviji moduli kapaciteta od 24 GB.
Kod računala ovakve namjene svakako je bilo ključno osigurati pouzdan i stabilan rad, te odgovarajuće hlađenje ugrađenih moćnih komponenti. U tu svrhu odabrano je relativno neugledno, ali vrlo funkcionalno i prostrano Endorfyjevo kućište s dobrim potencijalom za hlađenje komponenti. S prednje strane kućišta nalazimo tri ventilatora, a sa stražnje strane jedan, što jamči vrlo dobar protok zraka.
Za potrebe hlađenja procesora ugrađeno je vrlo kvalitetno Be Quietovo vodeno hlađenje s 240 mm radijatorom. Ovakav hladnjak omogućuje moćnom procesoru s 16 jezgri da dosegne puni potencijal. Računalo je općenito vrlo stabilno u radu i temperature svih komponenti su u vrlo prihvatljivim granicama. Konačno, stabilnom radu pridonosi i ugrađeno napajanje snage 850 W s dobrom energetskom učinkovitošću po 80+ Gold standardu.
Snage velikog broja jezgri
Vratimo li se malo korištenoj hardverskoj platformi koja je srce ovog računala, možemo reći kako je riječ o najnovijoj AMD-ovoj AM5 platformi. Već smo spomenuli procesor, odnosno 16-jezgrenog Ryzena 9 7950X. Riječ je o najmoćnijem profesionalno orijentiranom consumer procesoru Zen 4 generacije.
Dosta je zanimljiv odabir matične ploče. Odabrana je Asusova matična ploča TUF serije koja se oslanja na B650 chipset. Možda bismo kod računala primarno profesionalne namjene očekivali i ploču više klase. S druge strane, ovakav odabir omogućio je moćniji procesor i bržu grafičku karticu u okviru zadane cijene. Ugrađena ploča nudi sasvim dobre mogućnosti, podržava PCIe 5.0 za NVMe diskove, ukupno do 192 GB radne memorije, kao i sve novije grafičke kartice.
Na stražnjem panelu također imamo DisplayPort i HDMI videoizlaze, kao i dva USB-C priključka. Ploča je vrlo dobro opremljena, premda bismo voljeli vidjeti veći broj PCIe 5.0 priključaka za diskove i više USB priključaka na stražnjem panelu. Važno je spomenuti podršku za WiFi 6E i Bluetooth 5.3, što ovom računalu osigurava modernu bežičnu povezivost. Što se tiče žične mreže, na raspolaganju vam je samo jedan 2,5 GB LAN priključak.
Odlične performanse
AMD-ov Ryzen 7950X ne spada više među najnovije AMD-ove procesore, no sa svojih 16 jezgri i 32 threada je i dalje jedan od najbržih consumer procesora za profesionalnu uporabu. Vidljivo je to i po rezultatima testiranja u aplikacijama koje se oslanjaju na brzinu svih dostupnih jezgri. Bilo da je riječ o renderingu, video kodiranju ili drugim zahtjevnim zadaćama. Svemu pridonose i dosta visoke radne frekvencije do 5,7 GHz. Ovaj je procesor pritom i poprilično energetski učinkovit.
Osim toga, ono što svakako većim dijelom utječe na vrlo dobre performanse u profi okruženju svakako je i ugrađenih 48 GB brze DDR5 radne memorije. Premda bismo više voljeli vidjeti 64 GB memorije, u svakom slučaju je 48 GB više od uobičajenih 32 GB. Osim toga, ovdje je ugrađena prilično brza DDR5 memorija koja radi na 6.000 MHz. Osim procesora sa što većim brojem jezgri, danas je za što bolje performanse u profesionalnom okruženju iznimno važna i što brža grafička kartica.
U ovom slučaju, riječ je o Palitovoj verziji Nvidijine RTX 4080 Super. Riječ je o vrlo sposobnoj i moćnoj grafičkoj kartici s podrškom za DX12 i naprednoj podršci za ray tracing. Ono što je velika prednost RTX 4000 serije kartica temeljenih na arhitekturi Ada Lovelace su odlične performanse u renderingu i ponajviše modernim AI aplikacijama. Svakako valja napomenuti kako ova kartica posjeduje i 16 GB brze GDDR6X videomemorije. Premda ovo računalo i nije ponajprije namijenjeno igranju najnovijih igara, jasno je kako kombinacija moćnog procesora i RTX 4080 Super grafičke kartice i po tom pitanju daje odlične rezultate. Očekivano, nije osobito jeftino, ali smatramo kako je ovdje veliki plus i uključena licenca za Windows 11 Pro.