Googleova linija Android mobitela odskače od konkurencije boljom optimizacijom bloatwareom neopterećenog sustava te nižom cijenom. Problem je što Googleovi mobiteli u Hrvatskoj većinom nisu dostupni. LG Nexus 5X prije je iznimka nego pravilo, a i on je bio dostupan tek uz ekskluzivan ugovor s jednim od operatera. Googleove perjanice možete, naravno, naručiti i preko interneta, no onda se morate kockati s garancijom ako nešto slučajno pođe po zlu. Zato je Google prije dvije godine lansirao Android One inicijativu. Google na sebe preuzima teret dizajniranja, razvoja, marketinga i podrške za Android mobitele, dok ih drugi proizvođači-partneri proizvode. Iako nisu dio službene Nexus i Pixel serije, Android One mobiteli omogućuju čisto Android iskustvo te u isto vrijeme dobivaju nadogradnje. S time da se, naravno, mogu lakše nabaviti u manje razvijenim zemljama nego službena Googleova linija mobitela.
General Mobile brand Android One mobitela već se dokazao u matičnoj zemlji Turskoj pa je sad došao i kod nas. U slučaju ovog modela, radi se o phabletu srednje klase koji je dostupan za manje od 2000 kuna. Je li vrijedan tih novaca?
Generalno jako dobro
Na kvaliteti izrade nije se štedjelo. Robustan phablet s prednje je strane zaštićen Corning Gorilla Glass 4 staklom, a sa stražnje ima ugodnu matiranu pozadinu. Bočna strana sazdana je od metala. Usto, mobitel se s dizajnerske strane može podičiti zanimljivim detaljima: hrapavom površinom gumba za uključivanje/isključivanje te antenskim linijama na gornjoj i donjoj strani. Vrlo smo zadovoljni i postotkom površine ekrana u odnosu na veličinu uređaja. 5,5-inčni ekran FullHD rezolucije može se pohvaliti odličnom svjetlinom i vjernom reprodukcijom boja. Gledanje filmova i igranje igara na njemu posebna je poslastica. Glazba na priloženim slušalicama i zuvčniku je glasna, ali krči na najjačim postavkama. Isto tako, svaki put kad stavite slušalice nasumično će uključiti neku od pjesama na uređaju, što nas je prilično iritiralo.
GM Plus 5 d pogoni osmojezgreni procesor Qualcomm Snapdragon 617 u paru s 3 GB RAM-a, što znači da nema problema s pokretanjem grafički zahtjevnih igara (mi smo se zabavljali s Implosionom), a svakodnevni rad s uredskim aplikacijama i društvenim mrežama je fluidan. Dakako, uređaj je malo sporiji u odnosu na vrh ponude (npr. Samsung Galaxy S7), ali sveukupno radi se o pristojno brzom mobitelu.
Konkretno, GM Plus 5 d će se u prosjeku uključiti za 36,7 sekundi, a isključiti za 22 sekunde. Kamera će se upaliti nakon 2,3, a Facebook za 4,2 sekunde. Uređaj smo testirali i na sintetičkim benchmarkovima. GM Plus 5 d postigao je 27714 bodova na Antutu (nije mogao pokrenuti 3D test) i 404 na 3DMark: Slingshot ES 3.1 testovima. Na Vellamo Metal testu GM Plus 5 d dobio je 1163 boda, na Multicoreu 1245, a Browser (Chromeu) 2726 bodova.
Unatoč velikom ekranu, litij-polimerska baterija od 3100 mAh držat će ovaj mobitel na životu cijeli dan. I još malo. Pri normalnom dnevnom korištenju, sa stalno uključenim Wi-Fijem i maksimalnom svjetlinom (ali i novim načinom uštede baterije na Nougatu), baterija nam se za 1,5 sat korištenja društvenih mreža, 1,5 sat korištenja internetskih preglednika i pola sata uporabe kamere, od 100 % ispraznila na 30 %. U PC Mark testu baterija je izdržala 4 sata i 13 minuta, što znači da bi, uz dodatne optimizacije, mogla trajati i dva dana. S druge strane, s pomoću načina za brzo punjenje, baterija se od nule do stotke napunila za sat vremena i 59 minuta.
Otporan na budućnost
GM Plus 5 d ima dvije kamere od 13 MP. Stražnjom kamerom nismo bili pretjerano razočarani, ali ni oduševljeni. Na fotografijama nedostaje oštrine (za fotoaparat od 13 MP), detalja i živosti boja. Fotografije se dodatno pogoršavaju u lošim svjetlosnim uvjetima. Prednja je prilično dobra selfie kamera.
Dodamo li svemu ovome redovitu Android nadogradnju, USB-C utor, brzi 4G internet Cat 7 kategorije i proširivost memorije za 128 GB putem microSD kartice, dobivamo jasan odgovor na pitanje postavljeno u uvodu teksta. Da, GM Plus 5 d itekako je vrijedan uloženog novca.