Hrvatski gaming startup Gaming Battle Ground

Hrvatski gaming startup Gaming Battle Ground

Od ideje do gotove platforme u 12 mjeseci

Kompetitivni gaming je već nekoliko godina u vrtoglavom porastu te stoga prava pomama za eSports događanjima i vezanim projektima nimalo ne čudi. Jedan od njih jest i Gaming Battle Ground, platforma za organizaciju turnira u videoigrama iza koje stoji mladi tim iz Zagreba, Osijeka i Beograda – akteri naše ovomjesečne cool priče.

gbg

 

“Casual” kompetitivni gaming

Idejni kreator ovog projekta je Luka Ciganek, diplomirani magistar informatike koji se trenutačno bavi poslovnim aspektom svojeg startupa. Također je i dugogodišnji gamer koji je imao mnoštvo prilika vidjeti kako njegovi prijatelji sudjeluju na raznoraznim turnirima. “Iako su bili odlični gameri, profesionalni igrači bi ih uvijek pobijedili”, otkriva. Zbog toga je odlučio stvoriti platformu na kojoj će, kako kaže, “svaki gamer dobiti mogućnost zarade novca od igranja igara bez obzira na razinu vještine koju posjeduje”. Od toga je prošlo oko godinu dana, a Ciganek je u međuvremenu pronašao ekipu s kojom je krenuo u svoju poslovnu pustolovinu. Uz njega, GBG tim danas čine Ivana Breček, diplomirana ekonomistica i suosnivačica tvrtke zadužena za marketing, Kristijan Šimenić, informatičar koji obnaša funkciju CTO-a zaduženog za tehnološku strategiju te njegov kolega u struci Stefan Novaković koji razvija samu aplikaciju. Do Ivane i Stefana je došao na preporuku zajedničkih prijatelja dok se Kristijan sam javio timu nedugo nakon pokretanja projekta. Njih četvoro čini današnju jezgru Gaming Battle Ground tima, a uz njih na projektu još rade honorarni dizajner te savjetnici za tehničku izvedbu platforme i korisničko iskustvo. Kako sami kažu, našli su se jer su “svi u timu od malena gameri kojima je ideja platforme koja svim gamerima omogućuje priliku za zaradom djelovala privlačno” te predstavlja nešto u što svi vjeruju.

GBG 2

 

Organizacija i igranje turnira

Sam sustav u biti funkcionira prilično jednostavno te je osim pojednostavljivanja sudjelovanja u turnirima za igrače dizajniran i da olakša život organizatorima. Na turnire organizirane pomoću GBG-a se načelno svatko može prijaviti, platiti naknadu za sudjelovanje i igrati za nagradu. Isto tako bilo tko može organizirati vlastiti turnir po bilo kojim kriterijima te uzeti postotak od naknada za prijavu dok ostatak ide u nagradni fond. Iz GBG-a kažu da im je trenutačni prioritet rast korisnika platforme tijekom beta faze testiranja te usavršavanje iste. Kao glavni kratkoročni cilj tvrtke ističu etabliranje Gaming Battle Grounda kao “jedinstvene platforme koja sve igrače uvodi u svijet kompetitivnog gaminga”, bilo kroz igranje u manjim turnirima ili organizacijom natjecanja. S tim u vezi trenutačno rade s raznoraznim profilima istaknutih pojedinaca u igraćoj zajednici te manjim zajednicama za koje smatraju “da trebaju nešto poput GBG-a” pa da im olakša sve aspekte održavanja eSports događanja. Dugoročno, svoju platformu žele pretvoriti u “sinonim za organizaciju i igranje turnira”, kako je to sročila Breček.

