Pametni telefoni branda Cubot prilično su omiljeni domaćim korisnicima koji žele dobiti uređaj pristojnih značajki po povoljnoj cijeni i ne žele se dovesti u situaciju da si čupaju kosu iz očaja ako se razbije, padne u more ili ga netko ukrade, kao što bi to bio slučaj sa skupim flagshipovima razvikanih brandova. U Cubot R9 koji smo dobili na test ugrađen je Mediatekov MT6580 procesor. Radi se o procesoru za entry-level uređaje koji je na tržište izašao 2015. godine kao jedan od posljednjih četverojezgrenih procesora napravljenih po ARMv7 arhitekturi i 28 nm procesom. Ima 2 GB LPDDR2 RAM-a te 16 GB memorije s utorom za MicroSD kartice HC standarda, što znači maksimalnih 32 GB dodatne memorije. Podržava dvije SIM kartice, te WiFi b/g/n i Bluetooth 4.0, no ne i 4G mrežu.
CUBOT R9 dolazi s dopadljivim dizajnom no glavni adut mu je cijena
Sa stražnje strane nalazi se 13-megapikselna kamera koja će dati dovoljno dobre rezultate ako imate puno svjetla i snimate mirnom rukom. Zumiranje slike i u takvim uvjetima otkriva „zamusane“ detalje koji su izraženiji u slabijim svjetlosnim uvjetima. U oči upada i LED bljeskalica natprosječne snage od 500 mA koja će pomoći pri večernjim snimkama na srednjoj udaljenosti. Ispod njih nalazi se čitač otisaka prstiju koji je novost za Cubot u ovom cjenovnom segmentu. S gornje strane nalazi se mikro B USB utor i priključak za slušalice, a s donje strane rupice za mikrofon i mono zvučnik. Ne preporučujemo slušanje preko zvučnika iznad 60% snage jer kvaliteta brzo počne opadati. S prednje strane nalazimo 5-megapikselnu kameru koja, kao i stražnja kamera, žrtvuje kvalitetu, a za selfije koristi nešto „mekšu“ LED bljeskalicu kako bi selfiji bili postojani i u večernjim satima. Kako je već tradicionalno na kineskim mobitelima, prednja kamera ima i lako uočljiv gumb za „uljepšavanje“ tijekom slikanja koji će kožu dodatno zamutiti brišući s nje sve detalje.
Ekran je 5-inčni, HD rezolucije (1280x720), sa staklom zaobljenim na rubovima, takozvani 2.5D. Svjetlina je solidna te se boje ne gube ni pri oštrijim kutovima gledanja. Stražnji poklopac je plastični i može se skinuti kako bi se došlo do utora za SIM i MicroSD kartice te promjenjive baterije skromnog kapaciteta 2600 mAh. Uz mobitel se dobije još i prozirna maska s podebljim vrhovima.
BLJESKALICA PREDNJE KAMERE prilično će vam pomoći u fotkanju selfija
Android na mobitelu je noviji 7.0 Nougat u gotovo standardnom izdanju bez većih modifikacija. Tijekom korištenja mobitela primijeti se „zrelost“ procesora koji se muči držati korak s našim pretraživanjem po menijima te je cijelo iskustvo puno kratkih čekanja zbog kojih ponekad niste sigurni jeste li kliknuli željenu stavku ili niste.
Ako od mobitela tražite glazbu, gledanje videa na YouTubeu, slikanje u dobrim svjetlosnim uvjetima, guglanje, praćenje Facebooka te naravno razgovaranje i pisanje poruka, ovaj mobitel će vas zadovoljiti. Uostalom, što možete dobiti bolje za 850 kuna?