AMD već duže vrijeme nije konkretno obnovio FX seriju procesora, već s vremena na vrijeme dobijemo lagane promjene koje se najčešće odraze na radne taktove, trunčicu bolje IPC performanse i potrošnju.
Upravo to su donijela i dva nova AMD-ova procesora koja se kriju pod oznakama FX-8320E i FX-8370E, no bez poboljšanja IPC performansi budući da je riječ o postojećoj i nepromijenjenoj arhitekturi, te pripadajućoj AM3+ platformi. Još prije smo se (testiranjem FX-8350) upoznali s arhitekturalnim promjenama koje je donijela Piledriver serija, a one su se uglavnom ticale izmjene nedostataka Bulldozer arhitekture. Ukratko rečeno, IPC performanse su lagano porasle, FPU i INT planiranje je doživjelo promjene na bolje, dok je L2 memorija postala efikasnije. Par godina kasnije, dobili smo dva na početku spomenuta modela s nešto laganijim izmjenama.
Vjerojatno ste primijetili novi sufiks “E” u imenima ovih procesora, koji upućuje na energetski prihvatljivije modele, odnosno smanjeni TDP sa 125 W na 95 W. AMD je pored toga poradio i na frekvencijama, tako da jači FX-8370E model kuca do 4,3 GHz, dok slabiji FX-8320E radi na 4,0 GHz pod Turbo frekvencijom. Kako bi se ipak zadržali na tih 95 W TDP-a, procesori u ovoj “E” seriji neće tako često i dugo biti gurani na maksimalno deklarirane vrijednosti Turbo frekvencije, što je zapravo i logično, budući da je riječ o Bulldozer arhitekturi.
Osam jezgri za overclocking
Oba procesora imaju osam jezgri sačinjenih od 4 modula, pri čemu se u njima nalaze dvije integer jezgre. Proizvodni proces je i dalje 32 nm, a ukupan broj tranzistora prelazi jednu milijardu. Oba procesora i dalje imaju vrlo dobre overclocking performanse te su sposobni postići 4,8 GHz radnog takta bez ikakvoga problema, a upravo zbog toga nam je slabiji i jeftiniji FX-8320E postao favorit. Taj model je za otprilike 400 kuna jeftiniji od FX-8370E, pa tako dobijete praktički isti procesor za puno manju cijenu, pogotovo ako ćete se poigrati s overclockiranjem uz preporuku nešto kvalitetnijeg hladnjaka za procesor. Uz 4,6 GHz i osam jezgri, igranje ili ozbiljan posao (3D rendering, video obrada) neće biti apsolutno nikakav problem za jedan od ova dva modela, što možete vidjeti i u tablicama s rezultatima testiranja. Ono što se nije uspjelo promijeniti, pogotovo kada je u pitanju overclocking, jeste potrošnja ovih procesora.
Unatoč manje deklariranom i više “obuzdanom” TDP-u, generalno gledajući, novi FX-8320E i FX-8370E i dalje troše dosta više od konkurencije. No, postoji i svjetla točka u ovoj priči, jer u usporedbi s gotovo tri godine starim FX-8350, oba modela troše minimalno 50 W manje u odnosu na njega, što je itekako vidljivi napredak. I dok nas AMD s vremena na vrijeme zabavlja “renoviranim” modelima FX procesora, FM2+ i AM1 platformama, naše iščekivanje njihovih potpuno novih flagshipova sve više raste, a kako stvari stoji, iako je još daleka, 2016. godina bi nam mogla donijeti upravo to.