SUP3R5TROJ 2025: Slaganje konfiguracije

SUP3R5TROJ 2025: Slaganje konfiguracije

Sve na svoje mjesto

Prije nego krene prava gaming akcija, ovdje je prilika da se bolje upoznate sa svojim računalom

Dobro poznavanje računala i komponenti omogućit će vam brzo lociranje problema i izbjegavanje usporavanja u ključnim trenucima. Današnja računala nisu mala investicija, pogotovo za gaming, pa je solidno održavanje ključno. Nema boljeg načina da se s računalom upoznate od slaganja. Komponente su standardizirane te nećete pogriješiti, no tu se ipak nađe par detalja koje valja pratiti za optimalan rad. Mi smo se odlučili za korištenje odličnih komponenti koje same po sebi zahtijevaju i solidan sustav hlađenja. To rješava ogromno kućište, no i dalje je vrlo bitno složiti optimalno hlađenje svih komponenti. Krenimo tako od samog kućišta kako bismo znali što nam treba za daljnji rad.

 

potpis-1-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

be quiet!: S obzirom da koristimo flagship kućište sa velikim brojem 140 mm ventilatora, neće biti problema oko hlađenja

 

aio-hladnjak-potpis-2-suiperstroj-2025-vidilab.jpg

AiO CPU hladnjak birate na temelju procesora koji se hladi, a po nama je optimalan izbor između 2x 140 mm ili 3x 120 mm konfiguracije ventilatora

 

1. Kućište - ventilacija

Za optimalan sustav bitno je osigurati protok zraka u računalu, a idealno je postavljanje „pozitivnog pritiska“, odnosno imati malo jači sustav usisa zraka u kućište od onoga koji topli zrak izbacuje. Tako će „višak“ zraka biti guran kroz sve ostale otvore kućišta, pa će se spriječiti ulaz prašine kroz otvore koji nisu optimalno filtrirani, za dulji rad bez potrebe za čišćenjem.

Izbacivanje toplog zraka je generalno pri vrhu kućišta, dok se usis rješava s prednje, bočne ili pak donje strane kućišta, ovisno o mogućnostima i estetici koju želite jer je ipak sve „otvorenog“ koncepta. Ako, primjerice, koristite AiO hladnjak, a radijator ima tri ventilatora, za usis možete imati također tri ventilatora.

Ventilatori na hladnjaku koji izbacuju topli zrak radit će to dosta teže radi gustoće ventilatora, pa time automatski dobivate pozitivan pritisak u kućištu, a dodatan ventilator straga neće osjetno promijeniti taj omjer. Sve možete prilagoditi i kontrolom brzine ventilatora. Na kraju krajeva, više ventilatora znači da mogu raditi manjom brzinom za održavanje temperature i samim time cijeli sustav postaje tiši.

 

2. Instalacija AiO hladnjaka i priprema za RGB

Prvo svoj novi AiO hladnjak otvorite te pogledajte kako će sve stajati. Generalno se strana radijatora s izlazom za cijevi okreće prema prednjoj strani kućišta te je poželjno da radijator bude fizički iznad pumpe koja se nalazi na samom procesoru kada je instalirana jer se s vremenom gubi tekućina u sustavu, pa bi nakon par godina pumpa mogla ostati bez tekućine i tako se pregrijati.

 

potpis-3-slaganje-konfe-superstreoj-2025.jpg

RGB taksa: svaka osvijetljena komponenta koristi dodatan set žica koje na kraju sve treba organizirati i pospajati na kontrolere pa vodite računa o lokacijama i količini priključaka

 

Savjetujemo da svakih par godina dolijete tekućine koju be quiet! dostavlja uz sam hladnjak, a jednostavna je za korištenje. Ventilatore pričvrstite tako da guraju zrak kroz radijator na vrhu kućišta, a prvo svakako provjerite kako ih postavljate radi žica koje je poželjno sakriti sa stražnje strane kućišta. Ako se i vi odlučite za RGB build, imajte na umu da za svaku komponentu sa rasvjetom imate posla sa duplo više žica koje je poželjno sve sakriti za optimalni vizualni izgled sprijeda.

