Iako uglavnom pokrivamo gaming laptope, njihov dizajn i funkcionalnosti značajno ih ograničavaju u svakodnevnim zadacima koje od laptopa očekujemo, ponajprije kod prenosivosti, a kamoli kod trajanja baterije ili glasnoće. S druge strane, ultrabook linija često radi dizajna žrtvuje performanse i izlaze koji su vam potrebni za rad.
Dynabook Portege linija je upravo zato zlatna sredina u ponudi te vam nudi velik broj pogodnosti, iako se potraga za savršenim modelom nastavlja jer bismo i ovdje voljeli vidjeti neka unaprjeđenja. Model koji imamo na testu je Portege X40-J-15Y te se radi o laptopu koji se nije mnogo mijenjao dizajnom kroz zadnjih par generacija, no ipak ima moderne detalje koji ga podižu. Kućište laptopa je mješavina plastike i metala, gdje je stražnji poklopac od čvrste plastike koja se lagano skine. Laptop je tamnoplavi s matiranim odsjajem, a ističe se samo srebrno obojani poklopac šarke sa stražnje strane, kao i ogromni Dynabook logo preko poklopca.
Nadogradnja: Laptop je iznimno jednostavno nadograditi bilo da se radi o RAM, SSD ili WiFi karticama.
Kad otvorimo laptop, dočekuje nas 14” FullHD 16:9 zaslon IPS tehnologije koja nudi solidnu maksimalnu svjetlinu za jasan rad, kao i dobre kuteve gledanja. Omjer zaslona, pogotovo za segment u kojem se natječe, stavlja ga malo iza konkurencije s obzirom da su laptopi sa 16:10, pa čak i sa 4:3 omjerima ponovno postali vrlo popularni, a istovremeno se takvi zasloni rješavaju velike plastične brade na dnu koja ostaje kod ovog modela. Iznad zaslona imamo web kameru i IR sustav za brzo otključavanje licem Windows Hello, koji radi sasvim solidno. Sama kvaliteta kamere nudi dobre performanse u gotovo svakom osvjetljenju, no riječ je o 720p kvaliteti koja jednostavno nema detalje, već je slika uvijek lagano mutna.
Tipkovnica je zato vrlo ugodna za tipkanje, s razmaknutim gumbima kako bi se izbjeglo slučajno pritiskanje više slova. Tipkovnica nema numpad dio s obzirom na veličinu laptopa, a neki specijalni gumbi su malo razbacani s desne strane, tako da ćete morati potražiti gdje je primjerice „page up“. Srećom, imamo više razina pozadinskog osvjetljenja koje radi sasvim solidno. U sredini tipkovnice je malen kontroler za npr. miš na koji se možete brzo naviknuti te što ga jače pritisnete u nekom smjeru, tako laptop reagira u sustavu, primjerice brzinom pokazivača. Ispod tipkovnice je manji touchpad s fizičkim gumbima za klikanje. Brzo reagira na sve Windows geste i dovoljno je responzivan za svakodnevno korištenje, a na sebi ima i senzor za otključavanje laptopa otiskom prsta koji radi vrlo brzo.
Malo o hardveru
Stražnja strana je od crne plastike te se lagano skida skidanjem vijaka. Ovdje vidimo zašto je sve tako responzivno, jer laptop koristi Intel i7-1165G7, drugi najjači procesor u toj kategoriji (28 W snage) kojim se osiguravaju performanse, a istovremeno hlađenje ovog ventilatora može pratiti korak u realnim aplikacijama zahvaljujući dvjema toplovodnim cijevima i solidnom heatsinku. Sa 4 jezgre i 8 dretvi se svi zadaci brzo obavljaju, a Intel UHD grafika osim laptopa može podržati još tri zaslona. Dolazi sa 16 GB DDR4 memorije s brzinom rada od 3.200 MT/s, a ima slobodan SO-DIMM utor za nadogradnju kada vam to bude potrebno. Velika baterija i stvarno bogate mogućnosti uštede energije u Dynabook aplikacijama omogućuju dug rad i nisku potrošnju kad god vam performanse nisu na prvom mjestu. Tu je i najnoviji AX201 WiFi 6E kontroler, tako da ćete još dugi niz godina dobivati najbolje performanse preko konektivnosti ovog laptopa. Smatramo kako se radi o laptopu za dugogodišnju uporabu čemu svjedoči i certifikat za MIL-STD-810G standard.