Asusov X554L u konfiguraciji s i3 procesorom je nešto starije generacije budući da se radi o Haswell procesoru. Nakon više od dvije godine, 4005U je još uvijek respektabilan procesor, no novije generacije i3 procesora, primjerice Broadwell 5005U, posjeduju nešto jače performanse uz nižu potrošnju. Unatoč tome, X554L se doima kao relativno pristojna budget opcija. Kao glavnu prednost bismo istaknuli dobru kvalitetu izrade koja priliči Asusu, makar se radi o kompletno plastičnom laptopu.
PUNA TIPKOVNICA: Iako tipkovnica sadrži puni set tipaka, direkcionalne tipke (strelice) su pomalo stisnule desni CTRL i NUMPAD
Pretaman za naš ukus
Touchpad je iznimno responzivan te je jasno odvojen od ostatka kućišta; stoga uvijek možemo procijeniti gdje nam se prst na touchpadu nalazi. Iako je matiran, prsti veoma lagano klize po njemu pa su multitouch geste zumiranja i scrollanja veoma glatke. Tipkovnicom smo relativno zadovoljni. Chicklet tipke su jasno odvojene, no pri sredini se kućište previše uvija, što pak ostavlja loš dojam u tipkanju. Ekran od 15,6 inča je očekivan za ovu kategoriju, kao i rezolucija od 1366 x 768 piksela. Unatoč LED panelu i Glossy izradi, ekran je nešto pretaman za naš ukus, no reprodukcija boja je relativno dobra kao i kutovi gledanja koji će dozvoliti i većem paru očiju da promatraju sadržaj ekrana. Sadržaj na ekranu se pak izvodi bez nekih neočekivanih štucanja budući da se u laptopu nalazi konvencionalni HGST-ov 1 TB hard disk. Hard disk je nešto bučniji od hardova koji se nalaze u drugim laptopima. Ako se pak odlučite za klasični upgrade na SSD morat ćete rastaviti cijelu donju stranicu budući da laptop nema posebna vratašca za HDD.
PRISTOJNI PORTOVI: Uz dva USB 3.0, nalazimo HDMI izlaz i pomalo arhaični VGA port koji bi međutim dobro došao u kombinaciji s nekim starijim projektorom, primjerice u uredskom okruženju
Švercanje starog proca
Međutim, nalazimo posebna vratašca za RAM memoriju, no 4 GB nam se čini sasvim dovoljnom brojkom za i3 procesor. Nešto starija generacija procesora se osjeti i na autonomiji, koja u našem klasičnom testu izvođenja 1080p videa iznosi par minuta preko 3 sata. Grafičke performanse su također nešto slabije budući da je uz procesor integrirana Intelova HD4400 grafika koja se nešto teže nosi s modernijim igraćim naslovima. MOBA-e poput LOL-a i DOTA2 se mogu igrati u nativnoj rezoluciji pri medium postavkama, a za CS:GO je potrebno detalje spustiti na low. Preporučamo i smanjenje rezolucije na 1280 x 800, budući da u nekim sekvencama igre framerate zna opasti u jednoznamenkaste brojke. Hladnjak u Asusu X554L se relativno dobro nosi s TDP-om od 15 W pa nismo primijetili neka jača zagrijavanja niti bučniji rad ni pri intenzivnijem korištenju.
Upgradeom na SSD nećete dobiti sasvim nečujan model, no ispuh ventilatora je smješten na stražnju stranicu kućišta, ispod šarki ekrana. Ventilacijski otvor se proteže cijelom dužinom ekrana, a toplina se ravnomjerno raspoređuje; stoga u korištenju nismo primijetili da nam se donja stranica izraženije zagrijava. Očekivali bismo nešto nižu cijenu obzirom na starost procesora ili barem jamstvo dulje od dvije godine.
Maloprodajna cijena:
3.299,00 kn