Apple iPhone SE je mješavina najnovijeg čipseta A13 Bionic, koji je doista iznimno snažan, i dvije godine starog iPhone 8 modela od kojeg je posudio oblik, ekran i kamere. Da li Vam Apple brand (koji uz prestiž donosi i najbolju trgovinu aplikacijama kao i vrlo kvalitetan ekosustav) znači više od popisa specifikacija? Ako da, onda je ovo možda telefon za Vas. Drugima bi mogle zasmetati zastarjele mogućnosti i nedostatak nekih sada uobičajenih opcija.
Metalac i šminker
Ako vam Apple iPhone SE izgleda poznato, razlog leži u činjenici da je dizajn posudio od, sad već u smartphone svijetu vremešnog, iPhone 8 telefona. Staklo s prednje i stražnje strane drži na okupu metalni aluminijski okvir, a vrlo tanko kućište zapravo izgleda jako dobro. Naš je testni primjerak stigao u crvenoj boji i cjelokupni paket je primamljiv. Telefon je malen za trenutačno poimanje smartphonea, a uz to je i klizav kao i većina staklenih modela.
Dojam kvari prednja strana na kojoj se za današnje standarde nalazi premaleni 4,7 inčni ekran. Nema popularnog dizajna od ruba do ruba, već telefon ima pozamašnu bradu s home tipkom i ujedno tipkom za otključavanje telefona (Touch ID) te s visokim čelom u kojemu je smještena i selfie kamera.
Minimalizam: na stražnjoj strani logo i kamera i to jedna
Sa stražnje se strane nalazi logo jabuke, jedna stražnja kamera te bljeskalica. S donje strane nalaze se lightning port za punjenje i stereo zvučnici. S lijeve strane telefona su tipke za glasnoću i prekidač kojim možete utišati telefon odjednom, dok je s desne strane power tipka. Telefon ima IP67 certifikat, što znači da je otporan na zalijevanje i prašinu, no nemojte s njim roniti.
Flagship čipset
Glavna snaga modela SE nalazi se u moćnom Appleovom čipsetu, A13 Bionicu koji je izrađen na 7 nanometarskom procesu i ima snažnu grafičku karticu, te općenito iznimne performanse. Uz snažan procesor, telefon dolazi i s 3 GB radne memorije što je za iOS dovoljno. Što se tiče interne memorije, postoje opcije od 64, 128 i 256 GB.
Zaigrali smo Asphalt 9 i Overdox te odvrtjeli niz benchmarka i rezultati su impresivni. Nažalost, tome doprinosi i nešto niža rezolucija ekrana.
Novi iPhone koji kod nas košta skoro 1000 kuna više nego u SAD-u dolazi s HD ekranom, što na 4,7 inčnom ekranu zadovoljava Retina naziv. Sam ekran je IPS, ali za razliku od iPhonea 8, nema ugrađen 3D Touch. Od novih mogućnosti, ekran dolazi s TrueTone prilagođavanjem. Ima staromodni 16:9 omjer stranica, a da li zbog njega ili ispoliranog Apple softvera i kvalitete ekrana, tijekom tipkanja nismo imali puno grešaka u pisanju.
Stare kamere
Svijet kamera na pametnim telefonima možda se najbrže mijenja, a u tom segmentu Apple polako zaostaje jer većina i low end modela sada dolazi s do četiri kamere, a više su i rezolucije te čipovi. S druge strane, mogli bismo podržati argument da osim glavne kamere kod svih tih ostalih uređaja tri preostale kamere zapravo nisu zadovoljavajuće kvalitete.
12 megapikselna kamera preuzeta s iPhone 8 uređaja
Stražnja kamera je identična onoj s Apple iPhone 8 uređaja. Ima Sony senzor od 12 megapiksela i f/1.8, ali i optičku stabilizaciju te odličan autofokus. Iako ima samo jednu stražnju kameru, moćan čipset omogućuje kvalitetne bokeh fotografije temeljene na izračunima. Dostupna je i opcija Smart HDR-a s nove iPhone 11 generacije. S druge strane, nema noćnog moda. Kamera isporučuje vrlo dobre fotografije u dobrim svjetlosnim uvjetima, a može uloviti i pristojne noćne slike.
Na iPhoneu SE možete snimati i 4K video u 60 frameova. Ukupno, dojam je lošiji zbog samo jedne kamere, ali njena ukupna izvedba neće razočarati iako nije na flagship nivou.
Prednja kamera ima 7 megapiksela i također je posuđena s modela iPhone 7 i 8. Promjena na selfie kameri u odnosu na starije telefone je u dodanoj mogućnosti portreta odnosno bokeh snimke. Problem je i dalje u aplikaciji kamere u kojoj nisu dostupne sve opcije, pa ponekad morate otići u postavke telefona.
Ono što smo primijetili je da Apple snima vrlo realistične fotografije koje izgledaju prirodno i bez nabrijanih boja, nema puno šuma i imaju kvalitetan kontrast. Sviđa nam se i kvaliteta selfie fotki. Iphone se najviše muči po mraku, što je vidljivo u dinamičkom kontrastu.
Kao i svi iPhone modeli, SE dolazi s najnovijim 13.4.1 softverom i svim mogućnostima koje novi softver donosi. Primijetili smo da nam je home tipka u mnogome olakšala navigaciju pa se ne moramo toliko oslanjati na swipanje. I dalje je trgovina aplikacijama superiorna s najvećim brojem dobro provjerenih aplikacija. I dalje Touch ID radi dosta dobro, ali ponekad budi Siri. Tri su lock screen ekrana, notifikacije kao centralni, kamera na desnu stranu i today na lijevo. S home tipkom se vratila i navigacija koja na toj tipki gasi aplikacije, a dvostrukim klikom poziva multitasking ekran.
Od ostalih stvari vrijedi spomenuti solidne slušalice koje se spajaju na lightning konektor. Tu je i mogućnost brzog i bežičnog punjenja, no za to će trebati kupiti dodatni hardver. iPhone SE podržava Bluetooth 5.0, najnoviji ax Wi-Fi standard te NFC potreban za Apple Pay funkcionalnost. Baterija ima samo 1821 mAh, što znači da brutalnu snagu čipseta nije bez punjača u blizini pametno trošiti na igre. U ostalim slučajevima trebala bi vam izdržati jedan dan.
Ukupno se radi o jako zanimljivom telefonu koji kod nas ipak ima previsoku cijenu za ono što na papiru nudi. Teško je osporiti da izgleda privlačno, da je hardverski jak i da stare kamere s par novih mogućnosti rade vrlo dobro. Ako želite iPhone i ne možete si priuštiti novi, nećete biti razočarani SE modelom. Za smartphone entuzijaste koji prate najnovije trendove i opcije u mobitelima, iPhone SE neće ispuniti sva Vaša očekivanja.