GBG 3

 

Startup-friendly zemlje

Gaming Battle Ground startup je pokrenut u Londonu, što je lokacija na koju su se prema Brečekinim riječima odlučili “jer je Ujedinjeno Kraljevstvo zemlja koja je izuzetno prijateljski raspoložena prema startupima”. Tvrtka je nedavno otvorila i podružnicu u Sofiji nakon što je tamo dobila investiciju od bugarskog “startup akceleratora” Eleven. Na upit zašto većinski hrvatski startup nije fizički prisutan u Lijepoj našoj samo odmahuju rukom. “Hrvatska je izrazito nepovoljna za otvaranje i funkcioniranje vlastite kompanije”, objašnjava Brečak. Ova mlada ekipa koja posebno ističe velik broj mladih ljudi s dobrim idejama i željom za radom kao najveću kvalitetu hrvatske startup scene smatra kako naša država “još uvijek nije na razini na kojoj bi trebala biti da je možemo smatrati ‘startup friendly’ scenom”. Zaključili su da u Hrvatskoj ne bi imali dovoljnu podršku sustava te su se odlučili na preseljenje na sjever Europe.
Beta verzija Gaming Battle Grounda je lansirana 1. rujna od kada njegovi kreatori organiziraju po jedan turnir tjedno kako bi je mogli adekvatno testirati. Još jedan bitan aspekt bete jest taj što im ista omogućuje “razvoj aplikacije u skladu s povratnom informacijom korisnika” kako bi finalan proizvod ispunio što više očekivanja publike. Trenutačno podržane igre su League of Legends, Hearthstone, Counter Strike: Global Offensive te DOTA 2. Brečak otkriva kako će nakon službenog lansiranja, koje je planirano za početak studenog, proširiti i na druge igre. Kako kaže, konačan cilj razvojnog tima jest “podržavati svaku igru koju casual kompetitivni igrači žele igrati”. Razvoj za sada teče prema planu, tim više što je u praksi započeo tek prije nekoliko mjeseci, a prva funkcionalna verzija GBG-a je izbačena još prije šest tjedana.

GBG 4

Jednostavnost: Gaming Battle Ground aplikaciju karakterizira jednostavan dizajn i pregledno sučelje (gore). Na turnire organizirane pomoću GBG-a se načelno svatko može prijaviti, platiti naknadu za sudjelovanje i igrati za nagradu

 

Sudbonosno “da”

Za svoj početan uspjeh u pokretanju tvrtke i pronalaženju prvih investitora djelomično zahvaljuju i Founder Instituteu čija ih je edukacija, kako kažu, “uvela u svijet startupa”. GBG otkriva da su se u sklopu FI programa uvjerili koliko je svjetska startup scena izazovno mjesto za opstati, no i naučili kako se nositi s različitim izazovima. Svojim kolegama savjetuju da temeljito ispitaju tržište prije nego što se odluče na realizaciju svoje ideje odnosno ispitaju konkurenciju i utvrde po čemu se od nje razlikuju. Za sljedeći bitan korak ističu okupljanje tima čiji članovi moraju jednako jako vjerovati u svoju ideju i viziju jer će se “vrlo brzo morati priviknuti na konstantno radno vrijeme, uspone i padove i nepredviđene situacije”. Greške su, kažu, neizbježne, no bitno je da se na njima uči. Još jedna neizbježna stvar u ovom poslu su odbijanja pa iz GBG-a posebno ističu kako ne treba odustajati od dobre ideje. Prema Brečekinim riječima, “najviše ćete čuti riječ ‘ne’, no imajte na umu da vam je dovoljno samo jedno ‘da’”.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • Muzej povijesti videoigara u centru Zagreba

    Više od 3000 relevantnih i atraktivnih izložaka iz svijeta videoigara od svibnja će biti prikazano u novom zagrebačkom muzeju.

  • Serija AOC GAMING G42 monitora donosi visoku frekvenciju osvježavanja svim gamerima

    AGON by AOC predstavlja novu G42 seriju u svojoj mainstream liniji AOC GAMING, koja uključuje modele 24G42E (23,8 inča /60.5 cm), 25G42E (24,5 inča/ 62,2cm) i 27G42E (27inča/ 68,6 cm). 

  • Redragon Pollux Pro Wireless

    Idealan početak moddinga

    Ova tipkovnica bit će idealna za one koji žele solidnu startnu investiciju, a s vremenom bi htjeli rastaviti tipkovnicu i vidjeti kako ju poboljšati.

