Ekstra dosljedan
No pričekat ćemo najavu novog flagshipa (XZ Pro?) na MWC-u da bismo dobili potvrdu naših slutnji. U međuvremenu smo se družili s vremešnom Sony Xperijom XA1, koja je od izlaska smanjila cijenu, ali ostala konkurentna u svom cjenovnom rangu. Radi se o modelu koji prati stare dizajnerske postulate Xperije, s iznimkom nedostatka rubova sa strane. Upravo zbog dizajna na ovom modelu nećete naći senzor otiska prstiju, koji se ustalio na mnogo slabijoj i jeftinijoj konkurenciji.
Naime, Sony obično senzor za otisak prsta smješta sa strane na gumb za paljenje/gašenje i on je uglavnom rezerviran samo za top modele. S pozitivne strane, kvaliteta je izrade odlična, a valja istaknuti i da mobitel ima gumb za paljenje kamere, čime se malo koji mobitel izuzev Sonyjevog može pohvaliti. Kad smo već spomenuli kameru, moramo priznati da nas je malo razočarala. Unatoč impresivnoj razlučivosti od 23 MP, dojam je da se muči s ekspozicijom u dnevnim uvjetima. U noćnim uvjetima i zatvorenom prostoru fotografije znaju biti pomalo mutne, ali je plus to što boje izgledaju življe nego na drugim modelima.
Prednja kamera dovoljno je oštra, no opet – ima problema s ekspozicijom – i potrebno je igrati se s postavkama da bi se ostvarili optimalni rezultati. Opcije kamere svejedno su šture, a performanse lošije nego što smo očekivali, što potvrđuje staru recenzentsku tezu da nije sve u brojkama na papiru. Performanse procesora na sintetičkom testu pak među najboljima su na testu. Ovaj vas mobitel neće razočarati pri svakodnevnom multitaskingu. Sony Xperia XA1 dosta se brzo prebacuje između aplikacija iako nije toliko brza pri njihovu otvaranju. Izdvojili bismo aplikaciju PlayStation putem koje se iz daljine može upravljati omiljenom konzolom. Što se ekrana tiče, tu nismo bili toliko zadovoljni s odzivom i pomalo ispranim prikazom boja.
Zato je test baterije bio nešto iznad prosjeka iako je Sony Xperia XA1 imala najmanji kapacitet baterije na testu – 2300 mAh.