Jeste li spremni za 16-inčni ultraprijenosnik? Sa svojim elegantnim i supertankim kućištem te neobično velikim ekranom, Asusov Zenbook S16 je pravi king-size ultraprijenosnik. Pritom je ovaj tanak i relativno lagan ultraprijenosnik jedan od prvih Copilot+ laptopa temeljenih na najnovijoj generaciji AMD-ovih mobilnih Zen 5 procesora.
Nova Ryzen AI 300 serija temeljena na Zen 5 arhitekturi i Hawk Point SoC-u donosi brojna poboljšanja, uključujući novu i unaprijeđenu XDNA zasebnu hardversku AI jedinicu koja udovoljava Microsoftovim zahtjevima za Copilot+ laptope. Testirani Zenbook S16 je opremljen moćnim procesorom Ryzen AI 9 HX 370, posjeduje OLED ekran, te ima 32 GB radne memorije.
King-size ultrabook
Zenbook S16 dostupan je u dvije različite verzije boja, a mi smo testirali svijetlo-srebrnu verziju (Scandinavian White) koja djeluje dosta neobično i jedinstveno. Zenbook S16 je vrlo elegantan laptop koji se izdvaja odličnom kvalitetom izrade uz korištenje vrhunskih materijala. Zanimljivo je da Asus ovdje koristi jedinstvenu kombinaciju aluminija i keramike što omogućuje iznimnu robusnost uz dosta karakterističnu gornju površinu (posebno na poklopcu ekrana) koja je nešto otpornija na prljavštinu i otiske prstiju.
Ultratanko kućište debljine je do 1,3 cm, odnosno 1,1 cm na prednjem dijelu - pomalo neobično za laptop s 16-inčnim ekranom. Ukupno gledano, Zenbook S16 je vrlo kompaktan i tanak 16-inčni laptop (353 mm duljine), no svojim dimenzijama je osjetno veći nego što smo to navikli vidjeti kod ultraprijenosnih računala. Masa mu iznosi prihvatljivih 1,5 kg, a pozitivno je što s njim dolazi vrlo malen i lagan (160 g) 65 W USB-C punjač. U paketu stiže i Asusova digitalna olovka koju možete koristiti za zabilješke, skice i crteže na ugrađenom ekranu.
Prednju površinu laptopa velikim dijelom zauzima ogroman touchpad koji je vrlo precizan i ugodan za korištenje
Veća dostupna prednja površina jako je dobro iskorištena, prije svega za ogroman touchpad vrlo dobre ergonomije i preciznosti. Posebnost su i dodatne napredne geste koje omogućuju podešavanje svjetline ekrana i glasnoće zvučnika potezima prsta na krajevima touchpada.
Ugrađena tipkovnica je, očekivano za ovako tanak laptop, dosta „plitka“ (1,1 mm hoda) što je ne čini osobito pogodnom za unos teksta. Tipke su ipak dosta velike i ugodne za korištenje, a ovdje nalazimo i zasebnu Copilot tipku. Tipkovnica je opremljena pozadinskim osvjetljenjem s bijelim LED-icama koje znaju pri najvećoj svjetlini biti previše blještave, posebno ako uređaj koristite u posve mračnoj prostoriji.
Ryzen AI za vrhunske performanse
Zenbook S16 je moderno opremljen prijenosnik s ukupno dva USB 4 (USB-C) priključka pune propusnosti. Pozdravit ćemo i dodatni klasičan USB-A 3.2 priključak, premda nam je zapravo nedostajao još jedan. Dobrodošlo iznenađenje ovdje svakako predstavlja integrirani čitač SD kartica. Konačno, jako dobru opremljenost zaokružuju vrlo kvalitetna 1.080p kamera s podrškom za Windows Hello i već ranije spomenuta digitalna olovka. S ovim laptopom Asus nudi i najmoderniju bežičnu mrežnu povezivost, što uključuje podršku za WiFi 7 i Bluetooth 5.4.