Sve u svemu, to će biti nered, no s većim kućištima, lagano se sakrije straga. Kućište koje koristimo već ima riješen sustav RGB-a za instalirane ventilatore te se lagano spojiti na njega s ostalim komponentama, no često ćete morati sami sve spajati na jedan kontroler. Nije komplicirano, samo je bitno sve nekako nagurati straga.

 

potpis-4-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

RGB osiguran: ovo kućište ima već postavljena dva kontrolera sa po šest priključaka za RGB i ventilatore što svakako olakšava slaganje

 

3. Priprema matične i instalacija komponenti

Sada je vrijeme za matičnu ploču. Izvadite ju iz kutije i pogledajte gdje se što nalazi. Sama lokacija gdje će procesor biti smješten ima plastičnu zaštitu koja se drži kopčom, pa ju jednostavno prstom možete skinuti.

 

potpis-5-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Instalacija procesora jednostavan je zadatak jer će samo na ispravan način lako upasti u držač. Bitno je da ga ne forsirate, a i sitni pinovi na koje se naslanja iznimno su osjetljivi na fizičku silu pa treba pripaziti kod umetanja

 

AMD sada također koristi pinove na samoj matičnoj ploči te je iznimno bitno da ih ne dotakne ništa osim površine procesora jer su iznimno osjetljivi na savijanje. To je pogotovo bitno kada mičete procesor s nje. Kada smo kod procesora, sada ga možete staviti na ploču.

 

potpis-6-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Držač na ploči pritisnut će procesor na pinove za što će trebati nešto veći pritisak na metalnu ručicu koja se onda zakvači na svoje originalno mjesto

 

Kada ga imate u rukama, primijetit ćete ureze na rubovima koji samo na jedan način pašu na matičnu ploču te stavljanje procesora ne zahtijeva nikakvu fizičku snagu niti pritisak, sve mora samo sjesti na svoje mjesto. Jedini pritisak će biti metalna kopča koja ga drži čvrsto na ploči i koju onda zakvačite u originalnu poziciju. Nakon toga vratite se na kutiju od AiO hladnjaka te pronađite upute za montažu AMD držača (ovisno o vašem procesoru).

 

potpis-7-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Držači hladnjaka procesora: na slici se vide crni držači koji imaju nekoliko rupica za montiranje na AMD sustav. Moderniji procesori imaju čipove nešto niže, što hladnjaci kompenziraju pomicanjem heatspreadera

 

Napredni hladnjaci za AMD procesore danas koriste „offset“, odnosno lagano su pomaknuti prema dnu procesora jer AMD same CPU čipove stavlja niže od centra. Tako i sustav za montažu lagano pomiče centar hladnjaka prema dolje kako biste dobili najbolje performanse.

 

potpis-8-slaganje-konfiguracije-superstroj-2025.jpg

Nisu svi jednaki: Generalno samo jedan M.2 utor ima direktnu vezu sa procesorom, dok ostali moraju koristiti čipset matične ploče i dijele vezu sa svim ostalim konektorima na računalu

 

Instalirajte držače prema uputama kako bi bilo kasnije lako postaviti sam hladnjak. Zatim se zaputite malo niže za instalaciju SSD diska. Ploče danas imaju veći broj M.2 utora na raznim lokacijama, no često samo jedan od njih ima direktnu vezu s procesorom za pune performanse, dok svi ostali dijele manji dio sabirnice preko čipseta matične ploče sa svim ostalim komponentama poput USB utora.

