Zagriženi DYI-ovci će otići u takvu krajnost da će i zadnji detalj modificirati / obojati u željenu boju kako bi odgovarao ostatku kućišta i komponenti u njemu. Asusova nova Sabertooth Mark S upravo je takva komponenta koja će ispuniti mokar san svima onima koji žele složiti snježno bijelo računalo.
No, prije nego vas ubacimo u stanje euforije, pomalo tužna realnost je da ovaj model košta debelo iznad 2.000 kuna, čisto da u startu znate na čemu ste. Ovaj model baziran je na novom Haswell Refresh Z97 čipsetu, a riječ je zapravo o jednom od modela iz Asusove TUF serije, ali s očigledno dosta drugačijom vanjštinom. Mark 1, odnosno Mark S u ovom slučaju je limitirana verzija ovog prvog, a ti razlozi su odmah i vidljivi.
Oklop je obojen u artičko-bijelu boju dok je PCB u potpunosti također bijel. Baš kao i kod Mark 1 modela, dodatna oprema koja dolazi uz njega vrlo je bogata. Tu su neizbježne korisničke upute za rad, vodič za korištenje svih navedenih dodataka, Q-Shield, četiri SATA 6 Gb/s kabela, SLI bridge, Q konektor (2 u 1), dva ventilatora (35 / 40 mm), upute u sklopu TUF 5 godišnjeg jamstva, jedna “TUF Inside” i jedna “Stay cool be TUF” naljepnica. U sklopu Accessory Package dolaze tri pokrova za PCIe x16 slotove, dva za DRAM slotove, tri za PCIe x1, set pokrova protiv prašine za konektore (On board USB 3.0, DVI, HDMI, DP i LAN) i tako dalje; vjerojatno ste shvatili u kojem smjeru ovo ide. Gotovo svaka rupa na ploči koja se može pokriti dobiva i svoj komad pokrova.
Naravno, sve ovo je u bijeloj boji kako bi odgovaralo ostatku ploče. Tu je i klasičan set optičkih medija na kojem se nalaze upravljački programi, anti virusni softver, ASUS/TUF CPU-Z, ASUS Utilities i EZ Update.
Detaljnim pregledom ploče i layouta, dojam koji ona ostavlja je i više nego impresivan. Ovo je stvarno unikatan proizvod na tržištu, posebice zbog činjenice da je PCB cijeli u bijelom. Layout komponenti je manje-više klasičan dok je Asus od onih manje vidljivih komponenti postavio TUF kondenzatore, prigušnice i MOSFET-e s vojnim certifikatima, dok je sama ploča prošla kroz testove koje prolazi serverska oprema. Po cijeloj ploči je inače postavljena mreža termalnih senzora koji rade u sklopu Thermal Armor tehnologije.
Sakriveni iza oklopa Osim klasičnog seta I/O konekcija, vanserijski Sabertooth Mark S dolazi s dva LAN porta
Dakle, kod Asusa je sve po starom što se kvalitete tiče, a u ovom slučaju čak i stepenicu više. Uz 8+2 faznu naponsku jedinicu s digitalnom kontrolom, odličnim UEFI sučeljem i Asusovim AI suitom, overclocking neće i nije bio nikakav problem. Ako vas brine hlađenje VRM-a i PCH-a, čak i bez priloženih ventilatora iz dodatne opreme koje možete ugraditi po potrebi, temperature su bile u redu unatoč TUF oklopu. Sve u svemu iskustvo je dosta slično kao i kod Mark 1 modela, a i trebalo bi biti jer to su u suštini gotovo identične ploče.
Iako je implementiran jedan SATA Express port, na žalost M.2 slot je izostavljen (doduše i razumijemo zašto - zbog TUF oklopa koji pokriva cijelu ploču), no uvijek se može implementirati već postojeće rješenje koje smo vidjeli kod konkurencije, a to je da s donje strane PCB-a stave slot ili čak u visinu kao što je to kod recimo X99 Deluxe modela. Na stranu sve to, Mark S je i dalje odlična alternativa za sve one koje žele iskoračiti van normalnih okvira po pitanju izgleda, ali i opreme jednog Z97 modela matične ploče, ili pak samo ujednačiti izgled svoje konfiguracije.