Svaki audio-video entuzijast bi lagao kada bi rekao da nije sa nestrpljenjem čekao dan kada će uređaj kutije šibice moći zadovoljiti sve njegove multimedijalne potrebe. Ok, vjerojatno se pitate, a što je sa svim onim Android playerima veličine USB sticka, s Raspberry Pijem ili smart TV platformama. Odgovor je – nisu Intelovi i nemaju Windowse kao podlogu. Minix Z64 prvi je uređaj ove vrste (primarno mediaplayer, a onda PC) koji u perolakoj kategoriji nudi sve, baš sve, jer je u osnovi pravo računalo pogonjeno četverojezgrenim Atom procesorom (Intel Bay Trail arhitektura), intelovom HD grafikom te dolazi sa službenim Windowsima 8.1 (uz najavljenu nadogradnju na Windows 10)…
Straga Tu je i podrška za Wi-Fi n standard, te LAN priključak, HDMI 1.4 i audio izlaz
Redefinicija HTPC-a
Želite li gledati lokalne TV programe kroz softver nekog mediacentra i snimati ga lokalno, gledati 3D Blu-ray film (ne .iso, već klasični optički medij) rijetko koji mediaplayer će to moći učiniti. Ovom uređaju je dovoljno dodati USB TV tuner ili vanjski čitač i problem je riješen. Prije ili kasnije susretnete se s nekim zadatkom koji dedicirani player ili Smart TV ne podržava i vraćate se na početak – to može samo PC. Minix Z64 je punokrvno računalo, možete ga zalijepiti na stražnju stranu nekog monitora i utaknuti tipkovnicu i miš ili ga sakriti na policu ispod TV-a. Vrijeme boota je suludo brzo, od pritiska na tipku power do potpunog ulaska u Windowse izmjerili smo svega 13 sekundi. Uređaj je nečujan u radu (nema aktivno hlađenje) i troši svega 10-tak W pod punim opterećenjem dok u prosjeku potrošnja iznosi tek 6 W. Zaista nevjerojatno.
Idealno za 24/7 rad. Uređaj ima podršku za WiFi „n“ standard (streamali smo FullHD bez ikakvog problema i prekida signala) te štedljivi Bluetooth 4.0, tu je naravno i LAN priključak. Količina RAM-a je uvjetno rečeno manji nedostatak obzirom da Z64 ima samo 2 GB (iako za multimediju ovo uopće nije bitno) kao i tek dva USB priključka. USB utore ćete ubrzo popuniti pa je USB HUB kupovina koju ćete morati odmah obaviti uz Minix Z64. Interna memorija je 32 GB i s instaliranim OS-om, XBMC-om ostaje vam više no dovoljnih 22 GB slobodnog prostora. Za najnužnije programe dovoljno, dok ćete za pohranu i skladište trebati eksterni disk ili NAS.
Na prednjoj stranici nalazi se IR senzor, no budite upozoreni, on ne radi. Zašto? Pa Z64 model dolazi u dvije verzije s Androidom i s Windowsima kao operativnim sustavima. Prva je jeftinija (logično) i IR port je funkcionalan samo pod Androidom. Ako vam pada na pamet naknadna instalacija Windowsa na jeftiniji Android model (tehnički je izvedivo, ali ne i službeno podržano) savjetujemo da to ne radite zbog potencijalnih problema kod instalacije i bootloadera. U biti, za razliku u cijeni dobivate original Windowse 8.1 i osiguran prelazak na Windows 10 (potvrđeno od proizvođača).
Sprijeda Dva USB priključka za reprodukciju multimedije, te čitač microSD kartica
XBMC aka KODI u punom sjaju
Problem kod svih Android mediaplayera može biti pouzdanost u radu kao i nemogućnost instalacije različitih plug-inova za Kodi (XBMC je promijenio ime, sada se zove Kodi). A prava snaga Kodija leži u dodatnom softveru, zajednici i podršci koja na Androidu jednostavno kaska. Tako iz nekih repozitorija (neslužbenih) nije moguće instalirati pluginove u Kodi ako je uređaj na Androidu, Z64 u Windows varijanti rješava taj problem u potpunosti.
KUTIJICA Uređaj je nečujan u radu (nema aktivno hlađenje) i pod punim opterećenjem troši oko 10 W
Moćno oružje iz kutije šibica
Jedna od najimpresivnijih karakteristika ovog uređaja je – cijena. No performanse ne pate. Čak i ako mislite koristiti Z64W kao desktop računalo smatramo ga vrlo solidnim izborom. Naravno Intelov NUC (i3/i5) je kompletno rješenje, ali razlika u cijeni nije mala. Ako sagledate sve što se kod Z64 nudi, uključujući i legalan softver, ovo je sjajna ponuda za svakog tko traži all-in-one sistem. PC ili HTPC, svejedno. U Kodiju smo isprobali klasičan frame packing 3D (čitaj: pogledali Exodus: Gods and Kings Blu-ray.iso težak 45,5 GB) ali i 3D video u side-by-side i top-bottom inačicama sa 1080p rezolucijom, video je tekao glatko bez gubljenja frameova, uz visoku oštrinu slike u sva tri slučaja. Također smo isprobali i 4K (H.264 kodek) sadržaje te ostali ugodno iznenađeni.
Slika je fluidna i dinamična. Ako su vam apetiti apsolutni kada je multimedija u pitanju, ipak nemojte očekivati da će raditi 4K u HFR-u (filmovi poput Hobbita u 48 FPS-a) na Minixovom uređaju. Za to će biti potreban HDMI izlaz verzije 2.0 kojeg trenutno imaju jedino Nvidijine grafičke kartice iz serije GTX 970/980 pa bi HTPC konfiguracija za HFR 4K trebala biti temeljenja isključivo na tom hardveru. No, obzirom da ove filmove možemo nabrojati na prste jedne ruke, investicija u high-end hardver za ovu svrhu ne bi bila baš logična. Kada bismo išli tim putem, isplativije bi bilo kupiti dedicirani Blu-ray reproduktor. HEVC kodek je također podržan i Z64W je spreman za nadolazeću generaciju novo-kodirane multimedije.