 

potpis-9-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

M.2 SSD disk se u utor stavlja pod kutom, a zatim se stražnja strana pritisne da disk bude paralelan sa matičnom pločom. Vijkom ga se zatim pričvrsti za samu ploču

 

Provjerite u uputstvima koji je M.2 utor glavni i njega koristite kao primarnog. Ovdje postoji opcija da vaš SSD dolazi sa hladnjakom, no moderne ploče daju velikodušne pasivne hladnjake koji pokrivaju sam SSD za adekvatno hlađenje. Bilo kakav oblik hladnjaka osjetno će poboljšati rad SSD-a kao i njegovu dugovječnost jer se i oni osjetno griju pri radu. Sada je ploča spremna za instalaciju u kućište, zajedno sa ostalim komponentama.

 

potpis-10-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Hladnjak za SSD: iako troše malo energije, kontroler diska se i dalje dosta grije što utječe na njegove performanse i dugovječnost, pa matične ploče danas često imaju pasivne hladnjake koje valja koristiti

 

4. Napunimo kućište

Prvo u kućište stavite napajanje. Dok je prazno, najbolje je vidjeti gdje sve trebate provući žice napajanja koje svake generacije postaju sve veće. Tako vam uvijek treba glavni široki 24-pinski konektor za matičnu ploču. Lokacija mu je standardizirana, a kućišta upravo na toj lokaciji imaju izrez za provlačenje. Matična treba dodatan izvor napajanja za procesor pri vrhu, u lijevom kutu. Ovdje imate generalno danas od 4 do 16 pinova za dodatno napajanje. Mi na ploči imamo 12 pinova, a od napajanja žice provucite straga te kroz rupe optimalno postavljene u već spomenutom kutu, često odmah pri vrhu kućišta.

 

potpis-11-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Modularno napajanje najbolji je odabir za smanjenje viška žica u kućištu i izbjegavanja pritiska sa stražnje strane

 

Ostaje vam još napajanje grafičke ploče koja ponovno može koristiti velik broj pinova. U ovom slučaju Nvidia ima novi priključak koji s druge strane ponovno zauzima dosta mjesta te koristi dva snopa žica. Provucite ga sa strane gdje ste provukli i glavnu žicu napajanja matične ploče za sada. Na napajanje odmah spojite i žicu sa SATA konektorima s obzirom da se danas preko njih napaja većina perifernih uređaja, poput RGB rasvjete i prednje strane kućišta.

Zatim postavimo matičnu ploču s prednje strane. Primijetit ćete podignute navoje za vijke na koje postavite matičnu ploču koja na sebi ima kompatibilne rupe. Zatim vijcima pričvrstite ploču i možemo prijeći na ostatak spajanja. Prvo spojite glavni 24-pinski priključak napajanja sa desne strane matične ploče. Mi preferiramo odmah savinuti žice unazad da se što manje vide, sa ciljem optimalne estetike.

 

potpis-12-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Prvo žice: Prije nego počnete montirati hardver u kućište, najbolje je provući žice od napajanja dok imate dovoljno prostora za manevriranje

 

Zatim spojite žice napajanja samog procesora pri vrhu ploče. Ovisno o kućištu, u ovom kutu zna biti manje mjesta za navigaciju te je spajanje jednostavno, no kada treba otkvačiti žice, trebat ćete i malo više strpljenja. Bitno je sada pogledati koji vam još utori trebaju pri vrhu matične ploče jer će ih AiO hladnjak većinu prekriti. Ovdje je bitno vidjeti izlaze poput utora za CPU ventilator, a na našoj ploči se pri vrhu nalaze i utori za RGB kontrolu.

Jednom kada ste spojili što možete, vrijeme je za montažu samog AiO radijatora. S unutarnje strane ga pridržite za vrh kućišta, a s vanjske iskoristite manje vijke koje ste dobili da ga drže za kućište. Savjetujemo četiri do barem šest raspoređenih vijaka, ovisno o veličini radijatora. Zatim se posvetite samom procesoru.

