Iz LG-ja nam dolaze dva IPS monitora srednje klase s vrlo tankim obrubima ekrana, što može biti interesantna opcija ukoliko slažete multi-monitor konfiguraciju. Oba posjeduju VESA navoje pa ih je moguće montirati na različite vrste nosača. Za gamere koji ciljaju na Eyefinity ili Nvidia Surround stolni nosač za tri monitora u kombinaciji sa tankim obrubom daje nenadmašnu dijagonalu i nezaboravno iskustvo igranja…
Matirani premaz i „kino“ ekran
Ono što nam se oduvijek sviđalo kod srednje klase LG-jevih monitora je tzv. Cinema Screen odnosno marketinški naziv za tanki (u ovom slučaju aluminijski) obrub panela preuzet iz svijeta televizora. Estetski to djeluje vrlo high-tech, te u kombinaciji sa matiranim premazom monitor izgleda impresivno (crno) i dok je ugašen. 23MP65HQ je jeftiniji model koji se ni po čemu specifično ne izdvaja od 2013. serije LG-jevih monitora. Ono što se promijenilo u odnosu na prošlu godinu je oštrija konkurencija drugih brandova na tržištu u niskoj cjenovnoj klasi. Dell sada u svojoj (jeftinijoj) P seriji ima IPS panele (ironično – kupljene od LG-a) sa unaprijeđenom elektronikom.
To se očituje u brzini obrade ulaznog signala, ponekim specifičnostima u prikazu slike te znatno boljom opremljenosti i postolju monitora. LG-jevi stalci su uvijek bila kritična točka, i to kroz cijelu srednju klasu ponude. Karakteristikama prikaza, 23MP65HQ je solidan monitor uzmemo li u obzir današnje IPS entry-level modele. U cjenovnom razredu od 1000 do 1500 kuna polovica ponude monitora na tržištu otpada na IPS tehnologiju. To je pravo osvježenje u odnosu na prethodne godine jer čak i lošiji IPS-ovi imaju očite prednosti u performansama prikaza u odnosu na TN matrice. Kod oba LG-a IPS glow efekt gotovo je neprimjetan, uniformnost osvjetljenja je dobra (na modelima koje smo mi dobili na test) no precizna i detaljna reprodukcija tonova boje, poput beskrajnih nijansi ljudske kože rezervirana je samo za skuplji model…
HDMI i D-sub: Izostali su napredniji načini spajanja poput DisplayPorta
AH-IPS za šaku kuna
Za razliku od jeftinijeg modela, napredniji 24MP76HM u ničemu nije prosječan. Počevši od vanjskog izgleda sa prozirnim stalkom izrađenim od pleksiglasa, što vizualno odvaja ekran od površine stola pa sve do sirovih performansi prikaza. Cinema Screen i mat-premaz/folija su tu ali i ono važnije AH-IPS panel kakav dosada nismo vidjeli u ovako niskoj cjenovnoj klasi. Od konektora na poleđini prisutna su dva HDMI-ja i VGA dok su DVI i DisplayPort izostali, pa je LG teško shvatiti „ozbiljno“ na prvi pogled. Prikaz slike je vrlo oštar a LG se hvali flicker-free tehnologijom koja osigurava lakši fokus oka prilikom višesatnog rada. Čitati tekst na bijeloj podlozi zaista je ugodno na ovom modelu uz specijalni predefinirani režim rada.
Osim toga, i statički prikaz slika (fotografija) otkriva mnogo o sposobnostima ovog panela. To smo obavili uz profesionalne kalibracijske postavke (još jedan „feature“ kojeg LG specijalno ističe) direktno obavljene u tvornici. No bilo kako bilo, to nije garancija da ćete imati optimalnu sliku jer ona zavisi i o samom izvoru (niti je svaka grafička kartica identična). Zato smo se dodatno poigrali sa (naglašenim) utjecajem crvene boje i izradili vlastiti profil. Potencijal ovog monitora je golem, ipak neki modeli imaju problema sa LED cloudingom.
Ukoliko ste potencijalni kupac preporučamo da monitor pregledate (prikaz crne boje preko cijele površine zaslona) u trgovini, naravno ako vam prodavač to omogući. Biti ćete nagrađeni sa ponajboljim performansama prikaza slike koje se nude za traženi novac.