Njome ovaj ekran koristi tehnologiju usporedivu Samsungovim Neo QLED televizorima, pa bismo napokon i u svijetu računalnih monitora trebali doživjeti vrhunske HDR performanse usporedive s ponajboljim TV-ima.
Gigantskih 49 inča
Mini-LED Neo verzija Samsungova 49-inčnog gaming monitora zadržala je sve one pozitivne osobine svojega prethodnika, uključujući 5K ultrawide rezoluciju, izraženu 1000R zakrivljenost ekrana, 10-bitnu QLED VA matricu i brzinu osvježavanja slike od 240 Hz.
Futuristički je dizajn ostao nepromijenjen. Riječ je ogromnom gaming monitoru širine 1,2 m s vrlo dobrom ergonomijom i podesivom visinom te mogućnošću blagog zakretanja na jednu ili drugu stranu. Model koji smo testirali bio je bijele boje i taj ultraširoki gigant za svoj smještaj zahtjeva veliku površinu na radnom stolu, kako u širinu tako i u dubinu.
Kao dodatnu je atrakciju Samsung sa stražnje strane integrirao i tzv. RGB prsten, odnosno dio monitora koji plijeni pažnju atraktivnim RGB osvjetljenjem, a čiji intenzitet i bazične efekte možete podešavati u njegovu izborniku. Za podešavanje parametara slike koristi se maleni joystick pod monitorom, a na raspolaganju su vam i tri tipke za direktan odabir predefiniranih gaming profila.
Neo model u odnosu na prethodnika donosi i dosta značajnu novost u obliku podrške za HDMI 2.1. Na raspolaganju imate dva HDMI 2.1 priključka koja možete koristiti za spajanje kompatibilnih uređaja, poput Blu-ray playera ili igraćih konzola. Nažalost, maksimalna frekvencija osvježenja putem HDMI priključaka iznosi svega razočaravajućih 144 Hz pri nativnoj 5K rezoluciji, pa da ćete za 240 Hz i više morati koristiti isključivo DisplayPort priključak.
Blještavilo Mini-LED-a
Međutim, ovdje se glavna magija nalazi unutar kućišta, odnosno iza panela. Mini-LED osvjetljenje u kombinaciji s Full-array lokalnim zatamnjenjem s ukupno 2048 zona trenutno omogućuje ponajbolje HDR mogućnosti računalnog monitora spram konkurencije. Samsung nadalje navodi kako ovaj monitor može dosegnuti vršnu vrijednost svjetline od 2000 nita. Unutar izbornika monitora nalazimo posebnu opcije za kontrolu pozadinskog osvjetljenja, odnosno lokalnog zatamnjenja. Možete ju posve isključiti ili odabrati Auto, Low ili High. Opcija Auto u principu bi trebala automatski uključiti lokalno zatamnjenje prilikom prikaza HDR sadržaja i isključiti ga za SDR prikaz, ali se u praksi čini kako ono nikada ne bude do kraja isključeno. Nema dvojbe kako High opcija omogućuje najbolji prikaz HDR sadržaja uz izvrstan kontrast i iznimnu svjetlinu. Ovo je ponajbolji računalni monitor koji smo ikada vidjeli po pitanju kontrasta i prikaza tamnih tonova, stoga je prvi koji doista možemo preporučiti za HDR na računalu. Filmovi i HDR streaming sadržaj s YouTubea izgledaju moćno i živopisno, premda ćete zbog 32:9 formata uvijek s bočnih strana monitora vidjeti crne trake.
Novi Neo G9 omogućuje i jedan posve novi HDR doživljaj igara. Nažalost, podrška za HDR na razini Windowsa kao OS-a općenito nije najbolje riješena, a broj je računalnih igara s pravilno implementiranim HDR-om malen. Kao jedan svijetli primjer možemo istaknuti Cyberpunk 2077 koji na ovom monitoru uz uključen HDR stvarno izgleda spektakularno.
Za Odyssey G9 Samsung je predvidio dva predefinirana profila za prikaz HDR-a: Standard i Dynamic. HDR Standard po nama izgleda bolje iako ponekada pretamno, dok HDR Dynamic omogućuje najveću maksimalnu svjetlinu, ali u globalu djeluje prenaglašeno te se detalji u najtamnijim područjima primjetno gube.
HDR gaming
Moramo napomenuti kako će vam za potpuno korištenje svih gaming mogućnosti ovog 49-inčnog monitora biti potrebna grafička kartica najnovije generacije s podrškom za DSC (Display Stream Compression). DSC trenutno podržavaju AMD-ove grafičke kartice temeljene na RDNA i RDNA 2 arhitekturama (RX 5000 i RX 6000 serija) te Nvidijine RTX 2000 i RTX 3000 kartice (Turing i Ampere).
Samsungov G9 u Neo varijanti svakako spada u najbrže gaming monitore na tržištu. Kombinacija odlične brzine odziva i frekvencije osvježavanja od 240 Hz omogućuje iznimne gaming performanse uz sliku bez zamućenja i vrlo malen input lag. Unutar izbornika za podešavanje slike dostupno je nekoliko opcija za namještanje brzine matrice i overdrive algoritama poput Standard, Faster i Extreme. Opcija Standard idealno je rješenje za igranje s uključenim FreeSyncom s obzirom na to da nudi jako dobru brzinu odziva uz minimalnu pojavu neželjenih overdrive artefakata. Faster omogućuje još brži odziv, ali su anomalije u prikazu uočljivije, dok je Extreme opcija u praksi neupotrebljiva.
G9 Neo podržava FreeSync Premium Pro, ali je i G-SYNC compatible monitor. Drugim riječima, moći ćete koristiti tehnologiju za sinkronizaciju brzine osvježavanja monitora s brzinom grafičke kartice bez obzira koristite li AMD-ovu ili Nvidijinu karticu. Napomenimo kako je opcija za podešavanje brzine odziva nedostupna prilikom korištenja VRR tehnologije, pa monitor automatski koristi Standard opciju. Još smo unutar izbornika pronašli posebnu opciju za kontrolu VRR tehnologije koju možete uključiti ako imate problema s treperenjem slike prilikom korištenja FreeSynca ili G-SYNC-a.
Na kraju možemo ustvrditi kako je Neo G9 još bolja verzija već ionako vrhunskog 49-inčnog gaming monitora. Mini-LED ima ipak svoju cijenu, pa je tako Neo G9 prilično skup monitor, osjetno skuplji od prethodnika. Međutim, za sve one koji žele ultimativni gaming HDR monitor, novi je Neo svakako jedini pravi izbor.