 

potpis-13-slaganje-konfe-supersteroj-2025.jpg

AiO hladnjak procesora danas se uglavnom stavlja na vrh kućišta, u konfiguraciji izbacivanja toplog zraka van

 

Polegnite kućište, obrišite površinu procesora (alkoholom ako ste ju dirali) kako bi bila posve čista i zatim nanesite termalne paste. Generalno pravilo je veličina zrna riže te dok nema straha od stavljanja previše paste, može dosta unerediti prostor oko samog procesora kada ju istisne pritisak hladnjaka. U slučaju modernih AMD procesora, pastu nanesite malo niže od centra procesora, no ne previše blizu rubu. Zatim jednostavno uzmite procesorsku stranu AiO hladnjaka, poravnajte sa vijcima na nosaču koji ste ranije postavili i pritisnite na procesor. Jednom kada pritisnete, bilo bi idealno više ne odvajati hladnjak radi optimalnog prianjanja s termalnom pastom. Pričvrstite vijke malo sa svake strane do kraja navoja da sve sjedne pravilno, a ne jedan do kraja, pa onda drugi.

 

potpis-14-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Termalna pasta ključan je sastojak slaganja hladnjaka na procesor, a kapljica veličine zrna riže je sve što vam treba (malo niže od centra za moderni AMD CPU)

 

Sada vam preostaje još pospajati žice radijatora. Imate opciju spojiti ih na kontroler koji dobivate, zatim njega na matičnu ploču. Mi smo iskoristili kontroler kućišta da sve povežemo radi lakše kontrole rasvjete i ukupne ventilacije. Matična ploča će često imati utor za napajanje pume s oznakom „Pump“ ili „AiO“ za preciznu kontrolu.

 

potpis-15-slaganje-konfiguracije-2025-superstro.jpg

CPU blok hladnjaka stavite na procesor nakon nanošenja termalne paste i postepeno osigurajte vijcima (svaki malo po malo, ne jedan do kraja)

 

Alternativno, SATA konektorima napajanja povežite sve eventualne kontrolere i često prednju stranu kućišta koje treba napajanje. Također u desni donji kut trebate spojiti sve prednje gumbe kućišta koji su pojedinačno označeni na žicama i pinovima na ploči. Ako kućište ima USB utore sprijeda, na matičnu ploču ih možete spojiti jednostavno jer imaju jedinstven dizajn konektora za svaki USB standard.

 

potpis-16-sdlaganje-konfe-superstreoj-2025.jpg

Vrijeme je za memoriju: ovo je jednostavan proces, samo razdvojite kvačice na krajevima utora i pritisnite memoriju, vodeći računa da “zub” sjedne na svoje mjesto

 

Sada vam ostaje još stavljanje RAM pločica na ploču. Drže se kvačicama sa donje i gornje strane (neke ploče samo s gornje) te ih morate „otvoriti“ prije stavljanja RAM-a. RAM ima mali urez na donjoj strani, pa ga možete staviti samo na jednu stranu u utor. Pritisnite ga u ploču dok ne čujete da kvačice kliknu.

 

potpis-17-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Zadnja priprema: ostaje još vremena prije stavljanja grafičke kartice da povežete sve dodatke poput prednjeg panela kućišta, kao i ventilatore na matičnu ploču jer grafička kartica zauzima velik dio slobodnog prostora za manevriranje

 

Ovo je bitno jer imalo krivo postavljen RAM često bude uzrok neuspjelog paljenja sustava. Ako imate jednu pločicu, stavite ju u drugi utor na ploči, a ako imate dvije, stavljate ih u drugi i četvrti utor prvo kako bi ispravno radili u dual-channel konfiguraciji.

 

5. Šećer na kraju

Ostala je još grafička kartica. Danas instalacija može biti izazovna radi samih dimenzija modernih high-end kartica, no postupak je jednostavan.

