Mobilna serija Intelovih novih Broadwell procesora, koji su po prvi puta upotrijebili također novi 14 nm proizvodni proces, predstavljena je sredinom ljeta prošle godine. Time je zapravo ovaj launch planiran i odrađen puno prije nego nego što ćemo imati prilike vidjeti desktop counterpartove bazirane također na ovoj arhitekturi.
Šarke kao kod ručnog sata Novi, zanimljiv i jedinstven dizajn zgloba dopušta Yogi 3 Pro da za(o)krene ekran za 360°
I dok smo se već lagano počeli čuditi gdje su zapravo ti uređaji koji koriste ovu platformu, Lenovo je predstavio novu inačicu prijenosnika Yoga u svojoj sad već trećoj generaciji. Yoga 3 Pro stvarno je primjer kvalitetnog prijenosnika, ali i interesantnih inženjerskih rješenja. Dizajnom je ljepša nego ikad dok je konstrukcija još kvalitetnija i čvršća. Lenovo je u ovoj generaciji upotrijebio potpuno novi dizajn šarki koje se protežu cijelom širinom prijenosnika i koje liče na nešto poput remena od metalnog sata. Veoma posh, možda mrvicu i kičasto. Yoga 3 Pro je nevjerojatno tanka s malo ispod 13 mm debljine, a kada otvorite ekran, dojam tankoće se još povećava. Iako se na očigled vidi da je prijenosnik stvarno tanak, masa od svega 1,19 kg čini se gotovo nevjerojatnom. Ne znamo, jednostavno nam se čini kao da ima više od toga. 13,3” IPS ekran i dalje je visoke rezolucije 3200 x 1800 piksela te vrlo živih boja, odličnog kontrasta i kutova gledanja.
Taman debela Iako izrazito tanka, Yoga 3 Pro ima dovoljno visine da primi one najvažnije portove poput USB 3.0 i SD čitača kartica
Ispod “haube” naći ćete Intelov Broadwell Core M-5Y70 koji se sastoji od dvije jezgre i četiri dretve, a radni takt im varira od 1,1 GHz do 2,6 GHz, no, postoji jedan mali problem kod ovih deklariranih brzina. Iako u teoriji 2,6 GHz Turbo boosta zvuči super te je on u većini slučajeva ostvariva i konstanta vrijednost kod recimo Haswell mobilnih SKU-ova, kod Yoge 3 Pro to baš i nije slučaj.
Pregledom aktivnosti i postotka zauzeća procesora dok je pod opterećenjem otkrili smo da procesor dosta gubi na snazi čim se malo zagrije i ostavi da radi pod punim opterećenjem, čak i pod kraćim intervalima, odnosno u prijevodu, frekvencija mu pada na raspon od 1,1 GHz do 2 GHz, što je daleko od deklariranih 2,6 GHz. Pod tim konstantnim opterećenjem, poput 7zip benchmarka ili Cinebencha, prosječna vrijednost ispada oko 1,5 GHz. Zbog ovog je i u teoriji jača integrirana grafička kartica HD 5300 podbacila u testiranju pa stoga ni o njoj nismo mogli dobiti potpunu sliku njezinih performansi. Sve u svemu ovaj Core M procesor se više ponašao kao kakav Atom ili Celeron, a ne mobilni al pari Haswellovoj Core i5. Ovo je pravi headscratcher jer jedini proizvod s procesorom Core M-5Y70 je upravo ova Yoga 3 Pro pa ne znamo da li je do njega ili do Lenovovog dizajna hladnjaka.
Po svemu sudeći vrlo je vjerojatno riječ o ovom drugom, a ne o Intelu, a za potpunu verifikaciju ove teze pričekat ćemo dok isprobamo druge uređaje bazirane na istoj platformi. Nije sve tako sivo, a osim ovog spomenutog “problema”, iskustvo korištenja bilo je besprijekorno. Za uredski rad i multimediju Yoga 3 Pro dušu je dala ponajprije zahvaljujući 8 GB instaliranog RAM-a te 256 GB brzom Samsungovom SSD-u. Autonomija baterija je svakako najsvjetlija točka ove nove platforme. Sama činjenica da nova Yoga ima otprilike sat vremena dulju autonomiju baterije nego prošla generacije, i to s 10 Wh manjom baterije, potvrđuje svega 4-6 W TDP-a. Naravno, Yoga kao Yoga, nije za one korisnike plićega džepa, ali ne sumnjamo da će naći put do svojeg, vjerojatno malog broja (barem na našem tržištu) korisnika.