LG-jev G Pad 8.3, predstavljen 2013. godine bio je jedna od svijetlih točaka tabletnog svijeta te se i danas može naći po pristojnoj cijeni ispod 2.000 kuna u trgovinama. LG G Pad 8.0 4G nije njegov nasljednik već spada u nešto nižu kategoriju s ekranom rezolucije 1280 x 800 piksela te 1 GB RAM-a i s četverojezgrenim procesorom koji kucka na 1,2 GHz.
U cijelosti je izrađen od plastike mat površine koja je solidna, ali ostavlja pomalo „šupalj“ osjećaj. Prednjica je u potpunosti prekrivena staklom uz monolitni izgled ekrana koji svoje rubove otkriva tek uključivanjem. Dimenzije i masa ovog 8-inčnog tableta omogućavaju da se drži jednom rukom iako pomalo nategnuto, a korisnici s manjim rukama ipak će za to biti zakinuti. Na vrhu se pod istim poklopcem nalazi utor za microSD i SIM karticu kao i 3,5 mm priključak za slušalice. Micro USB je smješten s donje strane, a na desnoj pri vrhu ekrana su ON/OFF tipka i tipke za glasnoću. Straga su kamera od 5 megapiksela (bez bljeskalice) te zvučnici.
Kao što je to već uobičajeno kod LG-ja, nema fizičkih tipki za kontrolu instaliranog Androida 4.4.2. Pri dnu se nalaze home, back, recent apps tipka, kao i tipka za otvaranje dvije aplikacije odjednom – svaka u svom prozoru. Na žalost, rezolucija je nešto niža pa rad s dvije aplikacije nije tako ugodan kao kod modela s Full HD ili višom rezolucijom zbog oštrine i čitljivosti manjih fontova.
Kutovi gledanja LG-jevog IPS ekrana su definitivno bolji od jeftinijih TN matrica, no u tom segmentu ipak ima prostora za poboljšanja. Maksimalna svjetlina je vrlo dobra i vrlo upečatljiva pri korištenju u zatvorenom prostoru, no izlaskom na otvoreno, vrlo reflektivan premaz čini ekran gotovo nečitljivim unatoč velikoj svjetlini. Podržan je i Knock Code koji omogućava otključavanje zaslona jednostavnim tapkanjem po njemu.
Jedna od onih sitnica koje su naočigled tako beznačajne i jednostavne, no pri korištenju tako logične da se čovjek pita – kako se nitko toga nije prije sjetio. Kvaliteta kamera dovoljna je za osnovno fotografiranje i snimanje videa pri dobrom svjetlu – uostalom kao kod većine tableta, a nije ugrađena ni bljeskalica što mu ne pomaže pri fotkanju u uvjetima lošijeg osvjetljenja.
Pod istim poklopcem SIM kartica za 4G povezivanje i mjesto za microSD karticu
Što se performansi ugrađenog četverojezgrenog procesora tiče, tablet je brz kad se u pozadini ne odvijaju nikakve operacije, no prilikom multitaskinga budite spremni na trzave animacije – svemu tome ne pomaže „samo“ 1 GB radne memorije koja je zapravo nekakav minimum za bilo kakav normalan rad.
S druge strane očito je kako se radi o nezahtjevnoj hardverskoj platformi u pogledu potrošnje energije jer trajanje ugrađene baterije od (nazivno ne baš velikih) 4.200 mAh je stvarno izvrsno. Izdržat će i cijeli dan mučenja bez problema.
Pogledamo li cijenu, obzirom na rezoluciju zaslona i ugrađeni čipset rekli bismo – ništa posebno, no uzmete li u obzir da je ugrađena 4G povezivost putem SIM kartice, odjednom u odnosu na konkurenciju cijena mu postaje vrlo povoljna. Istina, i običan Wi-Fi model možete „nakačiti“ na mobilni telefon i na taj način surfati, no mnogi zaboravljaju kako funkcija Access Pointa na mobilnim uređajima cucla puno (ionako nedovoljno jake) baterije. Ne bismo imali ništa protiv voice mogućnosti – istina da korištenje 8-inčnog tableta kao telefona nije baš ergonomično rješenje, no od viška glava ne boli.