Usporedni test: Koje in-ear TWS bluetooth slušalice kupiti? - 4.5 out of 5 based on 2 votes
Usporedni test: Koje in-ear TWS bluetooth slušalice kupiti?

Usporedni test: Koje in-ear TWS bluetooth slušalice kupiti?

Test najboljih bežičnih slušalica u dvije kategorije

Tržište je puno brojnih modela TWS slušalica svih cjenovnih razina te više stvarno nema razloga da se zaplićete u žice dok ste u pokretu

Dok će uvijek biti onih koji na putu do posla žele slušati zvukove grada i automobila, dobar dio nas je otkrio kako za to vrijeme možemo uživati u omiljenoj glazbi, otkrivanju novih hitova ili pak slušanju zanimljivih podcasta pa čak i YouTube videa. Što god radili van kuće, a da ima neku dozu monotonije, možete poboljšati jednostavnim slušalicama, koje će vam otvoriti novi svijet audio iskustva i pomoći da vam vrijeme prođe u zabavnijem okruženju. Tu su, naravno, oni koji će reći da žele veću svijest okoline pa im se slušalice ne sviđaju, no i za njih postoji rješenje.

Dok imamo sve više slušalica koje čak aktivno poništavaju vanjsku buku, neki proizvođači koriste mikrofone slušalica da propuste vanjske zvukove te ih miješaju s audiom kojeg slušate kako biste bili svjesniji svoje okoline. Na izbor imate velik broj slušalica raznovrsne ponude, od specifičnih dizajnerskih rješenja, preko naprednih slušalica s razvijenim aplikacijama, do jednostavnih plug and play rješenja za one koji cijene jednostavnost.

U korak sa stanjem svijeta, neki proizvođači implementiraju i neke zdravstvene mogućnosti, poput UV rasvjete u kućištima kada slušalice odložite. Sama prijenosna kućišta također su jedan od detalja koje valja razmotriti jer ih ipak morate nositi sa sobom gdje god išli. Osim što pune slušalice, osigurat će da se ne izgube. No, kućišta nisu uvijek idealna za nošenje u džepu radi njihovih dizajna s obzirom na bateriju koju imaju, kao i veličinu samih slušalica.

Okupili smo veći broj aktualne ponude na tržištu šarolikih cijena pa ih podijelili u dvije kategorije po tom kriteriju i to do 800 kuna i preko. Cijena slušalica ne opisuje uvijek samu audio kvalitetu, već često imaju dodatne funkcije što viši rang ciljate. Svakako razmislite kako ćete ih i koliko koristiti kako biste mogli odabrati idealan par za sebe, odabir koji vam uvelike može olakšati naš usporedni test.


 Nova godina donosi nam nove in-ear slušalice, a tržište je i te kako zasićeno brojnom ponudom različitih imena koja je sve teško pratiti. Mnogi se tako okreću novim i modernim tehnologijama pa čak i zanimljivim funkcijama kako bi se istaknuli u gomili. Zato je kupac sada u odličnoj poziciji da odluči što želi od svojih slušalica te lagano dobije ponudu više modela u svim cjenovnim skupinama za odluku pri kupnji te biste se mogli iznenaditi na kvalitetu slušalica u srednjem cjenovnom rangu našeg izbora.

Cijena/tehnologija

Kada smo kod toga, cijena ponude značajno varira pa se lagano postavi pitanje vrijedi li doista par malenih slušalica preko dvije tisuće kuna. Odgovor na to pitanje, naravno, uvelike će ovisiti o pojedincu, no mi možemo s pouzdanjem reći da će skuplji par slušalica kao generalno pravilo imati bolji zvuk od onih jeftinijih. Mali odskok od tog pravila svakako su slušalice s dodatnom funkcionalnošću, koje često dižu cijenu bez značajnog poboljšavanja kvalitete pa ako vas ne zanimaju dodatne funkcije, kupnja standardnih slušalica često može pružiti najviše užitka kod slušanja glazbe. Lagano ćete njuškanjem po webu primijetiti i da izbacivanje novog modela slušalica brzo ruši cijenu prošlogodišnje verzije, kako je to primjerice slučaj kod Samsungovih modela. Istina, nove verzije donose i nove funkcije, no savjetujemo da dobro pogledate što biste od funkcionalnosti navedenih modela koristili za izbor para koji vam odgovara i tako uštedjeli značajne novce. LG Tone Free serija slušalica tako, primjerice, koristi iste osnovne slušalice i kutiju, no nude različite funkcije ovisno o verziji za koju se odlučite te se sukladno tome spušta i cijena.

