Novi Mac Pro izuzetno je tehnološko dostignuće. Proteklih godina Apple se toliko posvetio iOS uređajima, uz poneki redizajn iMac i Macbook linija, da je potpuno zanemario sferu profesionalaca koji su oduvijek obožavali urednost moćnog Mac Pro računala. Kad su prošlog ljeta najavili novi, redizajnirani Mac Pro u obliku malog cilindra, skeptici nisu vjerovali da u tako kompaktno kućište stane računalo koje će snagom zasjeniti nekoliko puta većeg starijeg brata. Novi Mac Pro je tu i oduševljava u svim aspektima, snagom, dizajnom i finesama.
Kompromisi, kompromisi...
Kompaktno cilindrično kućište je zbilja maleno. Visoko je samo 25,1 centimetar uz promjer od 16,7 cm. Polegnut, manji je od A4 papira za četiri centimetra sa svake strane. No to nije utjecalo na njegove performanse. U kućištu se nalazi moćna osnovna konfiguracija sastavljena od četverojezgrenog Intel Xeon E5 centralnog procesora, 12 GB DDR3 radne memorije i dvije profesionalne AMD FirePro D300 grafičke kartice koje su u Cinebenchu u OpenGL testu „izvrtjele“ 73,68 fps-a. Sve komponente su smještene ispod aluminijskog cilindra koji se lako skida i postavljene su na trostranu aluminijsku piramidu koja se prostire kroz visinu cijelog kućišta. Šuplja piramida skuplja topli stlačeni zrak i odvodi ga do turbine koja raspršuje zrak u prostor.
Cijeli sustav hlađenja je briljantno dizajniran i drži konfiguraciju hladnom, a usput i gotovo nečujnom u radu. Koliko god cijeli sustav izgledao neobično, koristi lako dobavljive komponente koje se mogu zamijeniti. Radi se o klasičnim RAM „keksima“, PCIe SSD-u i drugim komponentama koje se mogu kupiti u svakoj specijaliziranoj trgovini IT opremom.
Apple, kako bi dobio na kompaktnosti, napravio je puno kompromisa koje ne pozdravljamo. Mac Pro je završio Appleov ciklus odricanja optike u računalima. Mac mini, Macbook Pro i Air prijenosnici, iMac, pa sad i Mac Pro više nemaju optički uređaj, već se sve preuzima i instalira s Mac App Store trgovine ili s interneta. Veći kompromis je napravljen po pitanju pohrane podataka. Kako u kućište nije stao običan tvrdi disk, Apple ugrađuje isključivo skupocjene PCIe SSD-ove gdje smo izmjerili brzinu čitanja i pisanja od gotovo pola gigabajta u sekundi. Pozdravljamo fantastične performanse koje integrirani SSD u radu donosi, no Mac Pro je radna stranica koja barata s formatima velikog zauzeća diska. Zamjena SSD-a većim može podignuti cijenu računala za nekoliko tisuća kuna.
Drugo rješenje je pohrana podataka na vanjski disk, NAS, podatkovni server ili cloud uslugu, a integrirani prostor ostaviti isključivo za sistem, programe i aktivni posao. Zadnju manu koju možemo spomenuti je izuzetno slabo opremljen paket u kojem računalo dolazi. Osim strujnog kabela, računalo dolazi potpuno ogoljeno, a u visoku cijenu nije uključena ni periferija koja je kod povoljnijeg iMaca dio svakog paketa.
Desktop komp: Neuobičajeno, elegantno i nečujno
Proširivost
Na poleđini, uređaj ima mnoštvo priključaka za proširenje mogućnosti računala. Integrirana su četiri USB 3.0 priključka, šest Thunderbolt 2 priključka i izdvojeni HDMI. Brzina prijenosa podataka Thunderbolt sučelja omogućava lančano spajanje do 36 uređaja, tri ekrana 4K rezolucije ili čak šest ekrana manje rezolucije s Thunderbolt priključkom.
Od ostalih priključaka tu su ulazi za slušalice i mikrofon, te dva gigabitna mrežna priključka. Mac Pro osvaja na prvi pogled, a „pod haubom“ se nalazi stroj nevjerojatnih performansi.
Profesionalci naučeni na OS X okruženje u njemu će svakako potražiti logičnu nadogradnju dotrajalog starog Mac Pro računala, dok oni koji tek dolaze u Mac svijet, trebaju računati da visoka cijena nije jedini trošak na koji se trebaju pripremiti. Tu je još periferija, ekran, vanjski disk i programi pisani isključivo za novi OS, koji traži nove licence.