Hrvatski gaming startup Gaming Battle Ground

Hrvatski gaming startup Gaming Battle Ground

Od ideje do gotove platforme u 12 mjeseci

Kompetitivni gaming je već nekoliko godina u vrtoglavom porastu te stoga prava pomama za eSports događanjima i vezanim projektima nimalo ne čudi. Jedan od njih jest i Gaming Battle Ground, platforma za organizaciju turnira u videoigrama iza koje stoji mladi tim iz Zagreba, Osijeka i Beograda – akteri naše ovomjesečne cool priče.

gbg

 

“Casual” kompetitivni gaming

Idejni kreator ovog projekta je Luka Ciganek, diplomirani magistar informatike koji se trenutačno bavi poslovnim aspektom svojeg startupa. Također je i dugogodišnji gamer koji je imao mnoštvo prilika vidjeti kako njegovi prijatelji sudjeluju na raznoraznim turnirima. “Iako su bili odlični gameri, profesionalni igrači bi ih uvijek pobijedili”, otkriva. Zbog toga je odlučio stvoriti platformu na kojoj će, kako kaže, “svaki gamer dobiti mogućnost zarade novca od igranja igara bez obzira na razinu vještine koju posjeduje”. Od toga je prošlo oko godinu dana, a Ciganek je u međuvremenu pronašao ekipu s kojom je krenuo u svoju poslovnu pustolovinu. Uz njega, GBG tim danas čine Ivana Breček, diplomirana ekonomistica i suosnivačica tvrtke zadužena za marketing, Kristijan Šimenić, informatičar koji obnaša funkciju CTO-a zaduženog za tehnološku strategiju te njegov kolega u struci Stefan Novaković koji razvija samu aplikaciju. Do Ivane i Stefana je došao na preporuku zajedničkih prijatelja dok se Kristijan sam javio timu nedugo nakon pokretanja projekta. Njih četvoro čini današnju jezgru Gaming Battle Ground tima, a uz njih na projektu još rade honorarni dizajner te savjetnici za tehničku izvedbu platforme i korisničko iskustvo. Kako sami kažu, našli su se jer su “svi u timu od malena gameri kojima je ideja platforme koja svim gamerima omogućuje priliku za zaradom djelovala privlačno” te predstavlja nešto u što svi vjeruju.

GBG 2

 

Organizacija i igranje turnira

Sam sustav u biti funkcionira prilično jednostavno te je osim pojednostavljivanja sudjelovanja u turnirima za igrače dizajniran i da olakša život organizatorima. Na turnire organizirane pomoću GBG-a se načelno svatko može prijaviti, platiti naknadu za sudjelovanje i igrati za nagradu. Isto tako bilo tko može organizirati vlastiti turnir po bilo kojim kriterijima te uzeti postotak od naknada za prijavu dok ostatak ide u nagradni fond. Iz GBG-a kažu da im je trenutačni prioritet rast korisnika platforme tijekom beta faze testiranja te usavršavanje iste. Kao glavni kratkoročni cilj tvrtke ističu etabliranje Gaming Battle Grounda kao “jedinstvene platforme koja sve igrače uvodi u svijet kompetitivnog gaminga”, bilo kroz igranje u manjim turnirima ili organizacijom natjecanja. S tim u vezi trenutačno rade s raznoraznim profilima istaknutih pojedinaca u igraćoj zajednici te manjim zajednicama za koje smatraju “da trebaju nešto poput GBG-a” pa da im olakša sve aspekte održavanja eSports događanja. Dugoročno, svoju platformu žele pretvoriti u “sinonim za organizaciju i igranje turnira”, kako je to sročila Breček.

GBG 3

 

Startup-friendly zemlje

Gaming Battle Ground startup je pokrenut u Londonu, što je lokacija na koju su se prema Brečekinim riječima odlučili “jer je Ujedinjeno Kraljevstvo zemlja koja je izuzetno prijateljski raspoložena prema startupima”. Tvrtka je nedavno otvorila i podružnicu u Sofiji nakon što je tamo dobila investiciju od bugarskog “startup akceleratora” Eleven. Na upit zašto većinski hrvatski startup nije fizički prisutan u Lijepoj našoj samo odmahuju rukom. “Hrvatska je izrazito nepovoljna za otvaranje i funkcioniranje vlastite kompanije”, objašnjava Brečak. Ova mlada ekipa koja posebno ističe velik broj mladih ljudi s dobrim idejama i željom za radom kao najveću kvalitetu hrvatske startup scene smatra kako naša država “još uvijek nije na razini na kojoj bi trebala biti da je možemo smatrati ‘startup friendly’ scenom”. Zaključili su da u Hrvatskoj ne bi imali dovoljnu podršku sustava te su se odlučili na preseljenje na sjever Europe.
Beta verzija Gaming Battle Grounda je lansirana 1. rujna od kada njegovi kreatori organiziraju po jedan turnir tjedno kako bi je mogli adekvatno testirati. Još jedan bitan aspekt bete jest taj što im ista omogućuje “razvoj aplikacije u skladu s povratnom informacijom korisnika” kako bi finalan proizvod ispunio što više očekivanja publike. Trenutačno podržane igre su League of Legends, Hearthstone, Counter Strike: Global Offensive te DOTA 2. Brečak otkriva kako će nakon službenog lansiranja, koje je planirano za početak studenog, proširiti i na druge igre. Kako kaže, konačan cilj razvojnog tima jest “podržavati svaku igru koju casual kompetitivni igrači žele igrati”. Razvoj za sada teče prema planu, tim više što je u praksi započeo tek prije nekoliko mjeseci, a prva funkcionalna verzija GBG-a je izbačena još prije šest tjedana.