slusalice tehnologija 1 2

Kutija s punjačem: olakšava punjenje slušalica, a indikator punjenja je dobrodošli dodatak

Dizajn

Dizajni bežičnih in-ear slušalica generalno se dijele u par smjerova. Prvi, trenutno vrlo popularan izvor inspiracije svakako su Appleove AirPod slušalice. Apple je odlučio zadržati oblik slušalica kako su izgledale dok je na njih bila spojena žica, što je kao i većina njihovih rješenja bio kontroverzan potez. Par godina kasnije i kompletan segment tržišta kopira taj dizajn s manjim prilagodbama, a pokazao se i vrlo popularan među kupcima. U originalu slušalice nisu imale silikonske nastavke pa su se neki borili sa stajanjem slušalica u uhu pri rekreaciji, no najnoviji Pro modeli riješili su se i tog malog nedostatka.

 

slusalice tehnologija 1 3

Touch kontrole: prisutne su na većini slušalica, a mi preferiramo one za koje je dovoljan lagani dodir

S druge strane imamo možda standardniji wireless oblik. Dok Appleove slušalice koriste jedinstvene baterije koje drže u produžetku slušalica, standardnije slušalice često koriste standardne baterije u obliku gumba kako bi sve jednostavno stalo u slušalicu. Slušalice tako generalno nose valjkasti izgled s raznim izbočinama, ovisno o dizajnerskim odlukama te namjeni slušalica, bilo za sport ili svakodnevnu uporabu. Skuplji modeli slušalica često će više investirati i u jedinstven dizajn kako bi se mogli vizualno razlikovati od ostatka ponude.  Kod dizajna je najbitnija raspodjela težine u samoj slušalici kao i dodatne izbočine koje bi se idealno uhvatile za uho i tako što bolje držale u uhu za vrijeme rekreacije. Neki proizvođači slušalicama dodaju i silikonska krila kojim se dodatno zakvače za uho i tako budu stabilnije. Ovaj tip slušalica generalno se smatra sportskima. Na kraju, sami izlaz slušalica završava ili perforiranim metalom kako bi se zaštitio zvučnik ili  silikonskim umetkom koji se stavlja u uho i stvara pasivnu izolaciju od vanjske buke.

Baterija

Baterije slušalica su se s godinama značajno poboljšale te s početnih par sati sada traju i po deset sati samo u slušalicama. Kutije u koje slušalice pospremate iskorištene su kao svojevrsni powerbankovi, idealni za dopunjavanje slušalica na putu. Današnji standard je da generalno kutija može obaviti dva potpuna punjenja slušalica plus još nešto sitno, tako da proizvođači vole najaviti trajanje baterije u vremenu tri puta onog koliko slušalice same izdrže. Ovdje imate i velik izbor, ovisno o vlastitim preferencijama. Naime, “jednostavnije” slušalice imat će daleko dulje trajanje baterije. Jednom kada se počnu dodavati ekstra dodaci i mogućnosti, trajanje baterije brzo pada na nekih pet sati, a same slušalice postaju masivnije. Imajte na oku i slušalice poput Huaweijevih koje imaju impresivno brzo punjenje kako bi izbjegli prazne slušalice kada vam najviše trebaju.

slusalice tehnologija 1 5

LG je u kutiju implementirao UV rasvjetu za dezinfkeciju koja traje 10 minuta i treba aktivno punjenje kućišta. Plava rasvjeta koju vidite kada otvorite kutiju nije dio sustava, već atraktivan dodatak

Zvuk

Zvuk je po našem mišljenju najveći utjecaj na cijenu slušalica. Dok su prije jeftinije slušalice bile solidne dok ih niste slušali na punoj glasnoći, danas i one imaju pristojan zvuk bez obzira na glasnoću. Ako jednostavno niste naviknuli nositi slušalice, neki mid-range model mogao bi vam biti posve solidan za svakodnevno korištenje. No, ako često slušate glazbu na neke slušalice poput nas i onda poslušate neke premium modele, vrlo brzo postane jasno gdje se opravdavaju premium cijene. Jeftinije slušalice jednostavno nemaju mogućnost reprodukcije dubokih tonova, a čak se i neke u mid range ponudi muče s dubljim tonovima. S druge strane, neki modeli imaju takav udarac bassa da imate osjećaj kako su vam na glavi velike slušalice. Pri tome ne mislimo na umjetno zagušeni efekt, jer ostatak frekvencija ostaje savršeno jasan opet bez obzira na glasnoću.

slusalice tehnologija 1

Ispod kapice: Sam zvučnik zaštićen je od prljavštine, a često i vode dodatnim mrežastim preprekama kako bi zvuk ostao jasan

