Skromniji pripadnik Inspiron serije skromniji je samo po performansama dok je po kvaliteti izrade i dizajnu opasno blizak Dellovim modelima s i5 procesorima znatno više cijene. Istina, materijali nisu iz više kategorije, tj. nedostaje mekani i matirani finiš unutarnje stranice kao na premium Inspiron modelima, no on je zamijenjen teksturiziranom i čvrstom plastikom koja ostavlja odličan dojam. Odličnim nam se čini i matirani trackpad pristojne veličine, koji je lagano ulegnut u kućište čime jasno raspoznajemo njegove gabarite.
DOTA2, čak i CS:GO
Matirani finiš je nešto većeg trenja pa nam multitouch geste ponekad laganije zapinju. Tipkovnica je, međutim, klasična chicklet pune QWERTZ veličine s dodatnim numpadom s desne strane. Jedini kompromis su nešto manje kursorske tipke koje se pak nalaze na tipičnom mjestu za laptope, ispod desne shift tipke. Ekran na svojih 15,6 inča prostire piksele u 1366 x 768 rezoluciji, što je prosjek za ovu kategoriju. Iznadprosječni su kutovi gledanja i jačina osvjetljenja, no uz rubove ekrana primjećujemo lagano slabije osvjetljenje na koje smo brzo navikli. Glossy ekran pruža nešto bolji kontrast, no lošiju vidljivost ako se odlučite prijenosnik koristiti u eksterijeru.
TRACKPAD: Odličan trackpad pristojne je veličine i bolji od nekih koje nalazimo kod konkurencije iz viših kategorija
Broadwell i3 procesor nosi jednaki 15 Wattni TDP kao i prethodnik, no pri većem taktu od 2 GHz i novi proces proizvodnje od 14 nm. Performanse su osjetno bolje, a najveća prednost leži u novijoj HD 5500 grafici koja je nešto ozbiljnije integrirano rješenje. Iako ovo nikako nije gaming laptop, bez problema smo pokrenuli DOTA2 i LOL u nativnoj rezoluciji s nekim postavkama čak poguranim na high dok je CS:GO u nativnoj rezoluciji ostao zakovan u medium postavkama. Framerateovi su uglavnom bili debelo iznad 30 fps s tek ponekim opadanjima na oko 20 fps. Obzirom na procesor, 4 GB RAM memorije se čini kao logičan izbor te pruža dobre performanse. Performanse su ponajviše zadržane zbog konvencionalnog WD 1 TB HDD-a, koji je nešto tiši od nekih drugih modela.
Lagan upgrade
Za upgrade na SSD treba odvojiti samo dva vijka na donjoj stranici, gdje se također može i pristupiti RAM memoriji. Hladnjak je klasičnijeg bočnog ispuha te se pri relativno intenzivnom korištenju Inspiron 5558 slabije zagrijava. Primijetili smo samo zagrijavanje s donje strane, što je tipično za laptope dok je gornja stranica gdje se nalazi tipkovnica i trackpad ostala relativno hladna. Kopiranjem na hard disk primijetili smo također zagrijavanja na mjestu gdje bismo odložili desni dlan. Redovnim korištenjem pak ispod desnog dlana bismo osjetili samo vibracije harda. Inspiron 5558 dolazi s predinstaliranim Ubuntuom kojeg smo koristili jedno kraće vrijeme nakon čega smo ga zamijenili Windowsom 10.
TANKO KUĆIŠTE: Iako smo daleko od ultrabook teritorija, 5558 je relativno tanak za svoju klasu
Oba operativna sustava su radila očekivano obzirom na performanse laptopa, pri čemu je Ubuntu imao nešto brže vrijeme paljenja. Aplikacije se pale nešto dulje, zbog nešto dužeg vremena učitavanja s HDD-a dok je nakon učitavanja rad veoma fluidan. Novija procesorska generacija je donijela i nešto nižu potrošnju, a time i dobru autonomiju od gotovo četiri i pol sata. Standardno ostalim Dellovim modelima, 5558 dolazi s 36 mjeseci garancije.
Maloprodajna cijena:
3.199,00 kn