Prije 50-tak godina CRT televizori imali su zakrivljen ekran poput kristalne kugle. Takva konveksnost ekrana bila je posljedica ondašnje tehnologije i drugačije nije moglo biti. Sa plazmama i LCD tehnologijom navikli smo se na ravne-flat panele, no jesu li oni zaista optimalni za ljudsko oko?
Evolution kit: Sva pamet ovog TV-a i priključci smješteni su u vanjskoj jedinici koja se na TV spaja jednim kabelom
Videofilska referenca
Konkavni ekrani nisu novost, IMAX kina posjeduju zakrivljena platna sa ciljem da dodatno istaknu percepciju dubine i trodimenzionalnost „klasične“ 2D slike. Ideja je da gledatelj sjedi u samom fokusu (čitaj: sjedalima u kinu koja uvijek želite a stalno su rasprodana) što je u slučaju ovog testa iznosilo 2,8 do 3 metra udaljenosti. Da, toliko biste trebali biti udaljeni od TV-a sa dijagonalom od velikih 165 cm kada gledate film. Ako pri tome želite u nativnoj rezoluciji (UHD) klikati po ikonama ili surfati morat ćete sjesti bliže, mnogo bliže. Pa sada recite da u naša mini četiri zida i garsonijere od 40-ak kvadrata ne stane jedan TV od 65“, glupost. Cijena? Za cijenu se ne pita.
UHD modelima još uvijek strmoglavo padaju cijene, iz mjeseca u mjesec razlike za isti model znaju biti i po 1 do 2 tisuće kuna. Na iznose iznad 30-ak tisuća kuna to nije ništa čudno. Samsungov model koji smo testirali, kodne oznake UE65HU8500, u trenutku testiranja ima cijenu od okvirno 35 tisuća kuna. No imajte na umu da je Samsung izbacio gotovo identičan model (UE65H8000) čija je cijena 8 tisuća kuna niža, razlika je u tome da „jeftini“ model ima samo Full HD rezoluciju ekrana. U svemu ostalom iskustvo gledanja ostaje isto. Raspakirati kutiju i postaviti ovaj TV na stolni stalak bilo je mnogo lakše nego što smo očekivali. Zakrivljenost je najizraženija kad ga pogledate sa strane, a omogućuje da vas slika “obuzme” sa svih strana.
Od početka
Kada se odmaknete dva koraka unazad od TV-a i pogledate ekran, teško je ostati ravnodušan, izgleda prekrasno, pravi dragulj u svijetu TV-a, a nismo ga niti upalili. U nekoliko kratkih koraka inicijalizacije pri prvom paljenju, TV skenira programe, postavlja mrežu i daje vam instrukcije kako ga koristiti. To može biti pametnim žiroskopskim daljincem sa „air mouse“ opcijom, kretnjama ruke po zraku, glasovnim naredbama ili pametnim telefonom, izbor je na vama.
Dijagonala: Dinko se pokušava snaći na velikom ekranu
Beskompromisni pristup
Ideja Evolution eksterne jedinice je jasna, smjestiti elektroniku (procesor, upscaling, smart TV softver, AV konektore, antenske priključke…) u jedno kućište izvan samog TV-a sa kojim se spaja jednim jedinim kabelom. Na taj način TV možemo postaviti na zidnu stijenu bez bojazni da smo kroz kanalice zaboravili provesti neki kabel ili da će nam trebati u budućnosti. Osim toga sve kablove možemo smjestiti unutar ormarića/komode i lako im pristupit a kada naš Smart TV za 2014. godinu zastari i kada nam četverojezgreni procesor postane prespor ili USB 3.0 bude zamijenjen USB 4.0 verzijom, moći ćemo jednostavno zamijeniti evolucijski kit – vanjsku jedinicu novom, bolje opremljenom.
Iz perspektive kada kupujete veliki 4K zakrivljeni ekran ovakav scenarij nije nimalo nemoguć jer ovakav TV ne kupujete da biste ga za 5 godina zamijenili drugim. Prvo što smo provjerili nakon detaljnog ugađanja svih postavki bila je uniformnost prikaza, crni ekran u potpunom zamračenoj prostoriji. Uklonio je tračak sumnje koji smo imali, raspodjela stražnjeg osvjetljenja na svakom dijelu ekrana vrlo je dobro uravnotežena i nema pojave „clouding“ efekta. Sada uživanje može početi. Spojili smo naše HTPC računalo sa XBMC (Gotham 13.0) i priključili HDD sa Bluray.iso kolekcijom da provjerimo kako izgleda upscaling sa FullHD-a na UHD. Wow! To je sve što ćemo reći na tu temu.
Iduće je na listi bio nativni 4K sadržaj (kojeg je nemoguće naći u praktičnom smislu), to su traileri za neke hollywoodske blockbustere, sadržaj sniman 4K kamerama na YouTube-u i naravno druga sezona House of Cards Netflixove serije. Što reći? Da biste percipirali toliko obilje detalja, pogotovo kada je slika u pokretu trebat ćete sjesti na kakva 2,5 metra udaljenosti od ovog TV diva a niti onda nećete moći „pohvatati“ sve što vam je prezentirano, to je nemoguće. Naravno sve to ne bi izgledalo toliko impresivno da same performanse, brzina osvježavanja (CMR iznosi 1200 Hz), procesiranje i precizna reprodukcija boja nisu baza sirovim milijunima piksela.
Radi se o doista ponajboljem ekranu koji novac može kupiti za dnevni boravak i pravo malo-veliko kućno kino. Od prekrasnog 3D-a sa iznimno kontrastnom i svijetlom slikom do fluidnog 2D-a (sa Blu-ray materijalom) gdje kretnje likova i kadrovi djeluju toliko stvarno da će vam usta ostati otvorena ako se ne koncentrirate da ih zatvorite. Da, bez pretjerivanja, UE65HU8500 je vjerojatno najimpresivnije iskustvo gledanja na TV-u koje smo imali otkako je Philips predstavio Ambilight tehnologiju.