Kod mid range i jeftinijih modela zna se pojaviti “siktanje”, primjerice, kod zvuka činela, koji može praktički zagušiti ostatak visokih tonova, pogotovo ako u pjesmi bubnjar stalno po njima lupa, efekt koji je vrlo izražen ako ste navikli na slušalice. Ispada da je dubina tonova direktno linearno povezana s cijenom slušalica. No, ako primarno gledate i slušate podcaste ili YouTube, audioknjige i slične primarno glasovne audiozapise, bilo koji set slušalica obavit će posao. Kompanije će često svojim slušalicama dati istaknutu EQ vrijednost, a vrlo je popularno “pojačati” dublje i visoke tonove, efekt koji se pokazao iznimno popularnim kod svakodnevnih slušatelja. Bose to čak ističe kod svojih slušalica te dok će audiofili takve slušalice smatrati neadekvatnima, smatramo da će biti idealne bilo kojem prosječnom ljubitelju modernije glazbe.

ANC/propusnost

ANC, iliti Active Noise Cancelling, vrlo je popularna funkcija modernih slušalica, bilo malenih ili velikih. Rezultat je jednostavan, poništava se zvuk vaše okoline koji čujete do impresivne razine. Silikonski umeci mogu prirodno, pasivno blokirati frekvencije iznad 1000 Hz iliti više frekvencije, dok dublja buka prolazi do uha. Aktivno poništavanje buke cilja upravo taj prozor do 1000 Hz, a u teoriji radi vrlo jednostavno. S vanjske strane slušalice su mikrofoni koji hvataju vanjske zvukove, te slušalica u vaše uho jednostavno šalje zvučni signal pomaknut za 180° kako bi se zvučni valovi poništili. U praksi ipak treba malo više da se efekt postigne, a ako želite vidjeti kako to izgleda u akciji jednostavno zvučnike linije okrenite jednog prema drugome te jednome zamijenite polove koji idu iz linije. Zvučnici će se tresti u suprotnim smjerovima jednakim intenzitetom i brzinom, poništavajući jedan drugoga. Opet, efekt nije idealan, no rezultat će biti da ih čujete značajno tiše jer se poništavaju.

Screenshot 20210614 101429 Panasonic Audio Connect

Dodatne mogućnosti: poput ANC sustava ili EQ postavki najčešće su prisutne u aplikacijama slušalica

Drugi, suprotan efekt je propuštanje zvuka. Isti mikrofoni za ANC jednostavno čak pojačaju vanjske zvukove kako biste bolje čuli što se oko vas događa. Idealno za urbani promet, no korisno samo ako tiše slušate glazbu.

Codeci/Bluetooth

Bluetooth verzije na kraju dana ne igraju ogromnu ulogu, no omogućuju slušalicama implementaciju dodatnih mogućnosti, ako ih proizvođač implementira. Većina modernih slušalica već je prešla na 5.0 standard, tako da nema puno razmišljanja u tom pogledu. Codec koji se koristi, s druge strane, može puno značiti. Voljeli bismo reći da smo na testu imali raznovrsne modele te preporučiti neki specifičan, no izgleda kako su se proizvođači fokusirali na dva: SBC i AAC. SBC je standardan codec za prosječnu audio kvalitetu kada slušalice imaju problem s vezom. AAC je visokokvalitetan codec koji odlično radi s Apple uređajima, no na Androidima zna “zahliknuti” tu i tamo, pogotovo ako imate starije/slabije mobitele, radi lošije implementacije. Jedini drugi codec koji smo uočili je Samsungov skalabilni codec, no za njega naravno trebate Samsung slušalice kao i mobitel.

Aplikacije

Na kraju priče su aplikacije. Gotovo svi proizvođači imaju barem osnovnu aplikaciju koja služi za update firmwarea samih slušalica. Malo naprednije aplikacije nude vam opcije paljenja ANC sustava ili kontrolu glasnoće te nekakav EQ za prilagodbu zvuka. S druge strane, neki proizvođači primjetno su investirali u softver te nude sve od kontrole glasnoće, detaljnog EQ-a s presetima i kontrole što dodiri slušalica izvršavaju do mogućnosti pronalaženja izgubljenih slušalica te brojnih drugih mogućnosti kojima podešavate i prilagođavate rad svojih slušalica prema vlastitim željama. Neke aplikacije rade bez ikakvog problema, dok neke, pak, od vas traže kreiranje korisničkih računa, provjere, autentifikacije i druge detalje koji nisu dobrodošli, pogotovo kada samo želite pojačati bass za glazbu.