GBG 4

Jednostavnost: Gaming Battle Ground aplikaciju karakterizira jednostavan dizajn i pregledno sučelje (gore). Na turnire organizirane pomoću GBG-a se načelno svatko može prijaviti, platiti naknadu za sudjelovanje i igrati za nagradu

 

Sudbonosno “da”

Za svoj početan uspjeh u pokretanju tvrtke i pronalaženju prvih investitora djelomično zahvaljuju i Founder Instituteu čija ih je edukacija, kako kažu, “uvela u svijet startupa”. GBG otkriva da su se u sklopu FI programa uvjerili koliko je svjetska startup scena izazovno mjesto za opstati, no i naučili kako se nositi s različitim izazovima. Svojim kolegama savjetuju da temeljito ispitaju tržište prije nego što se odluče na realizaciju svoje ideje odnosno ispitaju konkurenciju i utvrde po čemu se od nje razlikuju. Za sljedeći bitan korak ističu okupljanje tima čiji članovi moraju jednako jako vjerovati u svoju ideju i viziju jer će se “vrlo brzo morati priviknuti na konstantno radno vrijeme, uspone i padove i nepredviđene situacije”. Greške su, kažu, neizbježne, no bitno je da se na njima uči. Još jedna neizbježna stvar u ovom poslu su odbijanja pa iz GBG-a posebno ističu kako ne treba odustajati od dobre ideje. Prema Brečekinim riječima, “najviše ćete čuti riječ ‘ne’, no imajte na umu da vam je dovoljno samo jedno ‘da’”.

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • White Shark Wakizashi

    Sitna, ali dinamitna

    Whte Shark Wakizashi taktilna je mehanička tipkovnica s plavim prekidačima za gamere. Dok tipkamo recenziju na ovoj TKL tipkovnici kompaktnih dimenzija, kolege nas mole da usporimo s tipkanjem po našem Wakizashiju koji donosi jedinstveni zvuk svakog klika na tipkovnici. 

  • VIDI Hi-Tech Universe 2054 – Što nas čeka u području razvoja igara: Dominik Cvetkovski

    Gledajući u budućnost, vjerujem da nas čekaju promjene koje danas ne možemo ni zamisliti, no realno je očekivati kombinaciju VR-a, pametnih telefona, realistične grafike, imerzivnog igranja i umjetne inteligencije, kaže Dominik Cvetkovski, CEO tvrtke ANIQ.

  • 345 igara: superkolekcija koju morate imati

    345 koje morate imati

    Jeste li ih odigrali sve? Jeste li uopće čuli za sve? Donosimo vam gigantski popis od čak 345 igara koje, prema AI-u, morate imati. Od blockbustera poput Call of Dutyja i Grand Theft Auto V do uspješnica poput I Am Bread u kojoj igrate kao „feta kruva“. Sve su tu. Jesu li sve tu?

  • Periferija - Božićni palac gore za kupnju

    Periferija

    Računalna periferija pod svoje krilo stavlja veći broj uređaja, a gotovo se svi u ovo doba godine mogu naći na nekom obliku atraktivne akcije. Primarno se, naravno, misli na tipkovnice i miševe, a dobre slušalice s mikrofonom danas su u potpunosti zamijenile zvučnike. Ono što je nas obuzelo ove godine, svakako je i gaming kontroler kojim smo isprobali nebrojene PC naslove i možemo reći da sve radi bez puno razmišljanja, a lako možete i streamati igre putem GeForce Now aplikacije koja, kao i Steam, podržava kontrolere.

