Upalila sam Oculus Quest, stavila ga na glavu i ušla u virtualnu stvarnost. Da, tako je jednostavno. Nema paljenja računala, nema žica, nema stavljanja mobitela u kutiju... OQ je najjednostavniji premium VR uređaj s kojim sam se dosad imala prilike igrati. Radi se o bežičnom headsetu koji pogoni postariji Qualcomm Snapdragon 835 uz aktivno hlađenje a sadrži internu memoriju od 64, odnosno 128 GB. Međutim, bili biste u krivu kad biste pretpostavili da je to malo kvalitetnija verzija Samsung Gear VR-a/Google Daydream Viewa. OQ se od starijih mobilnih VR caseova razlikuje po uvjerljivo višoj kvaliteti prikaza (rezolucija 1440 x 1600 po oku, ručno prilagođavanje IPD senzora) te naprednim Oculus Insight sustavom za praćenje.
Vrlo jednostavan i vrlo kvalitetan, OQ je u svakom pogledu iskorak u odnosu na mobilne VR platforme te ga trenutno smatramo najboljim izborom za VR mainstream korisnike
OQ ima četiri kamere-senzora postavljene u svakom kutu koje prate kretanje headseta u stvarnom vremenu, uz pomoć novih OQ kontrolera, čiji su prepoznatljivi “krugovi” prekriveni IR LED-icama. Novi, izbočeni redizajn kontrolera nije mi se estetski svidio, u usporedbi s originalnim Oculus Touch kontrolerima, no ergonomija, kvaliteta i raspored tipaka još uvijek ostavljaju odličan dojam.
Kontroleri su zaduženi za registriranje vaših akcija u igri/iskustvu putem analognih stickova i tipaka, ali i precizno praćenje headseta u prostoru
S obzirom da ovaj VR headset dolazi po iznimno povoljnoj cijeni, a nudi premium VR iskustvo bliže desktopu nego mobitelima, logično se nameće pitanje gdje se i na čemu štedilo. Odgovor će vam zazujati pored ušiju na prve taktove Beat Sabera. Premda se Oculus hvali kako Quest ima integriran 3D audio, pametno šuti da slušalice nisu integrirane u sustav, što znači da će vas cijelo selo slušati dok mačem vitlate po virtualnom prostoru kao Star Wars kid. A Oculusove službene, dodatne in-ear slušalice za Quest se prodaju po preporučenoj cijeni od 49 dolara.
Praćenje pokreta radi normalno i bez laga u prirodno osvijetljenoj sobi
OQ nije posebno snažan komad hardvera, što će reći da ćete se morati odreći mnogih grafički zahtjevnih VR iskustava na koje ste možda navikli na Viveu ili originalnom Riftu. Ipak, Oculus se potrudio da probere i donese trenutno najbolji i najrazvikaniji VR sadržaj (Tilt Brush, Beat Saber, Creed) na ovu platformu pa, ako ste casual VR igrač, ne mogu reći da će vam išta faliti. S druge strane, ako vam je ovo prvi pravi VR, mogli biste se malo duže navikavati na virtualnu stvarnost (odsutnost mučnine) zbog refresh ratea od 72 Hz, koji je dosta niži od standardnih 90 Hz. Baterija headseta traje 2-3 sata, punjenje 2 sata, ali fora je što na potiljak možete zakačiti powerbank i time produžiti vrijeme boravka u virtualnom prostoru.