Screenshot 20210610 143932 Google Play services

Aplikacije slušalica najčešće je dobro preuzeti radi updatea, ali i dodatnih funkcija koje često nude

Metodologiju testiranja podijelili smo na nekoliko po nama najbitnijih kategorija te na temelju iskustva dali ocjene. Ukupno iskustvo fokusira se, naravno, na zvuk, no on nije jedina bitna komponenta. Za kvalitetu samog zvuka odvojili smo 35% ukupne ocjene. Odmah nakon nje dolazi ergonomija s 20% ocjene, jer bez solidnih slušalica brzo će vas boljeti uho ili bi vam slušalica mogla ispasti. Nakon toga ostaju tri komponente, sve po 15% ocjene, a to su ANC sustav, kvaliteta izrade te autonomija baterije. Slušalice smo testirali slušajući primarno “moderniju” glazbu s vrlo jasno snimljenim instrumentima i vokalima kako bi se nedostaci u reprodukciji mogli lakše uočiti. S obzirom na preference, tu je bilo metala i rocka, no brzo smo se prebacili i na EDM kao i trap hitove kako strane tako i domaće jer je ipak teško boriti se s trendovima. Popularna glazba oslanja se na dublje tonove te se dobar dio proizvođača prepustio trendu i dodatno ih istaknuo, što je glazbi uistinu dalo živost i toplinu, no bitno je imati solidne drivere kako ostatak frekvencija ne bi zvučao prigušeno. Vjerujemo da si svatko može naći idealan par slušalica s testa, jer oni koji preferiraju tiše duboke tonove imaju opciju povoljnijih slušalica.

pita slusalic


APPLE AIRPODS PRO

SPREMNE ZA PRO LIGU

Apple na tržištu već dulje vrijeme ima AirPods TWS slušalice, no prvi puta koristi dizajn koji zatvara ušni kanal, značajno poboljšavajući kvalitetu zvuka

SAMSUNG GALAXY BUDS PRO

DOŽIVITE PROSTORNI AUDIO

Najnovije Buds slušalice od Samsunga vratile su se silikonskim nastavcima za prilagodbu svakom uhu i bolju izolaciju buke, uz brojne nadogradnje

BOSE QUIETCOMFORT EARBUDS

INVESTICIJA ZA LJUBITELJE GLAZBE

Bose je s ovim slušalicama pokazao da očito veličina puno znači, jer dok su slušalice i kutija najveće na testu, zvuk koji dobivate oživljava svaku pjesmu

SAMSUNG GALAXY BUDS LIVE

JEDINSTVEN DIZAJN

Ove slušalice idealne su za ljude kojima se ne dopada silikonski in-ear dizajn, a istovremeno svojim jedinstvenim izgledom osiguravaju solidno držanje u uhu

PHILIPS SPORTS TAST702

SIGURNE U SVAKOM UHU

Philips je ove slušalice naoružao za korištenje pri puno kretanja, a imaju i UV čišćenje kako biste bili sigurni od bakterija

MAXMOBILE F50 TWS

ZA LJUBITELJE OTVORENOG KONCEPTA

Za one koji ne vole gurati silikonske kapice u uho, ove slušalice nude idealno rješenje svojim dizajnom koji uhu daje da diše

JABEES BNA 2 TWS

IZNAD CJENOVNOG RANGA

Ove slušalice ugodno su iznenađenje s obzirom na cijenu, jer nude pun i jasan zvuk čak i za one koji vole glasnu glazbu

HUAWEI FREEBUDS PRO

PRONAĐITE MIR UZ ANC

FreeBuds Pro najbolje su slušalice u Huaweijevoj ponudi, a natrpali su ih modernim tehnologijama koje nude visok ugođaj korištenja

HUAWEI FREEBUDS 4I

VRATITE SE OSNOVAMA

Freebuds 4i specifično su napravljene da udare atraktivnu cijenu te pritom ponude solidne moderne tehnologije i jednostavnost korištenja

LG TONE FREE

ČISTE I JEDNOSTAVNE

LG je ponudio set TWS slušalica pod Tone brandingom koje donose atraktivne mogućnosti s modernim tehnologijama i jednostavnim korištenjem

JABEES FIREFLY 2

BEZ PUNO RASPRAVE

Ako tražite pouzdan par slušalica bez puno petljanja oko aplikacije, s dugim trajanjem baterije te vodootpornošću, Firefly 2 su za vas

PANASONIC RZ-S500W

PAUZIRAJTE SVAKODNEVNU BUKU

Panasonicove TWS slušalice s ANC sustavom nude solidnu kvalitetu nove hit tehnologije po pristupačnoj cijeni


tablica slusalica

(Stranica 1 od 5)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 5)
Ocijeni sadržaj
(2 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.