  • CoolerMaster MK770 Wireless

    Vesela alternativa

    Ovaj veseli dizajn svakako će oživjeti vaš gaming setup, a CoolerMaster je stisnuo klasičan layout koliko je god bilo moguće, bez žrtvovanja funkcionalnosti.

  • Razer Deathstalker V2 Pro TKL

    Tanji i manji

    Tenkeyless opcija po nama nudi odličan kompromis dizajna i funkcionalnosti za gamere, pa i za one koji puno svakodnevno tipkaju.

  • White Shark Hamachi

    Kada želite sve

    White Shark nam donosi zanimljivu kompaktnu tipkovnicu koja ipak nudi nešto veći broj tipki, no i dalje zadržava iznimnu prenosivost.

  • Razer Blackwidow v4 Pro

    Centar pažnje

    Razer je novu Blackwidow tipkovnicu naoružao baš svime što bi vam moglo zatrebati, bilo da igrate ili imate ovo čudo ispred sebe u uredu.

  • Logitech G915 X Lightspeed

    Kada je život Makro

    Logitech ima osvježene modele tipkovnica u svojoj flagship ponudi, koje direktno ciljaju moderni gaming svijet.

  • Endorfy Thock TKL Wireless

    Samo odaberite veličinu

    Endorfy je zadnjih nekoliko godina počeo širiti svoju ponudu u kojoj se ova tipkovnica našla kao jedan od rijetkih mid-range modela na našem testu.

  • Usporedni test mehaničkih tipkovnica: Zima 2025.

    Velika borba funkcija i performansi

    Vrijeme je da pogledamo kakve se sve mehaničke tipkovnice mogu naći kod nas i kakve to korisnike točno ciljaju sa svojim specifikacijama

  • ADM Gaming High Range G227

    Moderno, brzo, tiho i atraktivno

    Tehnološki napredno mainstream računalo koje dolazi s najnovijim AMD-ovim Zen 5 procesorom, omogućuje odlične performanse u igrama i drugim zahtjevnim aplikacijama, atraktivnog je izgleda, a pritom radi tiho i ne troši mnogo energije.

  • ADM Gaming High Range G229

    Super isplativi mainstream gamer

    Odličan omjer cijene i performansi glavna je prednost ovog mainstream gaming računala. Za oko 1.000 eura možete očekivati vrlo dobre performanse u svim novijim igrama, a ključan nedostatak ovdje predstavlja korištenje nešto starije hardverske platforme.

  • Test modernih gaming računala: staro vs. novo

    Najnovije nije i najisplativije

    Može li nam mainstream računalo temeljeno na 3-4 godine starim komponentama i dalje omogućiti odgovarajuće performanse u igrama i drugim aplikacijama? Usporedili smo dva tehnološki različita mainstream računala opremljena starijim i novijim hardverom kako bismo doznali kolika je razlika u performansama, koje je isplativije, a koje ukupno bolji odabir za mainstream igrače.

  • White Shark Firecrest

    Za cjelodnevno igranje

    Jedan od najlakših headsetova za gaming koji smo imali prilike isprobati nudi solidan zvuk, niz mogućnosti povezivanja, odvojivi mikrofon i, kao što je uvijek slučaj s White Shark uređajima, vrlo pristupačnu cijenu.

  • Uskoro kreće šesti Global Game Jam u Novskoj

    Novo Global Game Jam natjecanje nudi bogate nagrade i prilike za karijeru u gaming industriji.

  • SUP3R5TROJ 2025: Slaganje konfiguracije

    Sve na svoje mjesto

    Prije nego krene prava gaming akcija, ovdje je prilika da se bolje upoznate sa svojim računalom

  • SUP3R5TROJ 2025: Najbrži gaming stroj u gradu

    VIDI gaming super-konfiguracija

    Moćno, brzo, super opremljeno i... vizualno najatraktivnije dosad! Složili smo najbolju Vidijevu superkonfu za gamere u 2025. godini. Osim najboljih mogućih performansi u igrama i drugim zahtjevnim aplikacijama, naše se računalo izdvaja spektakularnim izgledom s obiljem novogodišnjeg RGB blještavila

  • Vidilab doktor: Prijenosne gaming konzole

    Poštovani doktore,

    Redovito kupujem VIDI časopis i najviše me zanima PC PLAY dio. Volio bih da imate više igara u časopisu.