  • Laptopi - Božićni palac gore za kupnju

    Laptopi

    Kupnja prijenosnog računala danas nije mala investicija. Međutim, moderan i elegantan laptop može biti i iznimno vrijedan poklon u ovo božićno vrijeme. U današnje vrijeme, na tržištu doista ima ogroman broj različitih modela laptopa, od onih novijih, pa do nešto starijih. Bilo da laptop kupujete za sebe ili ga želite nekom pokloniti, odabrali smo par modela koji su opremljeni najnovijom tehnologijom i pružaju odličan omjer cijene, performansi, opremljenosti i naprednih mogućnosti.

  • Televizori - Božićni palac gore za kupnju

    Televizori

    Zašto kupiti više malih poklona kad možete kupiti jedan veliki za cijelu obitelj? Televizori su zadnjih godina dosta napredovali tehnološki, a cjenovno su postali znatno pristupačniji, pa su najnovije tehnologije poput Mini-LED pozadinskog osvjetljenja dostupnije za sve više korisnika. U lavini mogućnosti i cijena, pronađite onaj televizor koji odgovara vašim potrebama.

  • Recenzija: GuliKit KK3 Max kontroler

    Budućnost gaminga

    Ako ste mislili da su standardni kontroleri za današnje konzole imalo napredni, onda će vas modeli koje možete kupiti svakako iznenaditi.

  • Gaming u pokretu: Igranje u oblaku 2024.

    Bilo kuda, igre svuda

    Jedno je kada složite vlastiti high-end PC i možete sve igrati na max postavkama, no što ako dobivate slično iskustvo, a potreban vam je samo ekran?

  • AMD Ryzen 7 9800X3D: Najbrži gaming procesor

    Beskompromisno gamersko čudovište

    Najbrži gamerski procesor je stigao! 9800X3D je prvi procesor opremljen s drugom generacijom 3D V-Cachea, što omogućuje nenadmašne performanse u igrama. Ovaj procesor je iznimno brz i u svim drugim zahtjevnim aplikacijama, a overclockiranjem možete dodatno poboljšati performanse.

  • Test: Aqirys Ara

    Svestrane, jeftine i atraktivne

    Atraktivne i cjenovno pristupačne gamerske slušalice koje su kompatibilne s velikim brojem raznih uređaja, mogu se koristiti žično ili bežično, te omogućuju vrlo dobru kvalitetu zvuka.

  • VIDI Hi-Tech Universe 2054 – Što nas čeka u području Esports: Boban Totovski

    "Esport je u top 3 sportova na Olimpijadi, a IESF je priznata federacija svugdje u svijetu. Na istoj je razini kao i FIFA". Prema Bobanu Totovskom iz Međunarodne esports federacije, ovako izgleda esports za 30 godina.

  • Microsoft pokušava privući gamere: novi Game Assist dodatak za Edge

    Microsoft dodaje novu značajku u preglednik Edge koja bi mu mogla pružiti značajnu prednost nad Chromeom (i drugim rivalima), barem za PC gamere.

  • Logitech G435 gaming slušalice

    Vrlo često dobijemo upite o preporuci za bežične gaming slušalice i gotovo uvijek to budu upiti za cjenovno pristupačnije modele koji će istovremeno nudi dobru kvalitetu zvuka. S ovim G435 headsetom, Logitech nam je olakšao pronalazak odgovora. 

  • Savjeti za kupnju: Crni petak 2024.

    Svaki petak izuzetak

    Iako mnoga pravila o tome kako pristupiti kupovini na Crni petak uvijek ostaju ista, svake godine se dogodi neki novi pomak ili trend. Mi vam stoga donosimo savjete kako se pripremiti za mjesec kupovine i nabavke božićnih poklona za bližnje.

  • Steamova ugrađena opcija za snimanje igara sada je dostupna svima

    Snimanje igara putem Steama sada je službeno izašlo iz beta faze i dostupno je svim korisnicima, omogućujući igračima na PC-u, Macu i Steam Decku ugrađen način za snimanje i dijeljenje zvuka i videa iz svojih gaming sesija.

  • Antec CX800 RGB Elite

    Moderna atrakcija

    Nova generacija Antecovih mainstream gamerskih kućišta slijedi neke nove odrednice dizajna uz iznimno atraktivan izgled, veliku staklenu površinu koja omogućuje pogled u unutrašnjost računala i brojne RGB ventilatore.

  • Prvi dojmovi: Hisense 100E7NQ Pro QLED televizor stvoren je za gamere

    U VidiLAB je ekskluzivno na test pristigao ogromni 100-inčni QLED televizor E7N Pro koji predstavlja sam vrhunac Hisense QLED ponude. Nakon par sati prenošenja i raspakiravanja ovog malca širokog 240 i visokog 151 cm, bili smo spremni upaliti ga kako bismo testirali i otkrili zašto je baš E7N Pro stvoren za gamere u novoj generaciji Hisense televizora. 

