U ponudi budget orijentiranih modela se sve teže snaći. Na tržištu imamo čak i domaćih brandova koji se bore u segmentu južnijem od 2.000 kn za pronalazak svojih kupaca. Hrvatima, kao i u rukometu, račune kane pomrsiti Francuzi, koji su na naše tržište plasirali Wiko brand, drugi najjači u Francuskoj, odmah iza Samsunga. Na testu imamo predstavnika iz jačeg dijela Wiko ponude koji nudi odlične specifikacije, odličnu izradu i poneki zanimljiv detalj.
Budget segment?
Kada smo Wiko Fever primili u ruku teško smo mogli zaključiti da se radi o mobitelu za kojeg se traži par kuna manje od 2.000 kn. Stražnja stranica je izrađena od gumirane plastike, no s dezenom nalik koži, koji nam budi sjećanja na Samsungove Galaxy Note 3 i 4 modele. Kvaliteta izrade je bliže Noteu 4 nego Noteu 3. Bočni obrubi nimalo ne djeluju kao da su od plastike već ostavljaju dojam solidnosti na kojeg smo navikli od metala. Obrub je i potencijalno najzanimljiviji dio kućišta, budući da na nekim šarenijim modelima sadrži fluorescentne umetke. Wiko pak tvrdi da se fluor „puni suncem tijekom dana kako bi na kraju dana svijetlio“. Tu tvrdnju bismo i rado isprobali, no naš crno-sivi model nije bio blagoslovljen fluorom. Intenzitet fluora pak ovisi o izvedbi boje kućišta, a pretpostavljamo da je bijeli model najsjajniji.
STRAŽNJA STRANICA: Na oko izgleda kao koža, no radi se o gumiranoj plastici koja je odvojiva, ali baterija nije
Ostatak izrade također ne razočarava, a kućište je samo po sebi iznimno čvrsto, bez ikakvih indikacija da se radi o plastičnom mobitelu. Budget segment se sve više odmiče od stigme loše napravljenih modela, a Wiko Fever je samo jedan u nizu predstavnika tog odmaka.
Rukovanje
Indikator da se ne radi o pripadniku više klase je operativni sustav, koji je Android u 5.1 verziji. Čim smo upalili mobitel dočekao nas je softverski update koji je bio gotov za dvadesetak minuta, no verzija je zadržana na 5.1. Dobra vijest je da je operativni sustav tek laganije izmijenjen, s dodacima smart funkcionalnosti poput gesta i tapkanja koje su više-manje standardne za Android svijet. Sukladno manjim izmjenama OS-a je i brzina rada, koja je veoma dobra obzirom na skromniji MediaTek hardver. Zastajkivanja, rušenja i usporenja sustava nismo primijetili, osim tek nešto duljih učitavanja koja su na premium modelima nešto kraća. Učitavanje novog sadržaja na Facebooku ili Twitteru traje tek koji trenutak više, što se bez direktne usporedbe mobitel-do-mobitela spram jačih modela i ne osjeti. Stoga, brzina rada je za svakodnevno korištenje veoma dobra.
FLUOR: Postoje verzije koje na bočnim stranicama imaju obrube ispunjene fluorom, no naš testni model je bio konvencionalnije prirode
Wiko se pridružuje ovogodišnjem trendu te iz launchera izbacuje app drawer. Tako se sve aplikacije slažu samo na home screen, kao na Apple iOS-u i nekim launcherima koje smo imali prilike vidjeti na nekim kineskim modelima u zadnjem nizu godina.
Multimedija
Područje na kojem budget proizvođači znaju štedjeti su ekran i kamera, no Wiko Fever je iznimka. Ekran je u full HD rezoluciji, s 5,2-inčnom dijagonalom koja u našim rukama još spada u teritorij jednorukog korištenja. Zahvaljujući IPS matrici, kutovi gledanja su odlični kao i boje i kontrast, a sam panel bi se dobro snašao i u nekim skupljim modelima brand-name proizvođača. Kamera broji pak 13 megapiksela, što smatramo zdravom brojkom, čak i za 2016. godinu. Prosječne je kvalitete, s prosječnom oštrinom i shutter speedom, no nedostaje joj pomalo kontrasta i vjernosti bojama. Šuma međutim ima neočekivano malo za ovu kategoriju, a dobra fora je i prednji blic za 5-megapikselnu kameru koja će s Feverom omogućiti snimanje nešto boljih selfija tijekom groznice subotnje večeri.