U zadnje dvije do tri godine računalni hardver uvjerljivo je pretekao nekad nedostižne zahtjeve najnovijih igara. S mid-range grafičkom karticom možemo igrati što god poželimo na FullHD-u, dok s jačim modelima možemo igre pokretati u multimonitor konfiguraciji ili čak u 4K rezoluciji. Što onda učiniti sa svom silom sirove snage koju posjeduje grafička kartica i jednim FullHD monitorom? Pretvoriti snagu u vrijeme osvježavanja slike u više od 60 sličica u sekundi!
Pivot opcija: Njome se ističu nedostaci TN matrice, pa služi najviše kao opravdanje visoke cijene
PRO-gaming
Da bismo to ostvarili potreban nam je i odgovarajući monitor brzine osvježavanja od 120+ Hz. Cijene takvih monitora nisu niske i jednom kada ga pribavite željet ćete iskoristiti puni potencijal. Ovdje u priču dolazi V-Sync, dobro poznata opcija svakom gameru koja će na vulgaris monitoru od 60Hz zapravo limitirati FPS na 60 sličica u sekundi, čak i ako snažna grafička može isporučiti dvostruko više. No problem zapravo nastaje ako kartica isporučuje manje od deklariranog, recimo 40 FPS-ova.
Igra će se tada doimati manje fluidnom jer će V-Sync zahtijevati od GPU-a renderiranje svake sličice. Osim toga, i ulazno kašnjenje je fiksno i limitirano na 1/60 sekunde. Ono što ćete u praksi susretati jest treperenje slike u opisanim uvjetima. Ono po čemu se Asusov ROG monitor ističe iz mase drugih igraćih monitora jest implementacija Nvidijine tehnologije G-Sync. To znači da aktivan G-Sync sinkronizira vrijeme osvježavanja monitora svakim frameom koji GPU isporučuje i to čini varijabilno sve do maksimalnih 144Hz koliko Asus može prikazati. Usto, rezolucija koju Asus prikazuje iznosi velikih 2560x1440 piksela.
Gotovo dvostruko više piksela od jednog FullHD monitora i više no dvostruka brzina osvježavanja slike uz multimonitor konfiguracije i 4K monitore predstavljaju treći način kako efektno iskoristiti potencijal jedne ili dviju high-end grafičkih kartica. Pokrenuli smo nekoliko benchmarkova ne bismo li vidjeli efektivnu razliku u radu V-Synca i G-Synca. Nakon cijelog Heaven Benchmarka s uključenim V-Syncom primijetili smo četiri-pet puta pojavu manjeg tearinga slike, dok je s G-Syncom reprodukcija bila besprijekorna. Vrijedi li ta razlika uloženog novca ostaje vama na prosudbu.
ROG gaming „plafon“ za dublji džep
Sve oko ovog monitora podređeno je jednoj jedinoj aktivnosti - igranju. Pogledate li astronomsku cijenu, to može biti zaista neshvatljivo u početku s obzirom na to da za isti iznos komotno možete dobiti profi-IPS monitor. No tražite li vrijeme odziva od 1ms i 144 Hz osvježavanje jedini način da to dobijete ozloglašena je TN matrica. Čak i Samsungov U28D590D TN monitor s 4K rezolucijom i 28-inčnom dijagonalom stoji dvije tisuće kuna manje od Asusovog modela.
U ovom slučaju plaća se ime i brend. Skupo je danas biti progamer. Asusov monitor donosi i nešto vrlo atipično za TN monitor – pivot stalak. Zakretanje monitora i gledanje pod kutom dodatno će istaknuti nedostatke poput distorzije boje i gubitak kontrasta. Zanemarimo li sve to, kakav je Asus PG278Q? S vizualnog aspekta i prema kvaliteti izrade - beskompromisan. Agresivne i oštre linije koje podsjećaju na Dellov Alienware odražavaju stil njegova vlasnika. Uz ovakav monitor morate imati nabrijano svjetleće kućište i gamersku periferiju. Uniformnost prikaza je solidna kao i kontrast, dok je reprodukcija boja i nijansi iznenađujuća s obzirom na to da se radi o TN matrici.
Točnije, nismo nikada vidjeli ovako precizan TN monitor koji je ujedno sposoban precizno reproducirati grayscale uz gomilu detalja u tamnom djelu spektra. Sjene i konture objekata u mraku vrlo su lako vidljive bilo da gledate film ili igrate igru. U OSD izborniku između mogućnosti detaljnog uštimavanja slike nalazi se i overdrive funkcija u tri režima i intenziteta rada, Ultra Low Motion Blur ali i pomalo bizarna opcija - cross-hair.
Riječ je o virtualnom OSD „nišanu“ koji se pojavljuje na ekranu (moguće je ručno podesiti poziciju) kako bi pomogao igračima FPS igara u slučaju da unutar same igre nišan ne postoji. Ako želite varati na hardcore serverima, gdje je HUD isključen, Asusov monitor u tome pomaže.