  • AOC Agon Pro AG46UZCD

    Impresivan gaming velikan

    Za sve koji traže posebno veliku dijagonalu za najnovije igre i filmove, ovaj AOC-ov 45-inčni model predstavlja odličan odabir. Odlikuju ga atraktivan dizajn, provjerena OLED-ovski odlična kvaliteta slike i iznimne gaming mogućnosti.

  • Philips Evnia 49M28900L

    Jedinstven doživljaj igranja

    Ogromne dimenzije i superširoki format slike omogućuju jednu sasvim novu dimenziju igranja s ovim Philipsovim gigantskim gaming monitorom. Napredna QD-OLED tehnologija jamči vrhunsku kvalitetu slike, a pozadinsko osvjetljenje Ambiglow predstavlja dodatnu atrakciju.

  • Samsung Odyssey OLED G9 G95SC

    Gigantski OLED za igre i filmove

    Impresivni 49-inčni QD-OLED gaming monitor koji zahvaljujući superširokom formatu ekrana omogućuje izniman gaming doživljaj. Pritom posjeduje Samsungov Neo Quantum procesor slike i softversko sučelje Tizen, pa ga možete koristiti samostalno bez potrebe za spajanjem s računalom.

  • Asus ROG Swift OLED PG34WCDM

    OLED u top izdanju

    Jedan od najskupljih i najbolje opremljenih gaming monitora na tržištu zahvaljujući WOLED panelu najnovije generacije donosi iznimnu kvalitetu slike i izvrsne gaming mogućnosti. Ističe se i prilično osjetnom zakrivljenošću ekrana, kao i ekstravagantnim i bogatim opcijama po pitanju RGB osvjetljenja.

  • Samsung Odissey OLED G6 G60SD

    Brži od najbržih

    Najnovija generacija Samsungove QD-OLED tehnologije omogućuje ovom monitoru vrhunsku kvalitetu slike. Pritom osvježavanje slike od 360 Hz donosi iznimne gaming performanse i čini ovaj monitor jednim od najbržih OLED monitora na tržištu.

  • AOC Agon Pro AG276QZD

    Najpristupačniji gaming OLED

    Cjenovno nešto pristupačniji 27-inčni 1.440p gaming monitor prepoznatljivog dizajna temeljen na prvoj generaciji LG-eve WOLED tehnologije. Prije svega se ističe iznimnom brzinom odziva i 240 Hz osvježavanjem slike, što ga čini pravim odabirom za igranje bržih online igara.

  • Usporedni test OLED gaming monitora: Jesen 2024.

    Novi vladari gaming scene

    Testirali smo ponajbolje OLED gaming monitore na tržištu. Zahvaljujući OLED tehnologiji, ovi monitori omogućuju vrhunsku kvalitetu slike i donose superiorne gaming mogućnosti. Međutim, nisu bez mana. Razotkrivamo glavne nedostatke OLED monitora i odgovaramo na pitanje svih pitanja - isplati li ih se kupiti?  

  • Nova generacija: AMD Ryzen 9000 procesori

    Otvorena vrata entuzijastima

    Stigla je nova generacija AMD procesora sa ZEN 5 arhitekturom koja ove generacije donosi nižu potrošnju i bolje performanse.  

  • Samsung 65” QN900D 8K

    Kako izgleda vrh ponude

    Samsung je u svoju flagship ponudu počeo stavljati specifikacije koje su donedavno bile nezamislive, a i standardan sadržaj time dižu na novu razinu.

  • White Shark Aikuchi

    Aj’ kući igrati igre

    White Shark nam je poslao Aikuchi gaming miš koji pripada njihovoj premium liniji proizvoda, poznatoj i kao EShark. Lako ga je preporučiti svim igračima kojima u budžetu nema puno prostora za računalnu periferiju.

  • NOVI VIDI: AI obrazovanje i OLED monitori za gaming

    Usporedili smo najbolje OLED monitore za igranje, saznali koji hrvatski fakulteti i učilišta nude najbolje AI programe, istražili koji se najbolji laptopi nude studentima...

  • Otkrijte jesenske vikend oaze: najbolje destinacije za kratki bijeg u Hrvatskoj

    Nakon dugog i (pre)toplog ljeta, hladniji jesenski mjeseci predstavljaju savršeno vrijeme za vikend odmor. Temperature su ugodne, gužve na popularnim turističkim destinacijama se smiruju, a priroda polako odijeva svoje zlaćano, rujno ruho.

  • Brzi i lagani: Logitech G515 Lightspeed TKL gaming tipkovnica

    Sve što vam treba

    Logitech je u ovu kompaktnu gaming tipkovnicu upakirao sve tehnologije i mogućnosti koje modernom igraču trebaju u borbi, a viškove je srezao u korist jednostavnosti dizajna

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.