  • Test: White Shark Firecrest

    Za cjelodnevno igranje

    Jedan od najlakših headsetova za gaming koji smo imali prilike probati nudi solidan zvuk, niz mogućnosti povezivanja, odvojivi mikrofon i, kao što je uvijek slučaj s White Shark uređajima, vrlo pristupačnu cijenu

  • Novogodišnje tech odluke: Igre

    Igre koje čekamo

    Želimo ih ispod jelke već sljedećeg Božića

  • Lenovo Legion Go S: prvi ovlašteni SteamOS handheld treće strane koštat će 499 dolara

    Lenovo pokušava s eksperimentom. U svibnju će službeno postati prva tvrtka izvan Valvea koja će isporučiti prijenosno gaming računalo s fantastično jednostavnim SteamOS-om, kakav ima Steam Deck, umjesto Microsoft Windowsa. I to po cijeni od 499 dolara, čime će postati pravi konkurent Steam Decku, pridružujući mu se kao jedno od jeftinijih prijenosnih PC gaming uređaja na tržištu.

  • Asus predstavio nove gaming laptope s next-gen NVIDIA i AMD grafičkim čipovima

    Asus je na CES 2025 sajmu u Las Vegasu predstavio novu liniju svojih Zephyrus i Strix gaming laptopa u kojima se nalaze nove GPU, u laptop izdanjima, dakako, koje su NVIDIA i AMD također predstavili na CES-u. 

  • AMD predstavio nove gaming, mobilne i handheld procesore na CES-u

    Na otvaranju sajma CES 2025, AMD je podijelio uzbudljive najave i ažuriranja oko AMD Gaming i ponude računala s umjetnom inteligencijom.

  • Razerov novi Blade 16 laptop je njihov najtanji model dosad

    CES 2025 službeno je započeo i donio nove proizvode od Samsunga, LG-a i, sada, Razera. Imamo prvi pogled na novu generaciju Razer Blade 16 modela, za koji tvrtka tvrdi da je "najtanje Razer gaming prijenosno računalo ikad."

  • White Shark Falcon

    Napuštanje žica

    Sada je već zadnje vrijeme da se nadogradite na bežične slušalice koje rješavaju ključan problem ove periferije

  • White Shark Hamachi

    Puno za malo

    Iako bismo ovu frazu mogli reći za većinu White Shark proizvoda, ovo posebno vrijedi za novu White Shark Hamachi mehaničku gaming tipkovnicu. Ova kompaktna tipkovnica nudi, po nama, odličan omjer dimenzije, dostupnih tipki i mogućnosti, ugodan osjećaj tipkanja i atraktivnu RGB rasvjetu koja uistinu izgleda sjajno

  • Aqirys Zephyr

    Ultralagani gamer

    Bogato opremljen bežični gamerski miš povoljne cijene koji omogućuje jako dobre performanse i dolazi s posebnim dockom za punjenje baterije

  • Corsair M55 Wireless

    Pristupačni bežični gamer

    Svakako jedan od jeftinijih bežičnih gaming miševa s potpisom poznatog brenda iskazao  se vrlo dobrim performansama i predstavlja dobar odabir želite li se riješiti dosadne žice

  • White Shark Wakizashi

    Sitna, ali dinamitna

    Whte Shark Wakizashi taktilna je mehanička tipkovnica s plavim prekidačima za gamere. Dok tipkamo recenziju na ovoj TKL tipkovnici kompaktnih dimenzija, kolege nas mole da usporimo s tipkanjem po našem Wakizashiju koji donosi jedinstveni zvuk svakog klika na tipkovnici. 

  • White Shark Gorilla Pro

    Spremni za igru

    Svježe na test stigao nam je White Shark Gorilla Pro headset. Radi se o cjenovno pristupačnim bežičnim gaming slušalicama s odvojivim mikrofonom i hrpom značajki koje moderni gameri traže i očekuju od headseta za igranje. 

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.