Danas nije lako napraviti mini pametni telefon - uvijek se postavlja pitanje koja je zaista definicija mini telefona. Koliko inča treba imati dijagonala ekrana, koju snagu procesora ugraditi, koju kameru itd? U svakom slučaju, trendu povećanja dimenzija mini telefona i dalje se ne nazire kraj, a najnoviji HTC One mini 2 (inače, pomalo konfuznog naziva) narastao je već na 4,5 inča.
U odnosu na prethodnika od prije godinu dana, osim veće dijagonale ekrana za 0,2 inča (ali uz istu rezoluciju, što je dovelo do smanjenja gustoće piksela po inču), narasle su i dimenzije uređaja, ali su uvedene i soft tipke na dno ekrana, čime je smanjena iskoristiva površina ekrana. Naravno, ekran ćete moći koristiti u cijelosti prilikom korištenja multimedije, a zbog višlje pozicije tipki telefon sigurnije leži u ruci tijekom rada.
Glavni razlog veće neiskorištene prednje površine je u biti vrlo koristan - smješteni su veliki stereo zvučnici koji daju zaista glasan i snažan zvuk. HTC i dalje ostaje na tronu prema ovoj karakteristici na mobitelima. Uređaj je izrađen od aluminija s brušenim finišom i predstavlja premium osjećaj dok se drži u ruci. Sve je doslovce savršeno spojeno, nema nikakvog traga mogućem škripanju kućišta; ergonomija zaslužuje ocjenu 5.
Ipak, nešto je i smanjeno, a to je veličina SIM kartice koja se rapidno smanjuje u zadnje dvije-tri godine. Sadašnja nano SIM-ica zaista je minijaturna pa ako prelazite na novi mini onda ćete morati navratiti do svojeg mobilnog operatera i zatražiti novi SIM karticu.
Mini u praksi
U radu je HTC One mini 2 fluidan, dovoljno snažan za većinu operacija koje se postavljaju pred četverojezgreni procesor takta 1,2 GHz. Android 4.4 uparen je s novom verzijom Sense sučelja 6 kod kojeg nam na notifikacijskoj traci nedostaju direktni prečaci uobičajeni za Android (potrebno je napraviti dodatni korak kako bi se prečaci ipak pojavili).
Sense omogućuje sinkronizaciju kontakata telefona i Facebook računa tako da ćete u kontaktima imati i svježe fotografije vaših prijatelja. Blinkfeed može i ne mora biti na početnom ekranu, a radi se o već poznatom generatoru vijesti s raznih stranih i domaćih web portala, među kojima se nalazi i naš Mobil.hr.
Ekran ima dobru vidljivost u svim uvjetima - na suncu smo uživali u fotkanju, pri čemu nismo bili zakinuti za vidljivost na ekranu. Boje su vjerne, nisu nabrijane niti pate od distorzija.
Stereo zvučnici: HTC nastavlja s (odličnom) praksom stavljanja stereo zvučnika na prednjoj strani metalnog kućišta
Razlike u odnosu na jačeg brata HTC One (M8), plus i minus
Osjećaj kvalitete izrade je identičan kao i na M8, tako da je mini verzija doslovce preslikani One. Ipak, kamera je više nego trostruko jača što se tiče megapiksela, s tim da nema veličinu senzora kao M8 tako da noćne fotografije nisu na razini M8. Ali, zato ćete na 13-megapikselnim fotografijama snimljenim u boljim uvjetima moći vidjeti puno više detalja nakon zumiranja. M8 je omogućavao otključavanje uređaja i pokretanje gestama, što mini verzija ne nudi. Mini verzija nudi manje RAM memorije - 1 GB, što je za današnje pojmove zasada dovoljno, ali opasno na granici. Interna memorija od 16 GB proširiva je microSD karticama, što nije bio slučaj kod prethodne verzije minija. Spomenimo i kako mini nema infracrvenu vezu za kontrolu upravljanja televizorima.
Zaključujemo kako HTC trenutno nudi jedan od najboljih mini telefona na tržištu, a u klasi mini telefona iskače Sony sa svojom Xperijom Z1 Compact koja je preslikala većinu karakteristika jačeg Sonyjevog modela. Cijena za mini je očekivano nešto višlja, ipak se radi o premium izradi, a uređaj košta kao i prošlogodišnji mini.