S obzirom na relativno tanko kućište i kompaktne dimenzije, svakako ogromna prednost Zenbooka S16 je ugrađeni izvrsni 16-inčni OLED ekran. Ovaj se ekran visoke rezolucije (2.880 x 1.880 piksela) temelji na Samsungovoj tehnologiji, ima mogućnost upravljanja dodirom i maksimalnu brzinu osvježavanja od 120 Hz. Možemo ustvrditi da je riječ o vrhunskom ekranu s impresivnim kontrastom i preciznim prikazom boja, te maksimalnoj svjetlini koja u HDR modu doseže 500 nita. Posebno se ovaj ekran pokazao pogodnim za upravljanje dodirom i korištenje digitalne olovke, pri čemu 120 Hz osvježavanja slike pridonosi iznimnoj odzivnosti prilikom rada. Jedini nedostatak je zapravo dosta jako izražena reflektivna površina, što ga svakako ne čini idealnim za korištenje vani, pri jačem danjem svjetlu.
Ono što svakako, uz vrhunski OLED ekran, odlikuje ovaj 16-inčni ultraprijenosnik su odlične performanse. Mi smo testirali model s najmoćnijom dostupnom hardverskom konfiguracijom koju predvodi AMD-ov procesor Ryzen AI 9 HX 370, a ovdje nalazimo i 32 GB brze LPDDR5x radne memorije, te PCIe 4.0 SSD kapaciteta od 1 TB.
Ugrađeni OLED ekran omogućuje upravljanje dodirom, a s ovim laptopom dolazi u paketu i Asusova digitalna olovka
Ugrađena radna memorija je integrirana na samu ploču i nije ju moguće naknadno nadograditi.
Svakako valja spomenuti i AMD-ov najnoviji integrirani grafički čip Radeon 890M temeljen na RDNA3 arhitekturi, kao i zasebnu hardversku AI jedinicu najnovije generacije računalne snage do 50 TOPS-a (minimalni zahtjev za Copilot+ uređaje iznosi 40 TOPS-a).
Prilikom testiranja koristili smo profil visokih performansi koji procesoru omogućuje potrošnju do 33 W. Dostupni su još i Standard i Silent profili za energetski učinkovitiji rad. U svakom slučaju, Ryzen AI HX 370 s ukupno 12 Zen 5 jezgri omogućuje dosad najbolje performanse koje smo vidjeli kod jednog ultraprijenosnika kada govorimo o zahtjevnim aplikacijama koje mogu iskoristiti sve dostupne jezgre. Ono što je pritom posebno impresivno je potrošnja energije koja je vrlo umjerena s obzirom na iznimne performanse.
Velik ekran i dugotrajna baterija
Općenito gledano, performanse ovako tankog i kompaktnog laptopa također su besprijekorne. Uređaj je vrlo brz u svakodnevnom radu, te omogućuje odgovarajući multi-tasking s većim brojem aplikacija. Ugrađeni Radeon 890M također bez problema pokreće sve najnovije igre i omogućuje vrlo dobre performanse na 1.080p rezoluciji. Pritom podržava DX 12 i Ray Tracing, kao i FSR 3.1 upscaling i AMFM 2 mogućnost generiranja frameova. Ovdje valja napomenuti da ovaj grafički čip ovdje ipak ne doseže puni potencijal, s obzirom na dosta ograničenu maksimalnu potrošnju prilikom istovremenog korištenja glavnog i grafičkog procesora.
Dakako, ovakvo Asusovo inzistiranje na relativno konzervativnim limitima potrošnje ima za posljedicu vrlo energetski učinkoviti laptop koji je i relativno tih, čak i prilikom punog opterećenja. Naravno, ovakav pristup omogućuje vrlo dugo trajanje baterije. Mi smo zabilježili preko 14 sati prilikom našeg osnovnog testa vremena autonomije, što je izvrsno.
Nažalost, u trenutku dok smo imali ovaj laptop na testiranju, Copilot+ opcije unutar Windowsa 11 24H2 još uvijek nisu bile dostupne za AMD-ove procesore, a ni ugrađena AI jedinica nam nije bila prepoznata od strane nekih testnih aplikacija.
Novi Zenbook S16 je odlična demonstracija mogućnosti nove generacije AMD-ovih Ryzen AI procesora. Posebno ako tražite tanak i lagan laptop s velikim 16-inčnim ekranom. Kombinacija izvrsnih performansi, impresivnog OLED ekrana, moderne opremljenosti, iznimne energetske učinkovitosti i dugog trajanja baterije svakako je gotovo idealna u svijetu ultraprijenosnika. Nažalost, ovaj je model Zenbooka S16 trenutno poprilično nedostupan (modele s Rzyen AI 365 procesorom je lakše pronaći), a i cijena mu je zaista dosta visoka.