Intel VS AMD: Moćni strojevi do 5.555 kuna - 5.0 out of 5 based on 2 votes
Intel VS AMD: Moćni strojevi do 5.555 kuna

Intel VS AMD: Moćni strojevi do 5.555 kuna

Direktan okršaj dva diva

Kako se konkurentnost Intelovih i AMD-ovih komponenti zaoštrava, tako su i proizvodi postali sve bolji, a konačni pobjednici su naravno sami kupci koji za svoje novce sada mogu dobiti bolje performanse nego ikada.

Ryzen je na tržište došao u svojem trećem izdanju s vrlo impresivnim procesorima čije su specifikacije sve bolje. Istina, imaju još puno prostora gdje se trebaju poboljšati, no prosječni korisnik ima ozbiljnu dilemu kada je u pitanju odabir procesora.

Ni Intel ne spava. Iako imaju ogromnih problema s proizvodnjom, glavni je taj što ne mogu proizvesti toliko procesora koliko ih ljudi žele, što je u neku ruku i te kako dobar problem za svaku kompaniju. Serija 9000 Intelovih procesora ne zamara se toliko mid-range ponudom, već donosi novosti u višim cjenovnim rangovima gdje i7 procesori sada imaju samo fizičke jezgre, no njih je sada osam.

 

Time rješavaju problem RansomWare softvera koji ih je mučio, istovremeno povećavajući performanse kako bi se bolje suprotstavili AMD-ovoj navali.

Tehnologije i arhitektura poprilično se razlikuju između ova dva proizvođača, a sve se svodi na konačan rezultat u performansama. Naša ideja bila je složiti što snažniji PC po cijeni od 5555 kuna sa AMD i Intel komponentama, dok je ostatak hardvera jednak.

Stalno se govori kako je Intel bolji u nekim zadacima, dok AMD pobjeđuje u drugima, pa ćemo sami isprobati o čemu je riječ. Imajmo na umu da je u trenutku pisanja Ryzen 5 3600 bio ujedno i najslabiji ZEN2 procesor od AMD-a te smo ga suprotstavili Intelovu procesoru i5-9500 slične cijene.

 

Oba imaju TDP od 65W (o tome više kasnije), a premda se AMD tehnički može overclockati, s obzirom na korištene matične ploče, to nije preporučeno. Stoga su procesori testirani na standardnim postavkama.

Naravno, oba builda su i tematski obojana kako ne bi bilo zabune, iako optimizacija komponenti rezultira manjkom RGB rasvjete koja je često nešto skuplja te, nismo ni mi mogli vjerovati, ne doprinosi performansama samog računala.

 

(Stranica 1 od 5)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 5)
Ocijeni sadržaj
(2 glasova)

Vezani sadržaj:

  • Be Quiet Light Loop 360 mm

    Za hlađenje našeg procesora odabrali smo Be Quietovo najnovije Light Loop vodeno hlađenje s 360 mm radijatorom. Ovakav vodeni hladnjak omogućuje više nego efikasno hlađenje procesora uz vrlo niske temperature i malu količinu buke. Osim toga, omogućuje maksimalan mogući potencijal za overclocking.

  • AMD Ryzen 7 9800X3D

    Trenutno najbrži gaming procesor glavna je zvijezda i ključna komponenta naše superkonfiguracije za 2025. godinu.

  • Zeleno programiranje: Odabir ekološki prihvatljivog programskog jezika

    IT i očuvanje okoliša

    Prema nekim istraživanjima, podatkovni centri širom svijeta zaslužni su trenutno za oko 2% ukupne potrošnje električne energije. Kad se tome pridoda potrošnja u ostalim dijelovima ICT sektora, situacija postaje još ozbiljnija.

  • Recenzija softvera: WinRar u 2025.

    Radni stroj

    Koji besprijekorno radi posljednjih trideset godina

  • Novogodišnje tech odluke: Grafičke kartice i procesori

    Čekanje se isplatilo

    Nakon više od dvije godine, napokon je došlo vrijeme za novu generaciju grafičkih kartica od kojih puno očekujemo, od performansi i novih funkcija do cijene

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.