Pipo više nije novo ime na hrvatskom tržištu – pogotovo u prenapučenom cjenovno povoljnom segmentu, a ovaj put smo odlučili isprobati njihov high-end model P1 sa četverojezgrenim RK3288 procesorom koji kuca na 1,8 GHz sa Mali T764 četverojezgrenim grafičkim podsustavom. Kao što smo već navikli kod no-name-brand proizvođača, tehničke specifikacije djeluju obećavajuće. Uz 2 GB radne memorije i 32 GB prostora za pohranu, tu je naravno i mini HDMI izlaz, te micro USB ulaz za spajanje USB periferije putem OTG kabela.
Nisu zaboravljene ni sitnice poput Bluetootha i GPS-a. Kvaliteta izrade je zadovoljavajuća, s metalnim stražnjim poklopcem i teksturiranim plastičnim rubovima za bolji grip, koji doduše umanjuju dojam kvalitetne izrade. Straga se uz LED bljeskalicu nespretno smjestila kamera od 8 MP s izbočenom lećom koja samo čeka da bude izgrebena ili razbijena. Zanimljivo je da je uz tipke za stišavanje zvuka smještena i ESC tipka za povratak u izbornicima. Uz utor za micro SD karticu ugrađeno je i 32 GB memorije od kojih je 22 GB dostupno korisniku.
Retina rezolucija u drugačijem pakiranju
Uređaj se puni putem dediciranog adaptera s posebnim priključkom, što može biti nezgodno ukoliko adapter ne ponesete sa sobom, a usfali vam „struje“. 9,7-inčni ekran se diči retina nazivom iz razloga što nudi identičnu rezoluciju od 2048 x 1536 piksela kao i novije generacije iPada. Kutovi gledanja njegovog IPS panela su široki, a oštrina i reprodukcija boja su na visokoj razini. Nema ugrađen senzor ambijentalnog osvjetljenja pa je svjetlinu ekrana potrebno podešavati ručno. I na maksimalnoj svjetlini, rad vani je otežan a u ekstremnim situacijama i nemoguć, no u hladovini, prikaz je sasvim solidan.
Straga: Unatoč ne tako tankom profilu, leća kamere ipak nije stala unutar kućišta, te je nezgodno izbočena i sklona ogrebotinama
Obavezni Android
Srce ovog tableta je Android 4.4.2 s tim da Pipo nudi djelomično prilagođeno sučelje i widgete, no u biti se većinom radi o „čistom“ Android iskustvu. Izbornik je dostupan na hrvatskom jeziku, tipkovnica je već uobičajena Androidovska te omogućuje lagano tipkanje, bilo u portretnom ili položenom položaju, obzirom da se radi o 4:3 omjeru stranica ekrana – što znači da je 16:9 video obrubljen crnim trakama. S prednje strane nalaze se i dva stereo zvučnika skrivena iza tankih mrežica koji daju očekivani zvuk bez basova i sa iskričavim visokim tonovima.
Mnoštvo priključaka: Kao i svi jeftiniji tableti, opcija za povezivanje ne nedostaje. Nedostatak je što se punjenje vrši putem posebnog strujnog adaptera
Trajanje baterije nije svijetla točka Pipo P1 tableta, tako da možete očekivati da ćete ga pri intenzivnom korištenju morati puniti nakon cca. 5 sati. S druge strane performanse četverojezgrenog procesora i Mali grafike su izvrsne, tako da se sve igre i aplikacije vrte bez problema, a tome pomaže i 2 GB ugrađene memorije. Osjeća se zamjetno grijanje s desne strane tableta pri intenzivnijem korištenju, no ne toliko da bi bilo neugodno - ono što jest neugodno je masa od preko 600 g što ovaj tablet u jednu ruku čini robusnim, no s druge strane i napornim za dugotrajno držanje i korištenje u pokretu.
Posjedujete li 4K monitor ili televizor, P1 se hvali mogućnošću reprodukcije 4K videa iz H.265 i HEVC formata preko HDMI-ja – nešto što je rijetkost među tabletima – valjda jednako rijetka pojava kao i 4K zasloni kod korisnika.