 

potpis-18-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

PCIe otvor straga: sve PCIe kartice imaju izlaze sa stražne strane računala, koji ih također drže kako bi se smanjio pritisak na matičnu ploču

 

Sa stražnje strane skinite odgovarajuća dva PCIe otvora (često drugi i treći odozgora) kako bi ploča sjela na svoje mjesto. Hladnjak će vjerojatno zauzeti i treći otvor, no generalno ih prosječni korisnici ionako ne koriste.

 

potpis-20-slaganje-konfe-superstroj-2025.jpg

Mirne ruke: karticu spojite na matičnu ploču sa 16-pinskim utorom. Jednom kada čujete klik spremni ste pričvrstiti ju vijkom za stražnju stranu kućišta

 

Grafičku gurnite u PCIe utor, te ju nastavite pridržavati jer matična ne može izdržati toliku težinu. Morate grafičku pričvrstiti vijcima straga kod otvora na kućištu. Dodatno, često dobivate razne držače za grafičke kod boljih kućišta, pa ovisno o masi, dobro je karticu poduprijeti sa unutarnje strane kako bi pritisak na matičnu ploču bio manji jer bi inače s godinama moglo doći do problema u radu. Grafičku još morate konektorom spojiti na napajanje i vaše novo računalo je spremno.

 

potpis-21-slaganje-konfe-superstroj-2025-vidilab.jpg

Novi adapter kod Nvidia grafičkih kartica zamjenjuje dosadašnji veći broj PCIe priključaka u jedan kompaktan sustav

 

Spojite ga na napajanje, periferiju i zaslon te provjerite hoće li se prikazati BIOS poruka. Zatim ostaje avantura instalacije svih programa i OS-a koji su danas više-manje jednostavni, no i dalje će oduzeti nešto vremena.

 

potpis-22-slaganje-kofne-superstroj-2025.jpg

Dodatna podrška: s unutarnje strane kućišta danas često imaju dodatne potpornje za matičnu ploču kako bi se izbjeglo savijanje kartice s godinama korištenja

SUP3R5TROJ 2025: Najbrži gaming stroj u gradu

VIDI gaming super-konfiguracija

Moćno, brzo, super opremljeno i... vizualno najatraktivnije dosad! Složili smo najbolju Vidijevu superkonfu za gamere u 2025. godini. Osim najboljih mogućih performansi u igrama i drugim zahtjevnim aplikacijama, naše se računalo izdvaja spektakularnim izgledom s obiljem novogodišnjeg RGB blještavila

Ocijeni sadržaj
(0 glasova)

Vezani sadržaj:

  • Uskoro kreće šesti Global Game Jam u Novskoj

    Novo Global Game Jam natjecanje nudi bogate nagrade i prilike za karijeru u gaming industriji.

  • SUP3R5TROJ 2025: Najbrži gaming stroj u gradu

    VIDI gaming super-konfiguracija

    Moćno, brzo, super opremljeno i... vizualno najatraktivnije dosad! Složili smo najbolju Vidijevu superkonfu za gamere u 2025. godini. Osim najboljih mogućih performansi u igrama i drugim zahtjevnim aplikacijama, naše se računalo izdvaja spektakularnim izgledom s obiljem novogodišnjeg RGB blještavila

  • Vidilab doktor: Prijenosne gaming konzole

    Poštovani doktore,

    Redovito kupujem VIDI časopis i najviše me zanima PC PLAY dio. Volio bih da imate više igara u časopisu.

  • Test: White Shark Firecrest

    Za cjelodnevno igranje

    Jedan od najlakših headsetova za gaming koji smo imali prilike probati nudi solidan zvuk, niz mogućnosti povezivanja, odvojivi mikrofon i, kao što je uvijek slučaj s White Shark uređajima, vrlo pristupačnu cijenu

  • Novogodišnje tech odluke: Igre

    Igre koje čekamo

    Želimo ih ispod jelke već sljedećeg Božića

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.